Ռուսաստանը շահագրգռություն Է դրսեւորում Աֆրիկայում գազատարի կառուցման նկատմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանը շահագրգռություն Է դրսեւորում Աֆրիկայում գազատարի կառուցման գործում ներդրումների նկատմամբ, որը Նիգերիան եւ Մարոկոն պետք Է միացնի Եվրոպայի երկրներին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտարարել Է Նիգերիայի նավթային պաշարների նախարար Թիմփիրե Սիլվան, որի խոսքը մեջբերում Է Reuters-ը:
«Ռուսաստանի ներկայացուցիչներն անցած շաբաթ այցելել են իմ օֆիս: Նրանք շատ են ցանկանում այդ նախագծում ներդրումներ անել, եւ կան բազմաթիվ այլ մարդիկ, որոնք նույնպես ցանկանում են ֆինանսավորել նախագիծը»,-ասել Է նա: Նախարարը հավելել Է, որ գազատարը պետք Է Նիգերիայում արդյունահանված գազը «բազմաթիվ աֆրիկյան երկրների տարածքով հասցնի մինչեւ մայրցամաքի ծայրամասեր», որտեղ Աբուջան կստանա եվրոպական շուկա մուտքի հնարավորություն:
Կառավարությունը հուսով Է նախագծին մեկնարկ տալ մինչեւ 2023 թվականի մայիս, երբ կլրանան նախագահ Մուհամադ Բուհարիի լիազորությունները: Նիգերիան եւ Մարոկոն գազատարի կառուցման շուրջ համաձայնագիրն ստորագրել են 2026 թվականի դեկտեմբերին, դրա ենթադրվող երկարությունը կկազմի 5660 կիլոմետր, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

В Нигерии заявили об интересе России к строительству газопровода в Африке
Россия выражает интерес к инвестициям в строительство газопровода, который должен соединить Нигерию и Марокко со странами Европы, как передает Арменпресс, об этом заявилминистр нефтяных ресурсов Нигерии Тимпире Сильва, слова которого приводит Reuters.
"ПредставителиРоссиипосетили мой офис на прошлой неделе. Они очень хотят инвестировать в этот проект, и есть много других людей, которые также хотят финансировать проект", — сказал он.
Министр добавил, что газопровод должен доставлять добываемый вНигериигаз "через множество африканских стран до самого края континента", гдеАбуджаполучит доступ на европейский рынок. Правительство надеется дать старт проекту до мая 2023 года, когда истекут полномочия президентаМухаммада Бухари.
Мароккои Нигерия подписали соглашение о строительстве газопровода в декабре 2016 года, его предполагаемая длина составит 5660 километров.