Սպիտակ տունն Ուկրաինայի ռազմական օգնության համակարգող է նշանակել
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի վարչակազմը պաշտոնաթող գեներալ-լեյտենանտ Թերրի Վոլֆին նշանակել Է Ուկրաինայի ռազմական օգնության համակարգող: Ապրիլի 21-ին այդ մասին հայտնել Է The Hill թերթը՝ վկայակոչելով Սպիտակ տանը կից Ազգային անվտանգության խորհրդի (ԱԱԽ) ներկայացուցչին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«ԱԱԽ-ն վերջերս ներգրավել Է Թերրի Վոլֆին անվտանգության բնագավառում Ուկրաինայի աջակցության համակարգման օգնության համար, որը ցույց են տաիս ԱՄՆ-ը եւ մեր գործընկերները»,- մեջբերում Է հրատարակությունը աղբյուրի խոսքը:
Ապրիլի 21-ին ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել Է, որ Վաշինգտոնն Ուկրաինային կուղարկի 800 միլիոն դոլար գումարի ռազմական օգնության նոր փաթեթ, որը կներառի հրետանի եւ անօդաչու թռչող ապարատներ: Ինչպես ճշտել Է Պենտագոնը, փաթեթում կներառվեն հերտանային արկերի 155 միլիմետր եւ 144 միլիմետր տրամաչափի 72 հաուբիցներ, 72 մարտական ավտոմոբիլ այդ արկերի քարշակման համար, ինաչպես նաեւ 121 Phoenix Ghost մարտավարական անօդաչու թռչող ապարատներ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: Белый дом назначил координатора военной помощи Украине
Администрация США назначила генерал-лейтенанта в отставке Терри Волфа координатором военной помощи Украине. Как передает Арменпресс, об этом сообщила в четверг газетаTheHillсо ссылкой на представителя Совета национальной безопасности (СНБ) при Белом доме.
"СНБ недавно привлек Терри Волфа для помощи в координации содействия Украине в области безопасности, которую оказывают США и наши партнеры", - приводит издание слова источника.
В четверг президент США Джо Байден объявил о том, что Вашингтон направляет Украине новый пакет военной помощи на сумму $800 млн, который будет включать артиллерию и беспилотные летательные аппараты. Как уточнил Пентагон, в пакет будут включены 72 гаубицы калибра 155 мм и 144 тыс. артиллерийских снарядов, 72 боевых автомобиля для буксировки этих орудий, а также 121 тактический беспилотный летательный аппаратPhoenixGhost.