ԱՄՆ-ը կհայտարարի Ուկրաինային 700 միլիոն դոլարի հերթական ռազմական օգնություն հատկացնելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ը շուտով կհայտարարի Ուկրաինային հարյուրավոր միլիոն դոլարի նոր ռազմական օգնություն հատկացնելու վերաբերյալ: Այդ մասին հաղորդել Է CNN հեռուստաալիքը, վկայակոչելով իրազեկ աղբյուրների, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Դրանց համաձայն, վերջնական գումարը, որով օգնություն Է ցուցաբերվելու Ուկրաինային, դեռ չի որոշվել: Սպասվում Է, որ այն կկազմի 700 միլիոն դոլար: Ինչպես նշում Է հեռուստաալիքը, օգնության այս փաթեթին հավանություն տալուց հետո Ուկրաինային ԱՄՆ-ի օգնության ընդհանուր ծավալն ավելի քան 3 մլրդ դոլար կկազմի ԱՄՆ-ի նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմի աշխատանքի սկզբից ի վեր:
Դրանից գրեթե 2,5 մլրդ դոլարը Կիեւին հատկացվել Է Ռուսաստանի հատուկ գործողության սկսվելուց ի վեր: Բացի այդ, CNN-ի տվյալներով՝ Պենտագոնը պատրաստվում Է չորեքշաբթի օրը՝ ապրիլի 13-ին, գումարել զենքի իր առաջատար արտադրողների խորհրդակցություն, որպեսզի քննարկի Ուկրաինային աջակցություն ցույց տալու՝ ճյուղի կարողությունը:
Պաշտպանության նախարարությունից հեռուստաալիքի զրուցակցի խոսքով, հանդիպմանը կքննարկվեն գոյություն ունեցող այն համակարգերի արտադրության արագացման եւ նոր համակարգերի մշակման վերաբերյալ առաջարկությունները, որոնք չափազանց կարեւոր են Ուկրաինային ու նրա դաշնակիցներին օգնելու համար:
Ինչպես հայտարարել Է պաշտպանական արդյունաբերության ներկայացուցիչը, հանդիպման ժամանակ հիմնական ուշադրությունը հատկացվելու Է «արդյունաբերության կարողությանը»՝ Ուկրաինային աջակցելու գործում: Հեռուստաալիքը ճշտում Է, որ խորհրդակցությանը կհավաքվեն ռազմական տեխնիկայի ութ առաջատար արտադրողներ, ինչպիսիք են՝ General Dynamics-ը, Lockheed Martin-ը եւ ուրիշներ, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

США объявят о выделении очередной военной помощи Украине на $700 млн
США вскоре объявят о выделении Украине новой военной помощи на сотни миллионов долларов.Как передает Арменпресс, об этомсообщает телеканал CNNсо ссылкой на осведомленные источники.
Согласно им, окончательная сумма, на которую будет оказана помощь Украине, пока не определена. Ожидается, что она составит около $700 млн.
Как отмечает телеканал, в случае одобрения данного пакета помощи, общий объем помощи США Украине составит более $3 млрд с начала работы администрации президента США Джо Байдена. Из них почти $2,5 млрд выделены Киеву с начала российской спецоперации.
Кроме того, по данным CNN, Пентагон собирается созвать в среду совещание своих ведущих производителей оружия, чтобы обсудить способность отрасли поддержать Украину.
По словам собеседника телеканала из министерства обороны, на встрече будут рассматриваться предложения по ускорению производства существующих систем и разработке новых систем, критически важных для помощи Украине и союзникам.
Как заявил представитель оборонной промышленности, основное внимание на встрече будет уделено "способности промышленности" поддержать Украину.
Телеканал уточняет, что на совещании соберутся восемь ведущих производителей военной техники, таких как General Dynamics, Lockheed Martin и другие.