ԱՄՆ-ի օրենսդիրները Բայդենին խնդրում են ընդլայնել ռազմական օգնության մատակարարումներն Ուկրաինային. CNN
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացի օրենսդիրները երկրի նախագահ Ջո Բայդենից պահանջում են ընդլայնել ռազմական օգնության մատակարարումներն Ուկրաինային: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ապրիլի 4-ին այդ մասին հայտնել Է CNN հեռուստաընկերությունը՝ վկայակոչելով Միացյալ Նահանգների ղեկավարին հղված նամակը:
CNN-ի տվյալներով՝ ավելի քան 30 օրենսդիրներ ամերիկյան երկու առաջատար կուսակցություններից պահանջում են, որ վարչակազմն ընդլայնի զինամթերքի ցուցակն ու ավելացնի քանակը, որը Վաշինգտոնը մատակարարում Է Կիեւին: Մասնավորապես, նրանք Բայդենին խնդրում են ավելացնել ուկրաինացի զիվորականներին անօդաչուների, Javelin հակատանկային հրթիռային համալիրների եւ Stinger շարժական հրթիռային համալիրների մատակարարումների ծավալները:
CNN-ի տեղեկատվության համաձայն՝ օրենսդիրների համապատասխան պահանջները կազմվում են ուկրաինական կողմի խնդրանքի հիման վրա, որն ստացվել Է անցյալ շաբաթ: Հեռուստաընկերությունն ավելի վաղ հայտնել Էր, որ Ուկրաինայի ներկայացուցիչներն ԱՄՆ-ի Կոնգրեսին են հանձնել զինամթերքի եւ օգնության այլ տեսակաների ցուցակ, Վաշինգտոնի կողմից որոնց մատակարարումների հույս ունեն: Այնտեղ այլ բաների թվում նշված են անօդաչուներ, հրետանային, զենիթային եւ հակատանկային համալիրներ, հականավային զենք, դիտարկման համակարգեր, ինչպես նաեւ Սու-25 գրոհիչներ: Ավելի վաղ Վաշինգտոնը մերժել Է Վարշավայի առաջարկությունը Կիեւին հանձնել իր մոտ առկա խորհրդային արտադրության ՄիԳ-29 կործանիչները՝ Գերմանիայի ռազմակայանից Ուկրաինա տեղափոխման միջոցով, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

CNN: законодатели США просят Байдена расширить поставки военной помощи Украине
Американские законодатели требуют от президента страны Джо Байдена расширить поставки военной помощи Украине. Как передает Арменпресс, об этом сообщила в понедельник телекомпанияCNNсо ссылкой на письмо, направленное американскому лидеру.
По даннымCNN, более 30 законодателей из обеих ведущих американских партий требуют, чтобы администрация расширила список и увеличила количество вооружений, которые Вашингтон поставляет Киеву. В частности, они просят, чтобы США предоставили Украине истребители, зенитные ракеты дальнего действия, а также противокорабельные ракеты. Кроме того, они просят Байдена увеличить объемы поставок украинским военным беспилотников, противотанковых ракетных комплексовJavelinи переносных зенитных ракетных комплексовStinger.
Согласно информацииCNN, соответствующие требования законодателей строятся на запросе украинской стороны, поступившем на прошлой неделе. Телекомпания ранее сообщала, что представители Украины передали в Конгресс США список вооружений и других видов помощи, на поставки которой Вашингтоном они рассчитывают. В нем числились среди прочего беспилотники, артиллерийские, зенитные и противотанковые комплексы, противокорабельное оружие, системы наблюдения, а также штурмовики Су-25. Ранее Вашингтон отверг предложение Варшавы передать Киеву имеющиеся в ее распоряжении истребители МиГ-29 советского производства путем их переброски с базы в Германии на Украину.