Բուլղարիան ռազմական օգնություն ցույց չի տա Ուկրաինային
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բուլղարիայի վարչապետ Կիրիլ Պետկովը մարտի 24-ին Բրյուսելում լրագրողների առջեւ հավաստել Է այն տեղեկատվությունը, որ իր երկիրը ռազմական օգնություն ցույց չի տա Ուկրաինային, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Բուլղարիան հնարավորինս ամեն ինչ անում Է, որպեսզի պաշտպանի Ուկրաինային, բայց նրան առանց անմիջական ռազմական օգնությունն ցույց տալու»,- ասել Է Պետկովը:
Վարչապետը հայտնել Է, որ Բուլղաիայի տարածքում շարունակում Է բուլղարական մարտական խմբի կազմավորումը, եւ դրան պատրաստ են միանալու 150 անգլիացի զինառայողներ, նաեւ բանակցություններ են ընթանում Իտալիայի հետ, իսկ ավելի վաղ ԱՄՆ-ը համաձայնվել Է Բուլղարիա ուղարկել Stryker մարտական զրահապատ մեքենաների վաշտ:
«Բուլղաիայում կլինի ուժեղ մարտական խումբ՝ բուլղարական հրամանատարության նեքո»,- ընդգծել Է վարչապետը: Ավելի վաղ Բրյուսելում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի նախաշեմին կայացած մամուլի ասուլիսում դաշինքի գլխավոր քարտուղար Ենս Ստոլտենբերգը հայտարարել Է, որ ՆԱՏՕ-ն մտադիր Է որոշում ընդունել իր պաշտպանության խոշորագույն հզորացման մասին, որի առաջին քայլը կլինի դաշինքի չորս մարտական խմբերի տեղակայումը Բուլղաիայում, Հունգարիայում, Ռումինիայում եւ Սլովակիայում:
Պատասխանելով հարցերին՝ Պետկովը կարծիք Է հայտնել, որ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները գործում են, բայց, նրա խոսքով, դրանք պետք Է լինեն ավելի անհամաչափ, վնաս հասցնող Ռուսաստանի պետությանը, այլ ոչ թե Եվրամիության երկրներին», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Болгария не будет оказывать военную помощь Украине
Премьер-министр Болгарии Кирил Петков подтвердил в четверг перед журналистами в Брюсселе информацию о том, что его страна не будет оказывать военную помощь Украине, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Болгария делает все возможное, чтобы поддержать Украину, но без оказания ей непосредственной военной помощи", - сказал Петков.
Премьер-министр сообщил, что на территории Болгарии продолжается формирование болгарской боевой группы и к ней готовы присоединиться 150 английских военнослужащих, также ведутся переговоры с Италией, а ранее США согласились отправить в Болгарию роту боевых бронированных машин (ББМ)Stryker. "В Болгарии будет сильная боевая группа под болгарским командованием", - подчеркнул премьер.
Ранее на пресс-конференции в Брюсселе в преддверии саммита НАТО генеральный секретарь альянса Йенс Столтенберг заявил о том, что НАТО намерена принять решение о крупнейшем усилении своей обороны, первым шагом которого будет размещение четырех боевых групп альянса в Болгарии, Венгрии, Румынии и Словакии.
Отвечая на вопросы, Петков высказал мнение, что санкции против России работают, но, по его словам, они должны быть более асимметричными. "Видно, что санкции [против России] работают, но эти меры должны быть асимметричными, наносящими ущерб российскому государству, но не странам ЕС".