Մակրոնը հայտարարել է, որ 300 մլն եվրոյի չափով օգնություն եւ ռազմական տեխնիկա կառաջարկի Ուկրաինային
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հայտարարել Է Ուկրաինային 300 միլիոն եվրոյի չափով օգնություն ուղարկելու պլանների մասին:
«Ուկրաինային Է տրամադրվել աննախադեպ մակրոֆինանսական օգնություն 1,2 միլիարդ եվրոյի չափով: (…) Ֆրանսիան լրացուցիչ կտրամադրի 300 միլին եվրո տնտեսության ամրապանդման համար, եւ մենք նաեւ պատրաստ ենք շարունակելու ռազմական սարաքավորանքի մատակարարումները»,- ասել Է Մակրոնը փետրվարի 25-ին Բրյուսելում Ուկրաինային շուրջ արտակարգ գագաթնաժողվի արդյունքներին նվիրված մամուլի ասուլիսում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Պետության ղեկավարը նաեւ հայտարարել Է Եվրամիության համերաշխության մասին Ուկրաինային օգնություն ցույց տալու հարցում: Բացի դրանից, ինչպես նշել Է Մակրոնը, Փարիզը մտադիր Է իր պատժամիջոցները սահմանել Մոսկվայի դեմ Եվրամիության պատժամիջոցներից անմիջապես հետո:
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը փետրվարի 24-ի առավոտյան հայտարարել Է, որ ի պատասխան Դոնբասի հանրապետությունների ղեկավաների դիմումի որոշում Է ընդունել հատուկ ռազմական գործողություն իրականացնելու մասին: Ռուսաստանի ղեկավարն ընդգծել Է, որ Մոսկվայի պլանների մեջ Ուկրաինայի տարածքների օկուպացում չի մտնում:
ՌԴ-ի պաշտպանության նախարարությունը հայտնել Է, որ ռուսաստանցի զինվորականները հարվածներ չեն հասցնում Ուկրաինայի քաղաքներին, բարձր ճշտգրտության միջոցներով շարքից հանվում Է ռազմական ենթակառուցվածքը: Քաղաքացիական բնակչությանը ոչինչ չի սպառնում, հավաստիացրել են գերատեսչությունում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Макрон заявил, что предложит Украине помощь в размере €300 млн и военную технику
Президент Франции Эмманюэль Макрон заявил о планах направить Украине помощь в размере €300 млн, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Украине выделена беспрецедентная макрофинансовая помощь в размере €1,2 млрд <...> Франция дополнительно выделит €300 млн для украинской экономики, и мы также готовы продолжить поставки военного оборудования", - сказал Макрон в пятницу на пресс-конференции в Брюсселе по итогам экстренного саммита ЕС по Украине.
Глава государства также заявил о солидарности ЕС в вопросе оказания помощи Украине.
Кроме того, как указалМакрон,Париж намерен ввести свои санкции против Москвы вслед за санкциями Евросоюза.
В четверг утром президент РФ Владимир Путин заявил, что в ответ на обращение руководителей республик Донбасса принял решение о проведении специальной военной операции. Российский лидер подчеркнул, что в планы Москвы не входит оккупация украинских территорий.
Минобороны РФ сообщило, что российские военные не наносят удары по городам Украины, высокоточными средствами выводится из строя военная инфраструктура.Гражданскому населению ничего не угрожает, заверили в ведомстве.