Պենտագոնում հայտարարել են, որ Աֆղանստանից զորքերի դուրսբերման տեմպերը կախված են եղանակից
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աֆղանստանից ամերիկացի զինծառայողների դուրսբերման տեմպերը կախված են այնպիսի գործոններից, ինչպիսին եղանակն Է: Մայիսի 19-ին այդ մասին հայտնել Է Պենտագոնի մամուլի քարտուղար Ջոն Քիրբին լրագրողների համար կանոնավոր ճեպազրույցում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Այնտեղ (Աֆղանստանում) իրադարձությունները զարգանում են դինամիկորեն: Զորքերի դուրսբերման պլանը թեեւ նախատեսված Է ժամկետներով, մտածված Է եւ ստուգված, կախված Է ոչ միայն այն բանից, թե ինչ Է տեղի ունենում գետին, այլեւ եղանակից, եւ մյուս բոլոր գործոններից, որոնք մենք պետք Է հաշվի առնենք ռազմական պլանավորման ժամանակ»,- նշել Է նա՝ մեկնաբանելով ԱՄՆ-ի զինված ուժերի Կենտրոնական հրամանատարության հաղորդումն այն մասին, որ Աֆղանստանից ամերիկյան զորակազմի դուրսբերման գործընթացն ավարտված Է մոտավորապես 13 – 20 տոկոսով: Ըստ որում մայիսի 11-ին խոսք Է գնացել այդ գործընթացը մոտավորապես 6 – 12 տոկոսով ավարտելու մասին: Քիրբին նշել Է, որ այդ ցուցանիշները չեն նշանակում, թե զորքերի դուրսբերման տեմպերը հետագայում Էլ այդքան բարձր կլինեն:
«Զորքերի դուրսբերման տեմպերը մնում են բարձր: (ԱՄՆ-ի նախագահ (Ջո Բայդենի) հրամանը շատ հստակ Էր. նա ցանկանում Է, որ զորքերի դուրսբերումն ավարտվի մինչեւ սեպտեմբերի սկիզբը: Ես չեմ պատրաստվում առաջ ացնել գործընթացից: Դա Է կարգադրությունը, եւ մենք գիտնեք, որ պետք Է հասնենք դրան: Մենք կենտրոնացած ենք այն բանի վրա՝ համոզվելու համար, որ ծայրահեղ դեպքում կմնանք այդ ժամետի սահմաններում: Ես չեմ կարող կանխատեսել, թե Կենտրոնական հրամանատարության հաղորդագրությունը (զորքերի դուրսբերման տեմպերի մասին) ինչպիսին կլինի հաջորդ շաբաթ»,- նշել Է Պենտագոնի մամուլի քարտուղարը:
Ապրիլի 14-ին Բայդենը հայտնել Է, որ որոշում Է ընդունել Աֆղանստանում ավարտել գործողությունը, որը դարձել Է ամենաերկարատեւ արտասահմանյան ռազմարշավն ամերիկյան պատմության մեջ: Ենթադրվում Է, որ ԱՄՆ-ի զորակազմն Աֆղանստանից կհեռանա մինչեւ սեպտեմբերի 11-ը: 2010 - 2013 թվականներին ԱՄՆ-ի գործողության առավելակետին Աֆղանստանում արեւմտյան ուժերի թվաքանակը գերազանցել Է 150 հազարը: ԱՄՆ-ի եւ ՆԱՏՕ-ի հիմնական մարտական զորամասերն Աֆղանստանից դուրս են բերվել 2014 թվականին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Пентагон заявил, что темпы вывода войск из Афганистана зависят от погоды
Темпы вывода американских военнослужащих из Афганистана зависят от таких факторов, как погода. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщил в среду пресс-секретарь Пентагона Джон Кирби на регулярном брифинге для журналистов.
"События там [в Афганистане] развиваются динамично. План вывода войск хотя и рассчитан по срокам, продуман и выверен, зависит не только от того, что происходит на земле, но и от погоды, и от всех других факторов, которые мы должны учитывать при военном планировании", - отметил он, комментируя сообщение Центрального командования ВС США о том, что процесс вывода американского контингента из Афганистана завершен примерно на 13-20%.
При этом 11 мая речь шла о завершении данного процесса примерно на 6-12%. Кирби заметил, что данные показатели не означают, что темпы вывода войск будут и дальше такими высокими. "Темпы вывода войск остаются высокими. Приказ президента [США Джо Байдена] был весьма четким: он хочет, чтобы вывод войск был завершен к началу сентября. Я не собираюсь опережать процесс. Таково распоряжение, и мы знаем, что должны добиться этого. Мы сосредоточены на том, чтобы убедиться, что уложимся в этот срок в самом крайнем случае. Я не могу прогнозировать, как будет выглядеть сообщение от Центрального командования [о темпах вывода войск] на следующей неделе", - указал пресс-секретарь Пентагона.
14 апреля Байден сообщил, что принял решение завершить операцию в Афганистане, ставшую самой продолжительной зарубежной военной кампанией в американской истории. Предполагается, что воинский контингент США покинет Афганистан к 11 сентября. На пике операции США в 2010-2013 годах численность западных сил в Афганистане превышала 150 тыс. человек. Основные боевые части США и НАТО были выведены из Афганистана в 2014 году.