«Հայաստան» հիմնադրամը Արցախում նոր ծրագրեր է սկսում. Արայիկ Հարությունյանն ընդունել է կառույցի ներկայացուցչին
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ապրիլի 14-ին ընդունել է «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի փոխտնօրեն Արարատ Խլղաթյանին և ԱՀ քաղաքաշինության նախարար Արամ Սարգսյանին: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից:
Քննարկվել են Հիմնադրամի հովանավորությամբ Արցախում իրականացվող շինարարության ընթացքն ու նոր սկսվելիք ծրագրերը: Կառույցի փոխտնօրենը տեղեկացրել է, որ Ստեփանակերտում մի քանի բազմաբնակարան շենքերի կառուցման մրցույթներ են հայտարարված, նախագծման փուլում են Ասկերանի շրջանում մի քանի նոր բնակավայրեր: Լրացվել է այն համայնքների շարքը, որոնք առաջիկայում մայրուղիներին կապող ասֆալտապատ ճանապարհներ կունենան:
Նախագահ Հարությունյանը իր խոսքում կարևորել է հատկապես Կարմիր շուկա բնակավայրում իրականացվելիք շինարարական աշխատանքները: Հաշվի առնելով բնակավայրի ռազմավարական նշանակությունը՝ Հիմնադրամն այնտեղ 100 տուն կառուցելու հովանավորություն է ստանձնել, որոնց հողային աշխատանքները սկսվելու են առաջիկա օրերին:

Всеармянский фонд “Айастан” начинает новые программы. Араик Арутюнян принял представителей структуры
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян 14 апреля принял заместителя директора Всеармянского фонда "Айастан" Арарата Хлхатяна и министра градостроительства Республики Арцах Арама Саркисяна.
Как сообщили Арменпресс в главном информационном управлении аппарата президента Республики Арцах, были обсуждены ход строительных программ, осуществляемых в Арцахе при спонсорстве Фонда, и новые проекты. Замдиректора структуры сообщил, что объявлены конкурсы на строительство нескольких многоквартирных зданий в Степанакерте, ряд новых населенных пунктов в Аскеранском районе находятся в процессе проектирования. Пополнен ряд тех общин, которые будут иметь заасфальтированные дороги до автомагистрали.
Президент Арутюнян отметил важность строительных работ, которые должны быть осуществлены в селе Кармир шука. Учитывая стратегическое значение населенного пункта, на средства фонда будут построены 100 жилых домов, земляные работы которых начнутся уже в ближайшие дни.