ՄԻՊ-ը ԵԽԽՎ-ում Դանիայի պատվիրակության ղեկավարին է փոխանցել Ադրբեջանի դաժանությունների ապացույցները
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյաննընդունել էԵԽԽՎ-ում Դանիայի պատվիրակության ղեկավար Լարս Ասլան Ռասմուսենին։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հանրային կապերի բաժնից, հանդիպմանը քննարկվել է պատերազմում ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից կատարված մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումները, այդ թվում՝ զինվորականների ու քաղաքացիական անձանց նկատմամբ դաժանությունները։
«Տարիներ շարունակ Ադրբեջանում հայատյացությունն ու հայասպանությունը միայն խրախուսվել են, իսկ դրանք կատարողները՝ արժանացել պետական պարգևների: Հենց այս ամենի արդյունքն է, որ հանգեցրել է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախում էթնիկ հայերի նկատմամբ անմարդկային դաժանությունների ու վայրագությունների»,- եզրահանգել է Արման Թաթոյանը:
ՊաշտպանըԵԽԽՎ-ում Դանիայի պատվիրակության ղեկավարինտեղեկացրել է, որ Ադրբեջանի իշխանություններն արհեստական ձգձգում են ինչպես պատերազմական գործողությունների ընթացքում, այնպես էլ այդ գործողություններից առաջ ու դրանց ավարտից հետո Ադրբեջանում գտնվող հայկական կողմի գերիների վերադարձի և զոհվածների մարմինների փոխանակման գործընթացները:
Արման ԹաթոյանըԼարս Ասլան Ռասմուսենին է փոխանցել էթնիկ հայերի նկատմամբ ադրբեջանական կողմի դաժանությունների ապացույցներ և շեշտել, որգերիների ազատ արձակումը և նրանց անվտանգ վերադարձի ապահովումը, դիերի փոխանակումը րոպե առաջ, հրատապ լուծում պահանջող խնդիր է։

Омбудсмен представил главе делегации Дании в ПАСЕ доказательства зверств Азербайджана
Защитник прав человека Армении Арман Татоян принял главу делегации Дании в ПАСЕ Ларса Аслана Расмуссена.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе аппарата омбудсмена Армении, на встрече были обсуждены грубые нарушения прав человека, совершенные азербайджанскими вооруженными силами во время войны, включая зверства против военных и гражданского населения.
«В течение многих лет в Азербайджане только поощрялись антиармянство и убийства армян, а совершившие их лица были удостоены государственных наград. Все это привело к бесчеловечным зверствам и зверствам против этнических армян в Арцахе со стороны азербайджанских вооруженных сил», - заключил Арман Татоян.
Омбудсмен проинформировал главу датской делегации в ПАСЕ, что власти Азербайджана искусственно задерживают возвращение военнопленных и обмен телами погибших армян до и после военных действий.
Арман Татоян передал Ларсу Аслану Расмуссену доказательства зверств азербайджанской стороны по отношению к этническим армянам, и подчеркнул, что скорейшее освобождение пленников, обеспечение их безопасного возвращения, обмен телами является актуальным вопросом.