Ադրբեջանցին ահազանգել է մահացածների ընտանիքների անդամների նկատմամբ վատ վերաբերմունքի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանցի ֆեյսբուքյան օգտատեր Շահին Յուսուբովն ահազանգել է Արցախի դեմ պատերազմում մահացածների ընտանիքների նկատմամբ երկրում վատ վերաբերմունքի մասին՝ մասնավորապես նշելով, որ զոհերի ընտանիքի անդամներին չեն ցուցաբերում համապատասխան վերաբերմունք և չեն հարգում նրանց վիշտը:
Նա պատմել է, որ պատերազմի ընթացքում Յասամալ շրջանից մահացած իր ընկերներից Իսլամով Էլվին Էլչինօղլուի մոր ինքնազգացողությունը վատացել է, և շտապ օգնություն են կանչել: «Մասնավոր կլինիկայի բոլոր մեքենաների զբաղված լինելու պատճառով 2-3 ժամ սպասելուց հետո դիմեցինք Կենտրոնական կլինիկա: Մենք հեռախոսը վերցրած օպերատորին բացատրեցինք իրավիճակը: Նա ոչ ցավակցեց, ոչ էլ ասաց Աստված հոգին լուսավորի: Առաջին խոսքն այն էր, որ, ինչպես գիտեք, մեզ վճարելու եք 100 մանաթ, եթե ուզում եք գրանցենք ձեր կանչը: Ուղարկեցին, ժամանակին եկավ, նորից առանց ցավակցական որևէ խոսքի, հարցրին, թե ով է վճարումը կատարելու: Մի սենյակում 5 հոգի մնացած զոհվածի ընտանիքը պետք է մեռնի, ինչ է թե գումար չունի՞» ,- գրել է Յուսուբովը:
Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիայի ողջ ընթացքում ադրբեջանական կողմը չի հրապարակել զոհվածների թվի մասին որևէ տեղեկություն: Ըստ հայկական կողմերի հրապարակած տվյալների, Ադրբեջանի բանակն ունի 7155 կորուստ:

Azerbaijani man angered by Baku health authorities’ disrespect for families of fallen troops
YEREVAN, NOVEMBER 4, ARMENPRESS. An Azerbaijani citizen has expressed his anger and disappointment over his government’s disregard and disrespectful treatment for the families of the fallen troops.
Sahin Usubovsaid in a Facebook statement that they had to call an ambulance after the mother of a drafted friend of his – Islamov Elvin Elchinoglu - who died in the war - began feeling unwell.
“After waiting for 2-3 hours because all ambulances of a private clinic were unavailable, we contacted the central clinic. We explained the situation to the operator who answered the call. The operator didn’t even express condolences, neither did he say may God rest his soul in peace. His first words were ‘as you know you will pay us 100 manat if you want us to register your call'. They sent the car, it came in time, again without any condolences their first question was who is going to pay them,” Usubov said, slamming the clinic. "Should [Islamov Elvin Elchinoglu]'s 5-member family, who live in one room, die because they don't have 100 manat for the ambulance?"