Թուրքագետի կարծիքով` անկառավարելի դարձած Թուրքիան կգնա Հունաստանի դեմ ռազմական նոր արկածախնդրության
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանն ավելի հակված է, որ Թուրքիայի իշխանությունները կգնան Հունաստանի դեմ ռազմական ագրեսիայի: Մելքոնյանն այս մասին ասաց «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում`անդրադառնալով հոկտեմբերի 27-28-ը Թուրքիայի կողմից Միջերկրական ծովում անցկացվելիք զորավարժություններին, որոնց անցկացմանը համաձայն չէ ՆԱՏՕ-ն:
«Ինչպես հայտնի է, զորավարժությունները քաղաքական մեսիջի տարր են պարունակում, պոտենցիալ սպառնալիք կամ քողարկված սպառնալիք են իրենց մեջ պարունակում: Դա էլ ավելի ցայտուն է դրսևորվում, եթե այդ պետությունն իր պետական մտածողության հիմքում դնում է ագրեսիան, ցեղասպանությունը, ահաբեկչությունը և այլն: Իսկ Թուրքիան այդպիսի երկիր է և նրա կողմից արդեն իսկ լարված թուրք-հունական հարաբերությունների վիճակի պարագայում զորավարժությունների անցկացումը, բնականաբար, շատ կոշտ ակնարկ է հնարավոր ագրեսիայի: Ավելի հակված եմ, որ Թուրքիան կգնա այդ արկածախնդրության»,- ասաց Մելքոնյանը:
Թուրքագետը նշեց, որ զորավարժություններից հետո ռազմական ագրեսիա սանձազերծելու օրինակ է Արցախը, երբ հուլիս-օգոստոս ամիսներին տեղի ունեցած թուրք-ադրբեջանական համատեղ զորավարժություններին հաջորդեց Արցախի դեմ պատերազմը:
«Ենթադրում եմ, որ Թուրքիայի զորավարժությունների մեջ հունական կողմը և ՆԱՏՕ-ն տեսնում են համանման սպառնալիք: Ինչ վերաբերում է ՆԱՏՕ-ի կոչերին ու Թուրքիայի կողմից դրանց անտեսմանը, կարող ենք տեսնել, որ սա նորույթ չէ: Աշխարհի տարբեր դաշինքներ, կառույցներ տարբեր առիթներով հանդես են եկել Թուրքիային զսպող կոչերով, հայտարարություններով, դրանք որևէ արդյունք չեն ունենում: Սա փաստում է մի բանի մասին, որ Թուրքիան դարձել է անվերահսկելի, անգամ իրեն ռազմական ուժեղ պոտենցիալ ունեցող պետություն դարձրած ՆԱՏՕ-ի համար: Քաղաքակիրթ աշխարհն արդեն որերորդ անգամ բախվում է Թուրքիայի անվերահսկելի պահվածքի հետ: Սա ևս մեկ անգամ ամրացնում է հայկական այն տեսակետը, որ Թուրքիան սպառնալիք է ոչ միայն Հայաստանի և մեր տարածաշրջանի, այլ ամբողջ աշխարհի համար»,- նշեց թուրքագետը:
Թուրքագետը հավելեց, որ Թուրքիային պետք է բնորոշել, որպես ահաբեկչական և սպառնալիք ծնող պետություն, և աշխարհը պետք է համարժեք քայլեր անի ու գնահատական տա այդ երկրի գործողություններին:
Խոսելով այն մասին, թե արդյոք տնտեսական բարդ վիճակում գտնվելով և տարբեր տարածաշրջաններում մի քանի պատերազմների մեջ ներգրավված լինելով, Թուրքիան պատրա՞ստ է գնալ Հունաստանի դեմ նոր պատերազմի, Ռուբեն Մելքոնյանը նշեց, որ Թուրքիայի ներկայիս ղեկավարությունն ավելի հակված է գնալու նոր արկածախնդրության:
«Թուրքիան, բնականաբար, տնտեսական բավական բարդ վիճակում է: Սա գաղտնիք չէ և բնական է, որ նոր պատերազմի սանձազերծումը կարող է Թուրքիայի համար ավելի մեծ խնդիրներ հարուցել, բայց Թուրքիայի ներկայիս ղեկավարությունը խաղասեղանին դնում է ամեն ինչ և ագրեսիա է իրականացնում տարբեր տարածաշրջաններում: Վստահ եմ, որ Թուրքիայի ներկայիս ղեկավարությունն ավելի հակված է գնալու այդպիսի արկածախնդրության: Սակայն այստեղ կա նոր հանգամանք` Թուրքիայի հավանական թիրախը` Հունաստանը, ՆԱՏՕ-ի անդամ երկիր է, այսինքն` ևս մեկ խնդիր է այստեղ ծագելու, որ ՆԱՏՕ-ի անդամ երկու երկրներ բախվելու են իրար կամ կանգնելու են պատերազմի շեմին: Սա ևս մեկ ահազանգ պետք է լինի ՆԱՏՕ-ի համար»,- ասաց Մելքոնյանը:
Թուրքիան հոկտեմբերի 23-ին հայտարարել է, որ Արևելյան միջերկրական ծովում հոկտեմբերի 27-ին և 28-ին անցկացնելու է ռազմածովային ուժերի զորավարժություններ, այն բանից հետո, երբ ՆԱՏՕ-ն առաջարկել էր չեղարկել Էգեյան ծովում իրականացվելիք զորավարժությունները։

Вышедшая из-под контроля Турция пойдет на новую военную авантюру против Греции: тюрколог
Тюрколог Рубен Мелконян более склонен к мысли, что турецкие власти начнут военную агрессию против Греции. Об этом Мелконян сказал в беседе с Арменпресс, коснувшись военных учений, которые Турция проведет в Средиземном море 27-28 октября и на проведение которых НАТО не соглашается.
«Как известно, учения содержат элемент политического послания, они содержат потенциальную или скрытую угрозу. Это становится еще более очевидным, если это государство основывает свое государственное мышление на агрессии, геноциде, терроризме и т.д. А Турция является именно такой страной, и в случае и без того напряженных турецко-греческих отношений проведение военных учений, конечно, является очень жестким намеком на возможную агрессию. Я более склонен к тому, что Турция пойдет на эту авантюру», - сказал Мелконян.
Тюрколог отметил, что Арцах является примером развязывания военной агрессии после военных учений, когда за совместными турецко-азербайджанскими учениями в июле-августе последовала война против Арцаха.
«Я полагаю, что греческая сторона и НАТО видят аналогичную угрозу в турецких военных учениях. Что касается призывов НАТО и их игнорирования Турцией, мы можем видеть, что это не новость. Различные альянсы и структуры по всему миру неоднократно выступали с призывами и заявлениями сдерживать Турцию, но безуспешно.
Это свидетельствует о том, что Турция стала неуправляемой даже для НАТО, которая сделала ее государством с сильным военным потенциалом. Сколько раз цивилизованный мир сталкивался с неконтролируемым поведением Турции? Это еще раз укрепляет мнение Армении о том, что Турция представляет угрозу не только для Армении, нашего региона, но и для всего мира», - отметил тюрколог.
Тюрколог добавил, что Турцию следует охарактеризовать как террористическую и носящую угрозу страну, а мир должен предпринять адекватные шаги и оценить действия этой страны.
Говоря о том, готова ли Турция к новой войне против Греции, находясь в сложной экономической ситуации и участвуя в нескольких войнах в разных регионах, Рубен Мелконян отметил, что нынешнее руководство Турции более склонно к новой авантюре.
«Турция, конечно, находится в довольно сложной экономической ситуации. Это не секрет, естественно, что развязывание новой войны может вызвать большие проблемы для Турции, но нынешнее турецкое руководство идет ва-банк - оно осуществляет агрессию в разных регионах. Уверен, что нынешнее турецкое руководство более склонно к такой авантюре. Однако здесь есть новое обстоятельство: возможная цель Турции, Греция, является государством-членом НАТО, т.е. есть проблема, что два государства-члена НАТО столкнутся или будут на грани войны. Это должно стать еще одним тревожным сигналом для НАТО», - сказал Мелконян.
23 октября Турция объявила, что 27-28 октября проведет военно-морские учения в западной части Средиземноморья после того, как НАТО предложило отменить военные учения в Эгейском море.