Իդալգո, Ռուբիոլա, Վոքիե.ֆրանսիացի 173 գործիչ կոչ է անում պարտադրել Ադրբեջանին դադարեցնել բռնությունը
ՓԱՐԻԶ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունները համակարգող խորհրդի հետ համագործակցությամբ Անն Իդալգոն, Վալերի Պեկրեսը, Լորան Վոքիեն, Միշել Ռուբիրոլան և 173 քաղաքական գործիչներ ստորագրահավաք են իրականացրել, որպեսզի Ֆրանսիան վերանայի Հայաստանի և Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի հարցում իր ռազմավարությունը։
Ստորագրահավաք կազմակերպած քաղաքական գործիչներն անբավարար են համարում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի առաջարկությունը՝ առավել ակտիվ միջնորդի դերով ներգրավվելու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործում։ Նրանք ցանկանում են, որպեսզի Ֆրանսիան վերանայի «իր ռազմավարությունն այդ հակամարտությունում». այն է՝ «օրենքի ուժով դատապարտել ադրբեջանական ագրեսիան և պարտադրել Ադրբեջանին անմիջապես դադարեցնել բռնությունները, խոստանալով լայնամասշտաբ աջակցություն Լեռնային Ղարաբաղի իշխանություններին, որին կհաջորդի նրանց լիիրավ և ամբողջական լեգիտիմության ճանաչումը»։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ֆրանսիական Le Journal du Dimanche թերթն անդրադառնալով նախաձեռնությանը, մեջբերել է ստորագրահավաքի կոչը. «Սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանը պատերազմ է սանձազերծել Լեռնային Ղարաբաղի հայության դեմ՝ թիրախավորելով քաղաքներ և քաղաքացիական բնակչությանը։ Այս տարածքը հայկական քաղաքակրթության բնօրրանն է։ Լեռնային Ղարաբաղի ազգաբնակչությունը պատմության ողջ ընթացքում չի դադարել գլխավորապես հայկական լինելուց և պատերազմական ծանր պայքարի գնով վերանվաճել է իր ազատությունը, որն ավարտվել է 1994թ․ հրադադարով։ Սակայն հակամարտությունը մնում է չլուծված և ռազմաճակատի ողջ երկայնքով ժամեր շարունակ ընթացող աննախադեպ բռնությունները վկայում են, որ միջնորդության փորձերն ապարդյուն են։
Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը վերացնելու ռազմական գործողությունների հանդեպ չեզոքությունը, ոչ այլ ինչ է, քան աչքակապություն։ Ֆրանսիական դիվանագիտությունը մեծ ջանքեր է գործադրում։ Որպես Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների հետ Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության ստեղծած Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր՝ Ֆրանսիան հայտարարել է իր չեզոքությունը և տասնամյակներ ի վեր վճռականորեն աշխատում է այդ բնակչության անվտանգությունը և խաղաղությունը երաշխավորող լուծում գտնելու հարցում։ Սակայն այս տարվա վերջին դեպքերից հետո Ֆրանսիան պետք է արմատապես վերանայի իր ռազմավարությունը։
Հուլիսի 12-ին ադրբեջանական բանակը հարձակում է գործել ոչ թե Լեռնային Ղարաբաղի, այլ Հայաստանի՝ միջազգայնորեն ճանաչված սահմանի վրա։ Մինսկի խումբը կոչված է թույլ չտալու ուժի կիրառումը Թուրքիայի և Իրանի սահմանին և Սիրիայից ոչ հեռու գտնվող այս ծայրահեղ անկայուն տարածաշրջանում և առավել ևս հակամարտության տարածվելը դրա սահմաններից դուրս։ Ավելին, մենք չենք կարող հանդուրժել ռազմական ագրեսիան Ֆրանսիայի բարեկամ երկրի դեմ, որի ժողովուրդը 1915թ․ ցեղասպանության զոհ է եղել և որի հանդեպ մենք կրում ենք պատմական և համընդհանուր պատասխանատվություն։ Այդ պատասխանատվությունը մեզ պետք է ստիպի դուրս գալ չեզոքությունից։ Այդ չեզոքությունը բացարձակապես չի պաշտպանում ժամեր շարունակ կրակի տակ գտնվող քաղաքացիական բնակչությանը․ զոհվել են կանայք, երեխաներ։ Լեռնային Ղարաբաղի մայրաքաղաք Ստեփանակերտը, որը ռազմաճակատից բազմաթիվ կիլոմետր հեռու է, ռմբակոծությունների թիրախ է։ Լեռնային Ղարաբաղի հայությանը վերացնելու նպատակ ունեցող ռազմական գործողությունների հանդեպ չեզոքությունն աչքակապություն է։
Մեզ մտահոգում է նաև Թուրքիան, որի մասնակցությունն այս հակամարտությանն այլևս անհնար է հերքել։ Հուլիսին Հայաստանի դեմ հարձակումից ի վեր, Թուրքիան կատաղորեն բորբոքում է հակամարտությունը՝ ռազմատենչ հայտարարություններով աջակցելով Ադրբեջանին։ Պատահական չէ, որ հուլիսից ի վեր թուրքական ծայրահեղ աջակողմյան ռազմական Գորշ գայլեր խմբավորումը բռնություններ է կատարում մեր երկրում՝ մասնավորապես հուլիսի 24-ին Դեսին-Շապիոյում (Ռոնի դեպարտամենտ) խաղաղ հայ ցուցարարների դեմ։
Տասնամյակներ շարունակ Ֆրանսիայի որդեգրած չեզոքությունը խաղաղության տանող ուղի չէ։
Սեպտեմբերի 24-ին, ադրբեջանական հերթական ագրեսիայից երեք օր առաջ, Մարդու իրավունքների սիրիական դիտակը հայտնել էր Թուրքիայի հաշվին աշխարհազորայիններ, ասել կուզե ջիհադիստներ, Ադրբեջան տեղափոխելու մասին։ Այդ վարձկանները Սիրիայում մահ էին սփռում քուրդ ազգաբնակչության շրջանում։ Այս պահին հայերը հե´նց նրանց դեմ են ճակատամարտում։ Ինչպիսի ցավալի հեգնանք․ Թուրքիան նույնպես Մինսկի խմբի անդամ է։ Անկարայի այս կեցվածքը վկայում է այն մասին, որ Թուրքիան նենգորեն վիժեցնում է բազմակողմ նախաձեռնությունները՝ կողմ լինելով ուժային լուծմանը։
Հաշվի առնելով այս ամենը՝ հաստատում ենք, որ տասնամյակներ շարունակ Ֆրանսիայի որդեգրած չեզոքությունը խաղաղության տանող ուղի չէ։ Այսօր այդ չեզոքությունն ավելի շատ իր թուրք դաշնակցի հետ սերտորեն համաձայնեցված ադրբեջանական ագրեսիայի անպատժելիության երաշխիք է, քան հակամարտության լուծում գտնելու լծակ։ Այդ իսկ պատճառով մենք կարծում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցում ֆրանսիական դիվանագիտությունը պետք է վերանայի իր ռազմավարությունը։ Այն է՝ օրենքի ուժով դատապարտել ադրբեջանական ագրեսիան և պարտադրել Ադրբեջանին անմիջապես դադարեցնել բռնությունները՝ խոստանալով լայնամասշտաբ աջակցություն Լեռնային Ղարաբաղի իշխանություններին, որին կհաջորդի նրանց լիիրավ և ամբողջական լեգիտիմության ճանաչումը»։

Идальго, Рубеола, Вохие: 173 французских деятеля призывают обязать Азербайджан прекратить насилие
В сотрудничестве с Координационным советом армянских организаций Франции Анн Идальго, Валери Печ, Лоран Вокье, Мишель Рубирола и 173 политика провели сбор подписей, чтобы Франция пересмотрела свою стратегию в отношении агрессии Азербайджана против Армении и Арцаха.
Политики, организовавшие сбор подписей считают предложение президента Франции Эмануэля Макрона недостаточным, для более активного посредничества в урегулировании нагорно-карабахского конфликта. Они хотят, чтобы Франция пересмотрела “свою стратегию в этом конфликте”. То есть “осудить азербайджанскую агрессию силой закона, заставить Азербайджан немедленно прекратить насилие, пообещав крупномасштабную поддержку властям Нагорного Карабаха с последующим признанием их полной и полноправной легитимности”.
Как сообщает «Арменпресс», французская газета “Le Journal du Dimanche”, касаясь этой инициативы, процитировала призыв к сбору подписей. “27 сентября Азербайджан развязал войну против армян Нагорного Карабаха, целясь на города и в мирных жителей. Этот район - колыбель армянской цивилизации. На протяжении всей истории народ Нагорного Карабаха не переставал быть преимущественно армянским и ценою тяжелой войны вновь завоевал свою свободу, которая завершилась договоренностью о прекращении огня 1994 года. Однако конфликт остается неурегулированным, продолжающееся беспрецедентное насилие по всей линии фронта, доказывает, что попытки посредничества тщетны.
Нейтралитет по отношению к боевым действиям по уничтожению армян Нагорного Карабаха - не что иное, как слепота. Французская дипломатия прилагает большие усилия. Как сопредседатель Минской группы Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ), Франция заявила о своем нейтралитете и на протяжении десятилетий решительно работала над поиском решения, которое гарантировало бы безопасность и мир этого народа. Однако после последних событий этого года Франция должна кардинально пересмотреть свою стратегию.
12 июля азербайджанская армия совершила нападение на международно признанную границу не Нагорного Карабаха, а Армении. Минская группа призвана не допускать применения силы в этом крайне нестабильном регионе на границе Турции и Ирана и невдалеке от Сирии, и тем более распространения конфликта за его пределы. Более того, мы не можем терпеть военную агрессию против дружественной страны Франции, народ которой в 1915 году уже был жертвой геноцида и в отношении которого мы несем историческую и всеобщую ответственность. Эта ответственность должна заставить нас выйти из состояния нейтралитета. Этот нейтралитет абсолютно не защищает гражданское население, находящееся под огнем: погибли женщины, дети. Столица Нагорного Карабаха Степанакерт, который находится в нескольких километрах от фронта, является мишенью бомбардировок. Нейтралитет в отношении военных действий, направленных на ликвидацию армян Нагорного Карабаха, - это забвение. Нас беспокоит и Турция, участие которой в этом конфликте отныне невозможно отрицать. Со дня нападения на Армению в июле Турция яростно разжигает конфликт, поддерживая Азербайджан своими милитаристскими заявлениями. Не случайно, что с июля турецкая ультраправая группировка Серых Волков совершает насилие и в нашей стране, в частности, 24 июля в Десин-Шапио (департамент Рони) против мирных армянских демонстрантов. Нейтралитет Франции на протяжении десятилетий, - это не путь к миру.
24 сентября, за три дня до следующей азербайджанской агрессии, сирийский наблюдатель по правам человека объявил о переброске за счет Турции боевиков - джихадистов в Азербайджан. Эти наемники сеяли смерть среди курдского населения Сирии. В данный момент армяне воюют против них. Какая тяжелая ирония․ Турция также является членом Минской группы. Такое отношение Анкары доказывает, что Турция вероломно отказывается от многосторонних инициатив в пользу решения проблемы, придерживаясь силового решения.
Учитывая все это, мы подтверждаем, что принятый на протяжении десятилетий Францией нейтралитет - не путь к миру. Сегодня этот нейтралитет больше является гарантией безнаказанности азербайджанской агрессии, тесно согласованной с ее турецким союзником, чем рычагом поиска решения конфликта. Поэтому мы думаем, что в вопросе Нагорного Карабаха французская дипломатия должна пересмотреть свою стратегию. То есть, силой закона осудить азербайджанскую агрессию и принудить Азербайджан немедленно прекратить насилие, пообещав широкомасштабную поддержку властям Нагорного Карабаха, за которой последует признание их полноправной и полноценной легитимности”.