Մեր ակնկալիքն է, որ Հայաստանը 2050թ. ունենա նվազագույնը 5 մլն բնակչություն. Զարեհ Սինանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակն աշխատում է «Հայաստան 2050»  տեսլականի ուղղությամբ: Ակնկալում են, որ մինչև 2050 թվականը Հայաստանն ունենա նվազագույնը  5 մլն բնակչություն: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ`ՀՀ ազգային ժողովի մշտական հանձնաժողովներում 2020 թվականի պետական բյուջեի մասին օրենքի նախագծի նախնական քննարկումներում այս մասին ասաց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը` պատասխանելով ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանի հարցին:
Թունյանը հետաքրքրվեց, թե հայրենադարձության, մասնագետների ներգրավման համար գրասենյակն ինչ թիրախներ է նախանշել: «Հասկանում ենք, որ դա երկարատև գործընթաց է, սակայն պետք է որոշակի թեկուզ մոտավոր թիրախներ լինեն»,-նշեց նա ու հետաքրքրվեց, թե արդյոք գնահատե՞լ են սփյուռքի ներուժը, երբ ասում են, որ պետք է այդ ներուժն օգտագործեն:
«Մենք կոնկրետ հիմա աշխատում ենք «Հայաստան 2050» տեսլականի վրա: Մեր ակնկալիքն է, որ մինչև 2050 թվականը Հայաստանն ունենա նվազագույնը 5 մլն բնակչություն»,-ասաց Սինանյանը:
Նա կարևորեց այս ուղղությամբ ձեռնարկվող շարունակական քայլերը`նկատելով, որ եթե հաջորդ երեք տարուց չունենանք տասնյակ հազարավոր հայերի ներգաղթի գործընթաց, նշանակում է, որ 2050 թվականին 5 մլն թվին չեն հասնի: Հանձնակատարը նշեց` հիմա նախատեսում են  մասնագետների ներգրավման գործընթացը: Սինանյանը կարևորեց, որ ՀՀ պետական ապարատում սփյուռքի 10-20 տոկոս մասնագետների ներգրավվածության պրակտիկա ձևավորեն:
Սինանյանը նշեց` եթե իմանա, որ Հայաստանի կառավարությունը կարող է նորմալ աշխատավարձ վճարել սփյուռքից` աշխարհի լավագույն համալսարաններ ավարտված որոշակի թվով մասնագետների, ինքը հավաստիացնում է, որ 1 ամսում կբերի այդ անձանց: Նա շեշտեց` այդ մասնագետները կան, հարցը նրանում է, թե արդյոք կարող են այդ գործընթացը սկսել:
Անդրադառնալով սփյուռքում առկա ռեսուրսի գնահատման հարցին` նա նշեց, որ համակարգված իմաստով այդ ռեսուրսը չեն ճանաչում, գիտեն, որ հսկայական ռեսուրս ունի, սակայն կոնկրետ չգիտեն: «Դրա համար ունենք քարտեզագրման ծրագիր, որի նպատակն է այդ ռեսուրսը ոչ միայն գլոբալ, այլ նաև անհատական իմաստով ճանաչել»,-ասաց նա:

Diaspora High Commissioner expects Armenia 2050 Vision to raise population to 5 million, at least
YEREVAN, OCTOBER 31, ARMENPRESS. The Office of the High Commissioner of Diaspora Affairs is working in the direction of the Armenia 2050 Vision and it expects Armenia to have a minimum 5,000,000 population by 2050, High Commissioner Zareh Sinanyan said at parliamentary committee debates of the 2020 state budget in response to MP Babken Tunyan’s question.
Tunyan, the chair of the Economic Affairs Committee, asked Sinanyan to present his office’s outlined targets regarding repatriation and involvement of experts.
“We understand that this is a lengthy process, but there should be certain targets, even approximate ones,” the MP said, asking if the Diaspora’s potential has been evaluated when they are saying that “the Diaspora’s potential must be utilized”.
“Now we are working on the Armenia 2050 vision. Our expectation is for Armenia to have a minimum 5 million population by 2050”, High Commissioner for Diaspora Affairs Zareh Sinanyan said.
He highlighted the implementation of continuous steps in this direction. He said the goal will not be achieved if in the next three years tens of thousands of Armenians don’t immigrate to Armenia.
He said they are now planning the process of involving experts. Sinanyan highlighted that experts from the Diaspora must be involved in the public sector’s 10-20%.
Speaking about the Diaspora’s resource assessment, he said they do not know this resource in the sense of coordination, but they do know that a huge resource exists.
“We have a mapping program for this, which aims to recognize this resource not only globally but also individually”, he said.