ԱԳ նախարարը Ֆրանսիայից ժամանած պատվիրակությանը ներկայացրել է Հայաստանի բարեփոխումների լայն օրակարգը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը հոկտեմբերի 14-ին ընդունել է Ֆրանսիայի  խորհրդարանականների և քաղաքապետերի գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, ողջունելով հյուրերին՝ նախարար Մնացականյանը նշել է. «Ես բարձր եմ գնահատում Ձեր ավանդը և շարունակական ջանքերը հայ-ֆրանսիական բարեկամության խորացման և ամրապնդման գործում: Մեր ժողովուրդներին միավորում են բարեկամության, միասին ապրելու, վստահության և հարգանքի խորը զգացումները»:
Կողմերը գոհունակություն են հայտնել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում առկա փոխգործակցության և ապակենտրոնացված  համագործակցության առնչությամբ՝ ուղղված ժողովուրդների բարեկամության և մարդկանց միջև շփումների ամրապնդմանը: Այս համատեքստում երկուստեք կարևորվել է  նաև խորհրդարանական հարթակի ներուժի լիրաժեք կիրառումը և այդ ձևաչափում համատեղ ջանքերի գործադրումը։
«Նախարարը ֆրանսիական պատվիրակության խնդրանքով անդրադարձավ Հայաստանում Կառավարության կողմից նախաձեռնված բարեփոխումների լայն օրակարգին՝ որպես գերակա առաջնահերթություն ընդգծելով դատաիրավական համակարգի բարեփոխումը և վերջինիս նկատմամբ հանրային վստահության բարձրացումը:
Նախարար Մնացականյանը ներկայացրեց նաև Հայաստանի արտաքին քաղաքական առաջնահերթությունները: Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացի շուրջ վերջին զարգացումների համատեքստում Զոհրաբ Մնացականյանն ընդգծեց, որ Արցախն առաջին հերթին մարդիկ են, ովքեր օգտվում են մարդու անօտարելի իրավունքներից, իսկ մարդկային շփումները դրանց անքակտելի մասն են կազմում։»

Глава МИД Армении представил французской делегации широкую повестку реформ
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 14 октября принял делегацию во главе с французскими парламентариями и мэрами.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, приветствуя гостей, министр Мнацаканян сказал: «Я высоко ценю ваш вклад и постоянные усилия по углублению и укреплению армяно-французской дружбы. Наши народы объединяют глубокие чувства дружбы, сосуществования, доверия и уважения друг к другу».
Стороны выразили удовлетворение существующим сотрудничеством и децентрализованным сотрудничеством в представляющих взаимный интерес областях, направленным на укрепление дружбы и контактов между народами. В этом контексте стороны подчеркнули важность полного использования потенциала парламентской платформы и совместных усилий в этом формате.
По просьбе французской делегации министр коснулся широкой повестки дня реформ, начатых правительством Армении, с акцентом на реформу судебной системы и повышение доверия общественности к последней.
Министр Мнацаканян также представил приоритеты внешней политики Армении. В контексте последних развитий в мирном процессе в Нагорном Карабахе Зограб Мнацаканян подчеркнул, что Арцах - это прежде всего люди, которые пользуются неотъемлемыми правами человека, и человеческие контакты являются их неотъемлемой частью.