Գյումրիում  կայացավ «Իմ խաչը»  ֆիլմի առաջնախաղը
ԳՅՈՒՄՐԻ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ,  ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Գյումրու «Հոկտեմբեր»  կինոթատրոնում հոկտեմբերի 5-ին կայացավ Շավարշ Վարդանյանի «Իմ խաչը»  ֆիլմի առաջնախաղը: Ֆիլմի անդրանիկ ցուցադրությանը ներկա էր  ֆիլմի ստեղծագործական կազմը:
Ներկայացնելով կինոնախագիծը, ստեղծագործական կազմը նշեց, որ այն կյանքի  է կոչվել  մի քանի երկրի տարբեր կազմակերպությունների՝ այդ թվում՝ մոսկովյան «APcinema», «Ռակուրս» ընկերությունների, Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի և ՀՀ պաշտպանության նախարարության աջակցությամբ: Ֆիլմի հիմքում իրական պատմություններ են, իրական հերոսներ, որոնք, անկախ իրենց կամքից, հայտնվում են ղարաբաղյան պատերազմի կիզակետում, որտեղ կռիվը դառնում է իրենց խաչը՝ հանուն պատմական արդարության:
Ֆիլմը սիրո և հավատի, նվիրվածության, մարդկային խղճի ու առաքինության, ազատագրական պայքարի ու հայրենիքի նկատմամբ պարտքի կատարման մասին է:
Ինչպես  տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, իրական պատմությունների հիման վրա նկարահանված ֆիլմը, ներկայացնում է 1991-1992 թվականներին ղարաբաղյան պատերազմում զենք վերցրած և ազատագրական պայքար մղած հայ մարդու հերոսական սխրանքները: Հենց այստեղ են միահյուսվում ֆիլմի գլխավոր հերոսներ՝ ֆրանսիացի բժիշկ Ժակի և արցախցի Սոնայի պատմությունները:
Ֆիլմում նկարահանվել են Նարինե Գրիգորյանը, Սարգիս Գրիգորյանը, Երո Մուրյանը, Շանթ Հովհաննիսյանը, Ալեքսանդր Խաչատրյանը, Հովհաննես Հովհաննիսյան և այլք: Ֆիլմի բեմադրող ռեժիսորը Շավարշ Վարդանյանն է, երաժշտությունը հեղինակել է Հայկոն, իսկ ֆիլմի պրոդյուսերներն են Հրաչյա Մեսրոպյանը և Վալերի Սահարյանը։ Ֆիլմի նկարահանումները մեկնարկել էին դեռ 2014  թվականին:
Ֆիլմի  հիմքում Շավարշ Վարդանյանի  վավերագրական կադրերն են։ Այս մասին ցուցադրությունից հետո  խոսելով այդ կադրերի մասին՝  «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց  ռեժիսոր Շավարշ Վարդանյանը: «Ես մասնակցել եմ ղարաբաղյան պետերազմին հենց առաջին իսկ օրերից, եղել եմ լրագրող, օպերատոր և մոտ 1200 ժամ արխիվային նյութեր ունեմ նկարահանած: Սցենարը գրել եմ դեռ 15 տարի առաջ. այն սցենարիստներ Էդուարդ Խալդի, Արմեն Վաթյանի և Արսեն Դանիելյանի համատեղ ջանքերով դարձավ գեղարվեստական կինոսցենար: Երկար ժամանակ չկար հնարավորություն ֆիլմը կյանքի կոչելու»,- նշեց Շավարշ Վարդանյանը:

В Гюмри состоялась премьера фильма "Мой крест"
5 октября в кинотеатре "Гюмри" во втором городе Армении состоялась премьера фильма Шаварша Варданяна "Мой крест".
Представляя проект, творческая группа отметила, что он реализован при поддержке различных организаций, включая московские компании «APcinema», «Ракурс», Национальный киноцентр Армении и Министерство обороны РА. Фильм основан на реальных фактах, герои - реальные люди, которые, независимо от их воли, оказываются в центре карабахской войны, где битва во имя  исторической справедливости становится их крестом.
Это фильм о любви и вере, преданности, человеческой совести и добродетели, освободительной борьбе и долге перед Родиной.
Как  передает Арменпресс, фильм  рассказывает о героическом поступке армянина, взявшегося за руки оружие и сражающегося  за освобождение в карабахской войне 1991-1992 годов. Именно здесь и переплетаются истории главных героев фильма -  французского доктора Жака и Соны из Арцаха.
В фильме снялись Нарине Григорян, Саргис Григорян, Еро Мурян, Шант Ованнисян, Александр Хачатрян, Ованес Ованнисян и другие. Режиссер фильма - Шаварш Варданян, музыка - Айко, продюсеры - Грачья Месропян и Валерий Саарян. Съемки фильма начались еще в 2014 году.
В основу фильма положены документальные кадры  Шаварша Варданяна.
«Я участвовал в карабахской войне с первых дней, был журналистом, оператором и у меня около 1200 часов архивных материалов. Сценарий я написал 15 лет назад. Он и стал сценарием художественного фильма совместными усилиями сценаристов Эдуарда Халди, Армена Ватяна и Арсена Даниеляна. Долгое время не было возможности воплотить фильм в жизнь», - сказал Шаварш Варданян.