ՀՀ վարչապետն ու Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ
ՀՀ վարչապետն ու Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ
ներկայացուցիչը մտքեր են փոխանակել տարածաշրջանային զարգացումների շուրջ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հունիսի 26-ին ընդունել է Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետ Փաշինյանն ընդգծել է Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների շարունակական խորացման ու սերտացման կարևորությունը և այս համատեքստում անդրադարձել է ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է՝ Հայաստանի կառավարությունը հետևողական է ժողովրդավարության զարգացման, դատաիրավական համակարգի արմատական բարեփոխման, մարդու իրավունքների պաշտպանության ուղղությամբ շարունակական քայլերի, ծրագրերի իրականացման գործում, և ՀՀ-ԵՄ համաձայնագիրը կնպաստի Հայաստանի համար առանցքային նշանակություն ունեցող բարեփոխումների արդյունավետ իրականացմանը:
Տոյվո Կլաարը նշել է, որ Եվրոպական միությունը ևս կարևորում է Հայաստանի հետ համագործակցության դինամիկ զարգացումը և պատրաստ է շարունակել օժանդակել մեր երկրին՝ տարբեր ոլորտներում առաջընթաց արձանագրելու գործում:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման գործընթացին: Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը հակամարտության կարգավորումը տեսնում է բացառապես խաղաղ ճանապարհով և հավատարիմ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափի շրջանակում հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանն  ուղղված բանակցային գործընթացին:
ՀՀ վարչապետն ու Հարավային Կովկասի և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչը մտքեր են փոխանակել նաև տարածաշրջանային հարցերի և զարգացումների շուրջ:

PM Pashinyan, EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia exchange views on regional developments
PM Pashinyan, EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia
exchange views on regional developments
YEREVAN, JUNE 26, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan received on June 26 Toivo Klaar, EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia.
As ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister of Armenia, Pashinyan emphasized the importance of the continuous deepening and expansion of Armenia-EU relations, referring to Armenia-EU Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement. Nikol Pashinyan emphasized that Armenia is committed to the development of democracy, carrying out radical reforms in the judicial system, and protecting human rights and added that the Armenia-EU agreement will foster the effective implementation of reforms in spheres of key importance.
Toivo Klaar noted that the EU also highlights the dynamic development of relations with Armenia and is ready to support Armenia for recording progress in various spheres.
The interlocutors referred to Nagorno Karabakh conflict settlement process. PM Pashinyan noted that Armenia sees the settlement of the conflict exclusively through peaceful means and is committed to the negotiation process in the sidelines of the OSCE Minsk Group Co-chairs’ format.
The Armenian PM and the EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia also exchanged views on regional issues and developments.