Կառավարությունը մշակել է գործազրկության մակարդակի նվազեցման ծրագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարության միջգերատեսչական հանձնաժողովը Հայաստանում գործազրկության մակարդակի նվազեցման ծրագիր է մշակել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին կառավարության մայիսի 16-ի նիստում հայտնեց ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը` նշելով, որ 2018թ. վերջի դրությամբ գործազրկությունը ՀՀ-ում կազմում է մոտ 20%:
«Միջգերատեսչական մեր հանձնաժողովը մշակել է մի ծրագիր, որը հենված է երեք հիմնասյուների վրա: Առաջինը մարդկային կապիտալի զարգացումն է, երկրորդը` զբաղվածության խթանումը, երրորդն ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներն են: Այս երեք ուղղություններով էլ շատ կոնկրետ թիրախներ և ժամանակացույց է սահմանվելու»,- ասաց Ավինյանը:
Փոխվարչապետը գլխադասային նախարարությունների ղեկավարներին խնդրեց թիրախներն ու ժամանակացույցը սահմանել մինչև հունիսի 15-ը:
«Միջոցառումներն ամբողջությամբ պատրաստ են: Մեզ մնացել է սահմանել հստակ թիրախները, այսինքն` կոնկրետ թվային այն արդյունքները, որոնք ակնկալվում են ամեն միջոցառումից, և այն ժամանակացույցը, որով  մենք ընթանալու ենք»,- նշեց փոխվարչապետը:

YEREVAN, MAY 16, ARMENPRESS. The inter-agency commission of the government has developed a program for the reduction of number of unemployed people in Armenia, Deputy Prime Minister Tigran Avinyan said during today’s Cabinet meeting, adding that as of late 2018 unemployment comprises nearly 20% in Armenia.
“Our inter-agency commission has developed a program which is based on three pillars. The first one is the development of human capital, the second one – promotion of employment, and the third one are institutional reforms. Very concrete targets and deadlines will be set for these three directions”, Avinyan said.
The deputy PM tasked to set the deadline before June 15.
“The actions to be taken are completely ready. We just need to set the concrete targets, in other words, the concrete number results which are expected from each action, and the timetable through which we must move on”, the deputy PM said.