Կառավարությունը մշակել է գործազրկության մակարդակի նվազեցման ծրագիր
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարության միջգերատեսչական հանձնաժողովը Հայաստանում գործազրկության մակարդակի նվազեցման ծրագիր է մշակել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին կառավարության մայիսի 16-ի նիստում հայտնեց ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը` նշելով, որ 2018թ. վերջի դրությամբ գործազրկությունը ՀՀ-ում կազմում է մոտ 20%:
«Միջգերատեսչական մեր հանձնաժողովը մշակել է մի ծրագիր, որը հենված է երեք հիմնասյուների վրա: Առաջինը մարդկային կապիտալի զարգացումն է, երկրորդը` զբաղվածության խթանումը, երրորդն ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներն են: Այս երեք ուղղություններով էլ շատ կոնկրետ թիրախներ և ժամանակացույց է սահմանվելու»,- ասաց Ավինյանը:
Փոխվարչապետը գլխադասային նախարարությունների ղեկավարներին խնդրեց թիրախներն ու ժամանակացույցը սահմանել մինչև հունիսի 15-ը:
«Միջոցառումներն ամբողջությամբ պատրաստ են: Մեզ մնացել է սահմանել հստակ թիրախները, այսինքն` կոնկրետ թվային այն արդյունքները, որոնք ակնկալվում են ամեն միջոցառումից, և այն ժամանակացույցը, որով  մենք ընթանալու ենք»,- նշեց փոխվարչապետը:

Правительство разработало программу снижения уровня безработицы
Межведомственная комиссия правительства Армении разработала программу снижения уровня безработицы в Армении. Как передает «Арменпресс», об этом на заседании правительства 16 мая заявил вице-премьер Армении Тигран Авинян, отметив, что безработица в Армении на конец года 2018 г. составляет около 20%.
“Наша межведомственная комиссия разработала программу, основанную на трех столпах: первый - развитие человеческого капитала, второй - стимулирование занятости, третий - институциональные реформы. По этим трем направлениям будут установлены конкретные цели и график”, - сказал Авинян.
Вице-премьер попросил руководителей головных министерств определить цели и график до 15 июня.
“Мероприятия полностью готовы. Нам осталось определить четкие цели, то есть конкретные цифровые результаты, которые ожидаются от каждого мероприятия, и тот график, который мы будем осуществлять”, - отметил вице-премьер-министр.