Աստանայում բերման են ենթարկել մայրաքաղաքը Նուրսուլթան վերանվանելու դեմ հանրահավաքի մասնակիցներին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ոստիկանությունը բերման Է ենթարկել Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայի վերանվանման դեմ չարտոնված հանրահավաքի մասնակիցներին, որը մարտի 21-ին տեղի Է ունեցել մայրաքաղաքի աքիմատի (վարչակազմի) շենքի առջեւ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել են ականատեսները:
Նրանց խոսքով՝ ակցիային մասնակցել Է շուրջ 20 մարդ: Մարդիկ դժգոհություն Էին հայտնում Աստանան Նուրսուլթան վերանվանելու նախաձեռնության կապակցությամբ:
Ակցիան սկսվել Է առավոտյան ժամը 11-ին: Դրա սկսվելուց մոտավորապես կես ժամ անց ոստիկանությունը եւ դիմակավոր աշխատակիցները բռնել են հանրահավաքի մասնակիցներին, նրանց նստեցրել ավտոբուս ու տարել: Գործակալության զրուցակցի ասելով՝ բերման են ենթարկվել ակցիայի գրեթե բոլոր մասնակիցները:
Ավելի վաղ սոցիալական ցանցերում տեղեկատվություն Էր տարածվում, որի հեղինակները կոչ Էին անում քաղաքի վերանվանման հակառակորդներին՝ խաղաղ հանրահավաքի հավաքվել քաղաքապետարանի շենքի մոտ եւ հայտնել իրենց դիրքորոշման մասին: Նաեւ Ինտերնետում հայտնվել Է առցանց-հանրագիր, որի հեղինակները դեմ են Ղազախստանի մայրաքաղաքի վերանվանմանը՝ առանց այդ հարցը ժողովրդի հետ քննարկելու: Մինչ այժմ այն արդեն ավելի քան 32 հազար մարդ Է ստորագրել:

YEREVAN, MARCH 21, ARMENPRESS. Kazakh police have detained protesters who were demonstrating outside a government headquarters in Astana against the renaming of the capital city to Nursultan, eyewitnesses told Interfax.
The protest was very small in numbers, reaching around 20 people, according to the report.
Approximately 30 minutes into the demonstration, police officers and masked agents arrested the protesters and took them away in a bus. Nearly all demonstrators were arrested.
Earlier locals were petitioning online against the change of the capital’s name.
Kazakhstan’s lawmakers have adopted Constitutional amendments whereby the capital city of Astana will be renamed to Nursultan, in honor of First President Nursultan Nazarbayev, who resigned earlier after 30 years in office.
“A historic decision has been adopted,” Speaker of the Lower House of Parliament Nurlan Nigmatulin said, according to RIA Novosti.
Speaker of the Upper House, Kassym-Jomart Tokayev, was sworn in as the new president after Nazarbayev’s resignation. He was the one who proposed renaming the capital city.