Աստանայում բերման են ենթարկել մայրաքաղաքը Նուրսուլթան վերանվանելու դեմ հանրահավաքի մասնակիցներին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ոստիկանությունը բերման Է ենթարկել Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայի վերանվանման դեմ չարտոնված հանրահավաքի մասնակիցներին, որը մարտի 21-ին տեղի Է ունեցել մայրաքաղաքի աքիմատի (վարչակազմի) շենքի առջեւ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել են ականատեսները:
Նրանց խոսքով՝ ակցիային մասնակցել Է շուրջ 20 մարդ: Մարդիկ դժգոհություն Էին հայտնում Աստանան Նուրսուլթան վերանվանելու նախաձեռնության կապակցությամբ:
Ակցիան սկսվել Է առավոտյան ժամը 11-ին: Դրա սկսվելուց մոտավորապես կես ժամ անց ոստիկանությունը եւ դիմակավոր աշխատակիցները բռնել են հանրահավաքի մասնակիցներին, նրանց նստեցրել ավտոբուս ու տարել: Գործակալության զրուցակցի ասելով՝ բերման են ենթարկվել ակցիայի գրեթե բոլոր մասնակիցները:
Ավելի վաղ սոցիալական ցանցերում տեղեկատվություն Էր տարածվում, որի հեղինակները կոչ Էին անում քաղաքի վերանվանման հակառակորդներին՝ խաղաղ հանրահավաքի հավաքվել քաղաքապետարանի շենքի մոտ եւ հայտնել իրենց դիրքորոշման մասին: Նաեւ Ինտերնետում հայտնվել Է առցանց-հանրագիր, որի հեղինակները դեմ են Ղազախստանի մայրաքաղաքի վերանվանմանը՝ առանց այդ հարցը ժողովրդի հետ քննարկելու: Մինչ այժմ այն արդեն ավելի քան 32 հազար մարդ Է ստորագրել:

В Астане задержали участников митинга против переименования столицы в Нурсултан
Полиция задержала участников несанкционированного митинга против переименования столицы Казахстана Астаны, проходившего в четверг перед зданием столичного акимата (администрации), сообщили "Интерфаксу" очевидцы.
По их словам, в акции участвовали около 20 человек. Люди выражали недовольство по поводу инициативы о переименовании Астаны в Нурсултан.
Акция началась около 11 часов утра. Примерно через полчаса после начала полиция и сотрудники в масках задержали митингующих, посадили их в автобус и увезли. По словам собеседника агентства, были задержаны почти все участники акции,сообщает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU.
Ранее в социальных сетях распространялась информация, авторы которой призывали противников переименования города выйти к зданию мэрии на мирный митинг и заявить о своей позиции. Также в интернете появилась онлайн-петиция, авторы которой выступают против переименования столицы Казахстана без обсуждения этого вопроса с народом. В настоящее время ее уже подписали больше 32 тысяч человек.