Զոհրաբ Մնացականյանը կարևոր քաղաքական ազդակ է համարում ԵԱՀԿ գործող նախագահի այցը տարածաշրջան
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ գործող նախագահի այցը տարածաշրջան շատ կարևոր քաղաքական ազդակ է այն պայմաններում, երբ Հարավային Կովկասում նվազագույնի է հասցվել ԵԱՀԿ ներկայացվածությունը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին մարտի 13-ին ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սլովակիայի արտաքին գործերի նախարար Միրոսլավ Լայչակի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
«Վերջին երեք տարում սա ԵԱՀԿ գործող նախագահի առաջին այցն է տարածաշրջան: Սա կարևոր քաղաքական ազդակ է այն պայմաններում, երբ կազմակերպության կոնսենսուսի սկզբունքի չարաշահման արդյունքում տարածաշրջանում փակվել են ԵԱՀԿ դաշնային առաքելությունները, և նվազագույնի է հասցվել Հարավային Կովկասում ԵԱՀԿ ներկայացվածությունը: Հատկանշական է նաև, որ սա ԵԱՀԿ գործող նախագահի առաջին այցն է Հայաստան մեր երկրում տեղի ունեցած թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությունից և 2018թ. դեկտեմբերի խորհրդարանական ընտրություններից հետո, որոնք արժանացան միջազգային հանրության, այդ թվում նաև ԵԱՀԿ-ի և ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի ամենաբարձր գնահատականին»,- ասաց Մնացականյանը:
ՀՀ արտգործնախարարը նշեց, որ Հայաստանը շարունակում է հանձնառու լինել միջազգային գործընկերների հետ փոխշահավետ համագործակցությանը:
«Մենք հանձնառու ենք շարունակել փոխշահավետ համագործակցությունը միջազգային գործընկերների հետ, ուղղված Հայաստանում ժողովրդավարական բարեփոխումների խթանմանն ու մեր ձեռքբերումների ամրապնդմանը: Հայաստանը պատրաստակամ է համագործակցել ԵԱՀԿ սլովակյան նախագահության հետ բոլոր հարթություններում կազմակերպության օրակարգի հրատապ հարցերի շուրջ երկխոսությունը խթանելու ուղղությամբ»,- նշեց Մնացականյանը:

Зограб Мнацаканян считает визит действующего председателя ОБСЕ в регион важным политическим сигналом
ЕРЕВАН, 13 МАРТА, АРМЕНПРЕСС. Визит Действующего председателя ОБСЕ в регион является очень важным политическим сигналом в условиях, когда представленность ОБСЕ на Южном Кавказе была сведено к минимуму. Как сообщает «Арменпресс», 13 марта министр иностранных дел РА Зограб Мнацаканян сказал об этом в ходе совместной пресс-конференции с действующим председателем ОБСЕ, министром иностранных дел Словакии Мирославом Лайчаком.
«Это первый визит Действующего председателя ОБСЕ в регион за последние три года. Это важный политический сигнал, когда в результате злоупотребления консенсусным принципом организации федеральные миссии ОБСЕ были в регионе закрыты и минимизировалось представительство ОБСЕ на Южном Кавказе. Стоит также отметить, что это первый визит Действующего председателя ОБСЕ после бархатной, народной революции в нашей стране и парламентских выборов в декабре 2018 года, которые были удостоены наивысшей оценки международной общественности, включая ОБСЕ и БДИПЧ/ОБСЕ», - сказал Мнацаканян.
Глава МИД Армении отметил, что Армения привержена взаимовыгодному сотрудничеству с международными партнерами.
«Мы полны решимости продолжать взаимовыгодное сотрудничество с международными партнерами в продвижении демократических реформ в Армении и укреплении наших достижений. Армения готова сотрудничать с председательством ОБСЕ в развитии диалога по актуальным вопросам повестки дня организации», - сказал Мнацаканян.