Գիտնականներն արտասովոր կապ են գտել ճարպակալման եւ ուղեղի «սմքելու» միջեւ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարդու մոտ ավելորդ ճարպի առկայությունը, հատկապես փորի եւ գոտկատեղի շրջանում, կարող Է կապված լինել ուղեղի «սմքելու» հետ: Այս եզրակացությանն են հանգել Լոնդոնի Համալսարանական քոլեջի եւ Լաբֆորոյի համալսարանի հետազոտողները, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Գիտնականները վերլուծել են 9652 մարդու տվյալները UK Biobank Study ծրագրից, որը չորս տարվա ընթացքում հետազոտել Է բազմաբնույթ տարիքային հիվանդություններ: Հաշվի են առնվել այնպիսի ցուցանիշներ, ինչպիսիք են մարմնի զանգվածի ցուցանիշը, գոտկատեղի եւ ազդրերի ծավալի հարաբերակցությունը եւ ճարպի ընդհանուր զանգվածը: Պարզվել Է, որ մարդկանց մոտավորապես 19 տոկոսը տառապում Է ճարպակալմամբ: Այնուհետեւ գիտինականները հետազոտել են նրանց ուղեղի աշխատանքը մագնիսառեզոնանսային թերապիայի միջոցով՝ գնահատելով ինչպես գորշ, այնպես Էլ սպիտակ նյութի ծավալը: Նաեւ բոլոր հետազոտվողներին մանրամասնորեն հարցրել են նրանց սովորությունների եւ ապրելակերպի մասին:
Արդյունքում պարզվել Է, որ ճարպակալմամբ տառապող մարդկանց մոտ գորշ նյութի ծավալն ավելի փոքր Է, քան գիտափորձի ավելի բարեկազմ մասնակիցների մոտ: Այսպես, մարմնի զանգվածի ստանդարտ ցուցանիշով մարդկանց մոտ գորշ նյութի ծավալը կազմել Է 798, փոքր-ինչ գերազանցմամբ՝ 793, իսկ ավելորդ քաշով մարդկանց մոտ՝ 786, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Ученые нашли необычную связь между ожирением и "усыханием" мозга
Наличие у человека излишнего жира, особенно в области живота и талии, может быть связано с "усыханием" мозга. К такому выводу пришли исследователи из Университетского колледжа Лондона и Университета Лабфоро, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Ученые проанализировали данные 9652 человек из проекта UK Biobank Study, который в течение четырех лет исследовал комплексные возрастные заболевания. Учитывались такие показатели, как индекс массы тела, соотношение объема талии и бедер и общая масса жира. Выяснилось, что приблизительно 19% человек страдают ожирением.
Затем ученые исследовали работу их мозга с помощью магнитно-резонансной терапии, оценивая объем как серого, так и белого вещества. Также всех исследуемых подробно расспросили об их привычках и образе жизни.
В результате выяснилось, что у людей, страдающим ожирением, объем серого вещества меньше, чем у более стройных участников эксперимента. Так, объем серого вещества у людей со стандартным ИМТ составлял 798, с немного повышенным – 793, а у людей с лишним весом – 786.