Նախորդ տարվա համեմատ 2018-ին ավելի քան 140 երիտասարդ արտերկրից վերադարձել է պարտադիր զինվորական ծառայության անցնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պարտադիր զինվորական ծառայության անցնելու համար նախորդ տարվա համեմատ 140-ից ավելի Հայաստանի քաղաքացի հանդիսացող  երիտասարդ արտերկրից վերադարձել է Հայաստան ու զորակոչվել բանակ:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ ՊՆ հանրապետական հավաքակայանում, օգոստոսի 11-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց ՀՀ զինվորական կոմիսար, գեներալ-մայոր Հենրիկ Մուրադյանը:
«Համեմատելով անցյալ տարվա այս ժամանակահատվածի հետ՝ այս տարի 140-ից ավելի տղա արտասահմանից եկել և ներկայացել է զինվորական ծառայության: Վերադարձած տղաների մեծ մասին զորակոչել են, բայց կային նաև այնպիսիք, որ չէին հետազոտվել և արդյունքում կարճաժամկետ տարկետումներ են տրվել՝ մինչև աշուն: Այդ ընթացքում կիրականացվի փորձաքննություն, որից հետո նրանք կզորակոչվեն»,- նշեց Մուրադյանը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ մայիսի 27-ին, «Ֆեյսբուք»-ի իր էջի ուղիղ եթերում  կոչ էր արել Հայոց բանակ ժամկետային զինվորական ծառայության մեկնելու հարցում ակտիվ լինել զորակոչային տարիքի այն երիտասարդներին, ովքեր գտնվում են արտասահմանում, ինչպես նաև այն երիտասարդներին, ովքեր կարող են իրենց հիվանդությունը բուժելուց հետո մեկնել բանակ։

По сравнению с прошлым годом в 2018г. более 140 молодых людейх вернулись из-за границы для обязательной службы в армии
По сравнению с прошлым годом в 2018г. более 140 молодых людейх вернулись из-за
границы для  обязательной службы в армии
По сравнению с прошлым годом в 2018г. более 140 молодых людей  вернулись  в Армению из-за границы для  обязательной службы в армии.
Как передает Арменпресс, об этом сообщил в  беседе с журналистами 11 августа на призывном пункте  МО РА  военный комиссар РА, генерал-майор Генрик  Мурадян.
«По сравнению с прошлым годом в этом году более 140 молодых людей  вернулись  в Армению из-за границы для  обязательной службы в армии. Большинство призваны на службу, но некоторые  не обследовались, поэтому  им дана отсрочка до осени. До этого они пройдут экспертизу», - сказал Мурадян.
27 мая премьер-министр Никол Пашинян   в прямом эфире  Facebook призвал всех соотечественников призывного возраста  за рубежом, а также тех, кто после лечения  сможет служить в  армии, быть активнее  в вопросе призыва в армию.