Հայաստանը Մոլդովայում մասնակցում է ՆԱՏՕ-ի Regex 2024 շտաբային վարժանքներին
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանը մասնակցում է Մոլդովայում մայիսի 20-ին մեկնարկած Հյուսիսատլանտյան դաշինքի (ՆԱՏՕ) Regex 2024 շտաբային վարժանքներին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկացնում է Մոլդովայի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունը։
Նշվում է, որ մեկնարկած զորավարժություններն անցկացվում են մայիսի 20-24-ը։ Դրանց մասնակցում են ՆԱՏՕ գործընկեր երկրներից՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի, Բոսնիա եւ Հերցեգովինայի, Ուզբեկստանի, Եգիպտոսի, Հորդանանի, Բահրեյնի Թագավորության, Մարոկկոյի, Ղազախստանի, Պակիստանի, Թունիսի, Մալթայի, Աֆրիկյան Միության (Գանա և Բենին) մոտ 30 ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև Մոլդովայի ազգային բանակի շտաբի սպաներ։
«Զորավարժությունը կազմակերպվում է Իտալիայի Նեապոլ քաղաքում ՆԱՏՕ-ի միացյալ ուժերի հրամանատարության աջակցությամբ և ուղղված է զորավարժությունների պլանավորմանը և անցկացմանը, ճգնաժամային իրավիճակների կառավարմանը, բազմազգ միջավայրում ուժերի փոխգործունակության մակարդակի ամրապնդմանը և գնահատման համար արևմտյան չափանիշներին համապատասխան զինվորականներին պատրաստելուն»,- նշվում է մամուլի հաղորդագրության մեջ։
Regex 2024 զորավարժությունը բաղկացած է ընթացիկ տարվա ընթացքում մի քանի աշխատաժողովների կազմակերպումից։ Առաջին սեմինարը տեղի է ունեցել փետրվարի 16-ից մարտի 1-ը, իսկ երկրորդը՝ 2024 թվականի ապրիլի 22-26-ը։

Armenia participates in NATO's Regex 2024 headquarters exercise in Moldova
YEREVAN, MAY 21, ARMENPRESS.Armenia is participating in the North Atlantic Treaty Organization (NATO) Regex 2024 headquarters exercise that have started in Moldova on May 20, the press service of the Ministry of Defense of Moldova said.
The military exercises will be held from May 20 to 24. They are attended by about 30 representatives from NATO partner countries: Armenia, Azerbaijan, Bosnia and Herzegovina, Uzbekistan, Egypt, Jordan, Bahrain, Morocco, Kazakhstan, Pakistan, Tunisia, Malta, African Union (Ghana and Benin)—as well as officers from the staff of the National Army of Moldova.
The exercise is organized with the support of NATO’s Allied Joint Force Command in Naples (Italy) and is aimed at training the military according to Western standards for planning and conducting exercises, managing crisis situations, strengthening and assessing the interoperability of forces in a multinational environment.
The Regex 2024 manoeuvres also include the organisation of several workshops throughout 2024. The first seminar took place from February 16th-March 1st, the second was held from April 22nd-26th.