Այսօր ակտիվ պայքար է գնում կոռուպցիայի դեմ. Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է ՌԴ հյուսիս-արևմտյան տարածաշրջանի հայ գործարարների հետ
Այսօր ակտիվ պայքար է գնում կոռուպցիայի դեմ. Նիկոլ Փաշինյանը հանդիպել է ՌԴ
հյուսիս-արևմտյան տարածաշրջանի հայ գործարարների հետ
ՍԱՆԿՏ ՊԵՏԵՐԲՈՒՐԳ, 26 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային այցով ժամանել է Ռուսաստանի Դաշնություն՝ Սանկտ Պետերբուրգ: Կառավարության ղեկավարը հանդիպել է ՌԴ հյուսիս-արևմտյան տարածաշրջանի մի քանի տասնյակ հայ գործարարների հետ:
«Ուզում եմ բոլոր գործարարներին հրավիրել Հայաստան՝ ծավալելու տնտեսական գործունեություն, ինչի համար նախկինում եղած բոլոր խոչընդոտները վերացված են և գոյություն չունեն: Կարևոր է մեկ այլ արձանագրում. այդ խոչընդոտների մեջ ամենակարևորը, թերևս, եղել է և տեղ- տեղ շարունակում է մնալ կոռուպցիան, չնայած ընդհանուր առմամբ, ասում են, որ ՀՀ-ում այլևս կոռուպցիա չկա, դրանք մնացորդային երևույթներ են: Վստահեցնում եմ՝ այսօր ակտիվ պայքար է գնում կոռուպցիայի դեմ, որը շարունակվելու է»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ հավելելով, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարն առնչություն է ունենում որոշ ընկերությունների հետ, և կառավարության համար կարևոր է, որ այդ պայքարը չընկալվի և չմեկնաբանվի որպես արշավ ընդդեմ բիզնեսի:  «Մեզ համար կարևոր է, որ հստակ գծենք այդ գիծը, որ մեր պայքարը չի կարող լինել ընդդեմ բիզնեսի: Մենք երաշխավորում ենք ներդրումների անվտանգությունը, դա ասելով՝ հասկանում ենք ոչ միայն այն, որ պետական որևէ մարմին չի կարող ներդրումը փոշիացնել, այլև նկատի ունենք, որ որևէ մեկը չի կարող փայ մտնել, այդպիսի երևույթները բացառում ենք»,- ասել է վարչապետը՝  բացառելով նման արատավոր գործելաոճի շարունակությունը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ ներդրումների հարցում կառավարությունն ընդամենը ունի մեկ պայման. ակնկալվում է, որ բիզնես գործունեությունը լինի օրինական:
Վարչապետի խոսքով՝ պետությունը շահագրգիռ է նոր աշխատատեղերի ստեղծմամբ և պետական եկամուտների աճով: «Վարչապետ ընտրվելուց հետո մեկ շաբաթ անց գործարարների հետ հանդիպումներում պաշտոնապես հայտարարել եմ, որ տվյալ պահից ցանկացած բիզնես ազատվում է կոռուպցիոն որևէ պարտավորությունից: Նաև այս առումով բացառում եմ, որ որևէ ընկերության նկատմամբ տեղային մակարդակով որևէ ձևով կփորձեն միջամտություն ցույց տալ»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Անդրադառնալով նոր սփյուռքի դերին՝ ՀՀ կառավարության ղեկավարը նկատել է, որ վերջինս 80-ականների վերջերից սկսած մեծ գումարներ է  ուղարկում Հայաստան՝ օգնության, բարեգործության տրամաբանության մեջ, ինչը գնահատելի է և կենսական նշանակություն է ունեցել ՀՀ-ի համար: Վարչապետը Հայաստանի ժողովրդի և պետության անունից շնորհակալություն է հայտնել դրա համար և հավելել՝ պետք է այնպես անել, որ այդ գումարները ներդրվեն տնտեսական գործունեության մեջ: «Մենք ցանկանում ենք ստեղծել հնարավորություն, որպեսզի գաք և Հայաստանում ունենաք բիզնես, շահույթ ստանաք և շահույթ բերեք ժողովրդին ու պետությանը: Մենք ուզում ենք, որ դուք Հայաստանում փող աշխատեք, մեր նպատակն այն է, որ Հայաստանում փող աշխատելու հնարավորությունը լինի հնարավորինս լայն հասանելիության տիրույթում, ոչ թե նեղ շրջանակի համար: Գործարար դաշտը պետք է հասանելի լինի շատերին, և մենք այսօր կարողանում ենք դա ապահովել: Լսում ենք կարծիքներ, թե բիզնեսն ընդմիջում է վերցրել և սպասում է առաջիկա ընտրություններին: Ցանկանում եմ ընդգծել, որ Հայաստանում տեղի ունեցած փոփոխություններն անշրջելի են, Հայաստանում այլևս գործունեություն կարող է ծավալել այն իշխանությունը, որը հենվում է հեղափոխության արժեքների տրամաբանության վրա, Հայաստանում հակահեղափոխություն չի լինելու և ես ինձ համարում եմ դրա երաշխավորը: Ժամանակը թանկ է և կոչ եմ անում այդ ժամանակը չկորցնել»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ չբացառելով, որ օրենքներում կան խնդիրներ: Նա տեղեկացրել է, որ կառավարությունն այսօր աշխատում է Հարկային օրենսգրքի բարեփոխման ուղղությամբ, աշխատում է դաշտն ազնիվ, արդար դարձնել, կարգավորել նաև օրենսդրությունը:

PETERSBURG, JULY 26, ARMENPRESS. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan arrived in St. Petersburg, Russia on a working visit on July 26. PM Pashinyan met with dozens of Armenian businessmen from north-west region of Russia.
“I want to invite all businessmen to Armenia to conduct an economic activity, for which all previously existing obstacles are eliminated and do not exist anymore. Another emphasis is also worth mentioning: among these obstacles, perhaps the most important has been and somehow still remains the corruption, although generally speaking it is said that there is no corruption in Armenia anymore, there are just some remnants. I assure you that today there is an active fight against corruption which will continue”, PM Pashinyan said, adding that the fight against corruption deals with some companies, and it’s important for the government that this fight is not perceived and interpreted as a campaign against the business. “For us it’s important to clearly draw that line that our fight cannot be against the business. We guarantee the security of investments”, the PM said, adding that the government has only one condition for investments: it is expected that the business activity should be legal.
According to the Armenian PM, the state is interested in creation of new jobs and increase of state revenues. “A week later when I was elected Prime Minister, I officially announced at the meetings with the businessmen that from now on any business is free of any corruption duty. I also rule out that there will be an attempt of interference somehow towards any company at a local level”, Nikol Pashinyan said.
Commenting on the role of the new Diaspora, the Armenian PM said the latter sends huge amounts of money to Armenia within the logic of support, charity, since the late 80s, which is appreciable and plays vital role for Armenia. On behalf of the Armenian people and state, the PM thanked for this and added that these sums must be invested in the economic activity. “We want to provide you an opportunity to come and run a business in Armenia, gain profit and bring profit to the people and the state. We want you to earn money in Armenia, our goal is for the possibility of earning money in Armenia to be within a broad availability domain, rather than for a narrow circle. The business field should be available to many, and today we are able to ensure that. We hear opinions according to which the business took a break and waits for the upcoming elections. I want to state that the changes that took place in Armenia are irreversible, only the power which relies on the logic of the values of the revolution, can conduct an activity in Armenia, there will be no anti-revolution in Armenia and I consider myself the guarantor of it. Time is expensive, and I urge you not to lose that time”, PM Pashinyan said, but didn’t rule out that there are problems in laws. He informed that today the government is working on making reforms in the Tax Code, tries to make the field honest, fair and also to regulate the legislation.