Մինչև 2 տարեկան երեխաների համար մանկապարտեզ հաճախելու հնարավորություն կստեղծվի
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հաջորդ ուսումնական տարվանից մինչև 2 տարեկան երեխաների համար մանկապարտեզ հաճախելու հնարավորություն ստեղծելու նախապատրաստական աշխատանքներ են իրականացվում։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին մայիսի 23-ին հայտնեց ՀՀ կրթության, գիտության մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալ Արաքսիա Սվաջյանը՝ մանրամասնելով, որ սկզբում ծրագիրը պիլոտային բնույթ կկրի։
«Երևանի, Գյումրիի, Հրազդանի և Վանաձորի 9 մանկապարտեզներում 1-2 տարեկան երեխաների համար կստեղծվեն առանձին՝ փոքրիկների խմբեր, իսկ Երևանի մեկ մանկապարտեզում 6-12 ամսական երեխաների համար ենք փորձում պիլոտային խումբ բացել, որովհետև մենք հիմա ունենք բազմաթիվ ծնողներ, որոնք բավականին շուտ վերադառնում են աշխատանքի և իրենց երեխային խնամելու խնդիր են ունենում»,-ասաց փոխնախարարը։
Նրա խոսքով՝ ընդունելությունը կիրականացվի համայնքների համապատասխան հայտարարության և հերթագրման հիման վրա։
Ընդհանուր առմամբ՝ պիլոտային ծրագրով 1-2 տարեկան երեխաների համար կստեղծվի 9 խումբ՝ յուրաքանչյուրում 20 տեղ, իսկ Երևանում մեկ խումբ՝ 6-12 ամսականների համար։
Սվաջյանը պարզաբանեց, որ նոր տեղերի ավելացումը կպլանավորվի ըստ ծնողների արձագանքների ու ընդունելության ցուցանիշների։

Kindergarten will be available for children up to 2years old
YEREVAN, MAY 23, ARMENPRESS. From the next academic year, preparations are being made to create the opportunity for children up to 2 years of age to attend kindergarten. This was announced on May 23 by the Armenian Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sports, Araksia Svajyan, detailing that the program will be a pilot program.
“The plan is to establish separate children's groups for ages 1-2 years in 9 kindergartens located in Gyumri, Hrazdan, Vanadzor, and Yerevan, and one kindergarten in Yerevan we are trying to open a pilot group for children aged 6-12 months because now we have many parents who return to work early and they have the problem of taking care of their child,” said the deputy minister.
According to her, the acceptancewill be carried out based on the relevant announcement of the communities and the waiting list.
In general, with the pilot program, 9 groups will be created for children aged 1-2 years, with 20 places in each, and one group in Yerevan for 6-12 month olds.
Svajyan clarified that the addition of new places will be based on feedback from parents and the acceptance rate.