Ճապոնական զոնդն ավելի քան երեք միլիարդ կիլոմետր Է հաղթահարել երեք տարում
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնական «Հայաբուսա-2» զոնդը տիեզերքում եռամյա ուղեւորությունից հետո հասել Է նպատակին՝ մոտեցել Է Ռյուգու աստղակերպին 20 կիլոմետր հեռավորությամբ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Ճապոնիայի օդատիեզերական գործակալությունը (JAXA):
Տիեզերական զոնդն արձակվել Է 2014 թվականին: Երեքուկես տարում այն հաղթահարել Է ընդհանուր առմամբ 3,2 միլիարդ կիլոմետր: Ռյուգու աստղակերպը Երկրից հեռու Է 2,8 միլիարդ կիլոմետր: Դրա տրամագիծը կազմում Է շուրջ 900 մետր:
Զոնդն աստղակերպի մոտ կմնա մեկուկես տարի, այդ ընթացքում այն երեք անգամ կփորձի վերցնել գրունտի նմուշներ, իսկ այնուհետեւ դրանք բերել Երկիր: Նմուշ վերցնելու առաջին փորձը զոնդը կիրականացնի արդեն աշնանը: Ռյուգուի ուղեծիրն անցնում Է Երկրի եւ Մարսի ուղեծրերի մերձակայքով, դա գիտնականներին հիմք Է տալիս հուսալու, որ գրունտում կարող են հայտնաբերվել ջրի եւ օրգանական նյութերի հետքեր, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Японский зонд преодолел более трех миллиардов километров за три года
Японский зонд "Хаябуса-2" после трехлетнего странствия в космосе достиг цели – приблизился к астероиду Рюгу на расстояние 20 километров. Как передает Арменпресс, об этом сообщило Японское аэрокосмическое агентство (JAXA).
Космический зонд был запущен в 2014 году. За три с половиной года он преодолел расстояние, составившее в общей сложности 3,2 миллиарда километров. Астероид Рюгу удален от Земли на 2,8 миллиарда километров. Его диаметр составляет около 900 метров.
Зонд пробудет вблизи астероида полтора года, за это время он трижды попытается взять пробы грунта, а затем привезти их на Землю. Первую попытку взять пробу зонд осуществит уже осенью.
Орбита Рюгу проходит вблизи орбит Земли и Марса, это дает основание ученым надеяться, что в грунте могут быть обнаружены следы воды и органических веществ.