Ուոլ-Սթրիթի «մեծ հնգյակի» ղեկավարները 11 տարվա ընթացքում ռեկորդային աշխատավարձ են ստացել
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2017 թվականին Ուոլ-Սթրիթի հինգ խոշորագույն բանկերի (JPMorgan Chase, Goldman Sachs, Citigroup, Morgan Stanley եւ Bank of America) ղեկավարների աշխատավարձերն ու պարգեւավճարներն աճել են հինգերորդ տարին անընդմեջ եւ կազմել 2006 թվականից ի վեր միագումար ռեկորդային 126 մլն դոլար:
Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, գրել Է Dow Jones-ը: «Մեծ հնգյակի» միջին աշխատավարձը բարձրացել Է մինչեւ 25,3 մլն դոլար՝ 17 տոկոսի աճ արձանագրելով 2016 թվականի համեմատությամբ: Մասնավորապես, Citigroup-ի ղեկավար Մայքլ Քորբաթը վաստակել Է 23 մլն դոլար, աճը կազմել Է 48 տոկոս: Goldman Sachs-ից նրա գործընկեր Լլոյդ Բլանքֆեյնը վաստակել Է 24 մլն դոլար՝ 9 տոկոսով ավելի, քան նախորդ տարի: Ջեյմի Դայմոնը՝ JPMorgan Chase-ի տնօրենների խորհրդի նախագահը, ստացել Է 29,5 մլն դոլար:
Փորձագետները նշում են, որ անցած տարին հաջողակ Է եղել ամերիկյան բանկերի համար՝ շնորհիվ ԱՄՆ-ի տնտեսության աճի, գործազրկության նվազման, հսկիչ մարմինների կողմից կարգավորման մեղմացման եւ տոկոսադրույքների բարձրացման: Դրա հետ մեկտեղ բազմաթիվ բանկեր զուտ վնասի մասին հաշվետվություն են ներկայացրել հարկային բարեփոխման հետ կապված երկյուղների պատճառով, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:

Главы "большой пятерки" Уолл-стрит в 2017 году получили рекордную зарплату за 11 лет
Зарплата и бонусы глав пяти крупнейших банков Уолл-стрит (JPMorgan Chase, Goldman Sachs, Citigroup, Morgan Stanley и Bank of America) в 2017 году выросли по итогам пятого года подряд и составили в совокупности рекордные с 2006 года $126 млн, как передает Арменпресс, об этом пишет Dow Jones.
Средняя зарплата CEO из "большой пятерки" повысилась до $25,3 млн, продемонстрировав рост на 17% по сравнению с 2016 годом.
В частности, глава Citigroup Майкл Корбат заработал $23 млн, прибавка составила 48%. Его коллега из Goldman Sachs Ллойд Бланкфейн заработал $24 млн, на 9% больше, чем в предыдущем году. Джейми Даймон, CEO и председатель совета директоров JPMorgan Chase, получил $29,5 млн.
Эксперты отмечают, что прошлый год стал успешным для американских банков благодаря росту экономики США, снижению безработицы, смягчению регулирования со стороны надзорных органов и повышению процентных ставок. Вместе с тем многие банки отчитались о чистом убытке из-за списаний, связанных с налоговой реформой.