ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Շարմազանովն ընդունել է Հունաստանի դեսպանին
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հունիսի 15-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Հունաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Նաֆսիկա Նենսի Էվա Վրայլային: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Ողջունելով դեսպանին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Էդուարդ Շարմազանովը բարեկամական է գնահատել դարերի պատմություն ունեցող հայ-հունական հարաբերությունները եւ փաստել, որ երկու երկրների քաղաքական հարաբերությունների ներկա մակարդակը բարձր հիմքերի վրա է: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը երախտագիտություն է հայտնել Հունաստանի խորհրդարանին՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւի ընդունման համար, ինչպես նաեւ տեղեկացրել, որ թե Հայաստանի, թե Արցախի Հանրապետության խորհրդարանները միաձայն ընդունել են Օսմանյան կայսրության կողմից Պոնտոսի հույների եւ ասորիների նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարություններ: ԱԺ փոխնախագահն այս համատեքստում կարեւորել է Ցեղասպանության միջազգային դատապարտումն ու ժխտողականության դատապարտման հարցում երկու երկրների ջանքերի միավորումը, քանի որ, ըստ ԱԺ փոխնախագահի, դա քայլ է հանուն մարդկության իրավունքների պաշտպանության, իսկ Հունաստանը՝ որպես ժողովրդավարության օրրան, այստեղ անելիք եւ ասելիք ունի:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաեւ ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցին: Էդուարդ Շարմազանովը մեկ անգամ եւս նշել է. «Արցախի հարցը տարածքային վեճ չէ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ: Դա Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրացման հարց է. ժողովուրդ, որն ուզում է իր պատմական հայրենիքում որոշել իր ճակատագիրը: Արցախի ժողովրդի պայքարն ազատության պայքար է, եւ քաղաքակիրթ աշխարհը պետք է սատարի արցախցիների ազատության պայքարին»:
ԱԺ փոխնախագահը, կարեւորելով խորհրդարանական դիվանագիտությունը, անհրաժեշտ է համարել ակտիվացնել թե միջխորհրդարանական հարաբերությունները տարբեր մակարդակներում, թե հայ-հունական համագործակցությունը միջազգային տարբեր հարթակներում:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ խոսքերի եւ ընդունելության համար՝ տիկին դեսպանը եւս կարեւորել է միջխորհրդարանական կապերի սերտացման, ինչպես նաեւ միջազգային տարբեր հարթակներում համագործակցության ընդլայնման անհրաժեշտությունը եւ մշակութային կապերի ընդլայնումը:

YEREVAN, JUNE 15, ARMENPRESS. Vice-Speaker of the Parliament Eduard Sharmazanov on June 15 held a meeting with Ambassador of Greece to Armenia H.E. Nafsika Nancy Eva Vraila, press service of the Parliament told Armenpress.
Welcoming the guest, Sharmazanov assessed the Armenian-Greek centuries-old ties as friendly, stating that the current level of political relations of both countries is on high basis. He expressed gratitude to the Greek Parliament for adoption of resolution recognizing and condemning the Armenian Genocide, as well as informed that the lawmakers of Armenia and Artsakh unanimously adopted statements condemning the genocides of Greeks and Assyrians committed by Ottoman Empire. In this context, Eduard Sharmazanov attached importance to unification of efforts of both states on international condemnation of the Genocide and the condemnation of denial since, according to him, it is a step towards human rights protection, and Greece need to take actions here.
The officials also talked about the Nagorno Karabakh conflict settlement. In this regard, Sharmazanov said: “The Artsakh issue is not a territorial dispute between Armenia and Azerbaijan. It is an issue of exercise of right to self-determination of Artsakh people: people who want to decide their fate in their historical homeland. Artsakh people’s fight is fight for freedom, and the civilized world should support their fight”.
In her turn the Greek Ambassador thanked for warm reception and attached importance to development of inter-parliamentary ties, as well as expansion of cooperation at various international platforms.