Թուրքիայի հայ համայնքը հիմնականում «ոչ» է քվեարկել. Բագրատ Էստուկյան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայում անցկացված սահմանադրական փոփոխությունների հանրաքվեն ոչ մի կերպ չի կարելի բարեփոխում անվանել: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Ստամբուլի «Ակոս» շաբաթաթերթի հայերեն բաժնի գլխավոր խմբագիր Բագրատ Էստուկյանը՝ հավելելով, որ հանրաքվեի արդյունքում նախագահը միահեծան իշխանություն է ունենալու:
«Այս ամենի արդյունքում Թուրքիայում բռնապետական իշխանություն է լինելու, ուստի որևէ կերպ սահմանադրական հանրաքվեն բարեփոխում չի կարելի անվանել»,- ասաց նա:
Բագրատ Էստուկյանը նշեց, որ Թուրքիայի հայ համայնքը դեմ է արտահայտվել սահմանադրական փոփոխություններին, և բոլորը «ոչ» են քվեարկել: «Բայց, ցավոք, «այո»-ն հաղթեց, ինչը սպասելի էր: Այս ամենից հետո երկրում քաղաքական իրավիճակն ավելի  բարդ կլինի»,- նշեց «Ակոս» շաբաթաթերթի հայերեն բաժնի գլխավոր խմբագիրը:
Հարցին, թե որն է պատճառը, որ Թուրքիայի մեծ քաղաքներում ընտրողները հիմնականում դեմ են արտահայտվել սահմանադրական փոփոխություններին, Էստուկյանը պատասխանեց, որ դրա հիմնական պատճառն այն է, որ Թուրքիան միատարր պետություն չէ: «Թուրքիայում կան ազգային փոքրամասնություններ, տարբեր կրոնական դավանանք ունեցող մարդիկ: Օրինակ Դերսիմում, որը հիմնականում ալևիներով բնակեցված քաղաք է, 80 տոկոսով հաղթել է «ոչ»-ը: Եվ ընդհանրապես Թուրքիայի քրիստոնյա բնակչությունը հիմնականում դեմ է արտահայտվել առաջարկվող փոփոխություններին: Այսպես կարելի է բացատրել Թուրքիայի տարբեր տարածքներում քվեարկության տարբերությունները»,- եզրափակեց Բագրատ Էստուկյանը:
Թուրքիայում ապրիլի 16-ին տեղի ունեցած սահմանադրական հանրաքվեում ընտրատեղամասերի 99,97 տոկոսի արդյունքներով հաղթող է ճանաչվել «այո»-ն. սահմանադրական փոփոխություններին «այո» է ասել ընտրողների 51,41 տոկոսը, «ոչ»` 48,59 տոկոսը: Գլխավոր ընդդիմադիր, քեմալական Հանրապետական ժողովրդական կուսակցության առաջնորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլուն հայտարարել է հանրաքվեի արդյունքները բողոքարկելու մասին: Ընդդիմադիր գործիչը հայտնել է, որ շուրջ 1,5 միլիոն քվե հաշվվել է «այո»-ի օգտին խախտման արդյունքում:

Армянская диаспора Турции в основном проголосовала против - Баграт Эстукян
Проведенный в Турции конституционный референдум никак не назовешь изменением к лучшему. В беседе с Арменпресс такое мнение высказал редактор армянской части издания “Акос” Баграт Эстукян.
“В итоге всего этого в Турции воцарится абсолютный авторитаризм, поэтому конституционный референдум никак не назовешь изменением к лучшему”, - сказал он.
Он отметил, что армянская диаспора Турции проголосовала против поправок – все сказали "нет". “Но, увы, победило "да", что было, впрочем, ожидаемо. В результате происшедшего ситуация в стране сильно осложнится”, - сказал Эстукян.
На вопрос, почему крупные города страны проголосовали против, Эстукян сказал, что основная причина в том, что Турция вовсе не однородное государство. “В стране есть нацменьшинства, религиозные меньшинства. В Дерсиме, например, где в основном живут алевиты, "нет" сказали 80% жителей. И вообще, христианское население страны в основном проголосовало против. Этим и объясняется разнобой голосов”, - сказал Эстукян.
По итогам голосования на 99.97% участках на референдуме в Турции 16 апреля "да" сказали 51.41%, "нет" - 48,59 % избирателей.
Лидер Народно-республиканской партии Кемаль Кылычдароглу объявил, что намерен опротестовать результаты референдума. По его словам 1,5 млн "да" сфальсифицированы. В частности, ЦИК признала бюллетени без необходимой маркировки.