Ցավալի հարց Հայաստանի և Թուրքիայի միջև. ԱՄՆ պետքարտուղարի թեկնածուն ու ՄԱԿ-ում դեսպանը պատասխանել են Ցեղասպանության մասին հարցին
Ցավալի հարց Հայաստանի և Թուրքիայի միջև. ԱՄՆ պետքարտուղարի թեկնածուն ու
ՄԱԿ-ում դեսպանը պատասխանել են Ցեղասպանության մասին հարցին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարի թեկնածու Ռեքս Թիլերսոնը հայտարարել է, որ ԱՄՆ շահերից է բխում Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև հաշտ ու կայուն հարաբերությունների հաստատումը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Թիլերսոնն ասել է պետքարտուղարի պաշտոնում իր թեկնածության քննարկման ժամանակ ԱՄՆ սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում` ի պատասխան Կալիֆորնիայից դեմոկրատ սենատոր Ռոբերտ Մենենդեսի հարցին:
«1915-ի ողբերգական կոտորածները շարունակում են ցավալի հարց մնալ Հայաստանի և Թուրքիայի միջև: ԱՄՆ շահերից է բխում երկու երկրի միջև հաշտ ու կայուն հարաբերությունների հաստատումը: Պետքարտուղարի պաշտոնում հաստատվելու դեպքում ես կաջակցեմ պատմական իրադարձությունների լիակատար ուսումնասիրությանը և Հայաստանի ու Թուրքիայի միջև բաց երկխոսությանը` հանուն տարածաշրջանային կայունության»,- ասել է Թիլերսոնը: Անդրադառնալով Թուրքիայում հիմնարար ազատությունների խախտումներին` պետքարտուղարի թեկնածուն հստակեցրել է, որ մտահոգված է թուրքական կառավարության գործողությունների առնչությամբ: «Կրոնական ազատությունն ամերիկյան հիմնարար սկզբունք է և միջազգային խաղաղության ու կայունության ոլորտում կարևոր բաղադրիչ: Պետքարտուղարի պաշտոնում կաշխատեմ Թուրքիայի հետ` երաշխավորելու կրոնական փոքրամասնությունների անվտանգությունը և նպաստելու նրանց մշակութային ժառանգության նկատմամբ հարգանքին»,- ասել է նա:
ՄԱԿ-ում ԱՄՆ ներկայացուցչի թեկնածու Նիքի Հեյլին ևս լսումների ժամանակ, անդրադառնալով հարցին, թե կնպաստի՞ նրան, որ Միացյալ Նահանգները իրենց անունով կոչեն Հայոց ցեղասպանությունը, ասել է. «Ես երբեք չեմ վարանի մատնանշել այն երկրները, որոնց գործողությունները հակասում են ԱՄՆ արժեքներին և խախտում են մարդու իրավունքներն ու միջազգային նորմերը»:

Болезненный вопрос в отношениях между Арменией и Турцией: госсекретарь США и постпред США в ООН ответили на вопрос о Геноциде армян
Болезненный вопрос в отношениях между Арменией и Турцией: госсекретарь США и
постпред США в ООН ответили на вопрос о Геноциде армян
Новоназначенный госсекретарь США Рекс Тиллерсон заявил, что создание мирных и стабильных отношений между Арменией и Турцией исходит из интересов США. Как сообщает Арменпресс, он заявил об этом 23 января в ходе обсуждения его кандидатуры на посту госсекретаря США в Комитете по международным отношениям Сената, отвечая на вопрос сенатора-демократа из Калифорнии Роберта Менендеса.
«Трагическая резня 1915 года остается болезненным вопросом в отношениях между Арменией и Турцией, и в интересах США обеспечить мирные и стабильные отношения между этими двумя странами. Если моя кандидатура на посту госсекретаря будет утверждена, я буду поддерживать полное исследование исторических событий и открытый диалог между Арменией и Турцией во благо региональной стабильности», - сказал Тиллерсон.
Коснувшись нарушений основных свобод человека в Турции, госсекретарь США сказал, что он обеспокоен действиями, предпринятыми правительством Турции. «Религиозная свобода является одним из основных американских принципов и является важным аспектом международного мира и стабильности. Если моя кандидатура на посту госсекретаря будет утверждена, я буду работать с Турцией для защиты религиозных меньшинств и содействовать уважению к культурному наследию», - сказал Тиллерсон.
Новоназначенный представитель США в Организации Объединенных Наций Никки Хейли, коснувшись вопроса сенатора Менендеса о том, назовут ли США Геноцид армян своим именем, заявила: «Я никогда не буду уклоняться от указывания стран, действия которых противоречат ценностям США и нарушают права человека и международные нормы».