Օտարերկրյա ներդրողներին կներկայացվեն վերականգնվող էներգետիկ ոլորտի ներդրումային հնարավորությունները
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երևանում հունվարի 25-27-ն անցկացվելու են «Էներգետիկայի շաբաթ- 2017» միջոցառումների շարք և ցուցահանդես:  Միջոցառումները միտված են ներկայացնելու Հայաստանում էներգախնայողության և վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում վերջին զարգացումները, առկա խնդիրները, ներդրումային հնարավորությունները, հեռանկարային ծրագրերը:
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում ՀՀ վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամի տնօրեն Թամարա Բաբայանը նշեց, որ  այն ավանդական միջոցառում է և իր տեսակով հաշվետվություն է ենթադրում:
«Ներկայացնելու ենք, թե ինչ առաջընթաց ենք ունեցել էներգախնայողության և վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում: Մյուս կողմից՝ վերհանելու ենք խնդիրները` համատեղ ջանքերով լուծում տալու համար: Այս միջոցառումը կազմակերպում ենք, երբ ասելիք ունենք, իսկ այս անգամ ներկայացնելու շատ բան կա»,-ասաց Թամարա Բաբայանը: Նրա խոսքով՝ հետաքրքրվածություն կա ոլորտում գործունեություն ծավալող ընկերությունների շրջանում: Ըստ նրա, եթե 4 տարի առաջ դժվարությամբ էին մասնակից ընկերություն գտնում, ապա հիմա ցանկացողներն այնքան են, որ, տեղի սահմանափակ լինելու պատճառով, որոշները մերժվել են:
ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Հայկ Հարությունյանը նշեց, որ շաբաթի շրջանակում կարևոր միջոցառումներից է արևային էներգետիկայի ներդրումային համաժողովը:
«Համաժողովին ներկայացվելու է արևային էներգետիկ ոլորտին վերաբերող ներդրումային փաթեթ: Ինչպես գիտեք, այս ոլորտի զարգացումը մեզ համար առաջնահերթություն է: Արևային տեխնոլոգիաների համար Հայաստանը բացառիկ լավ երկիր է: Մի շարք գործոններ թույլ են տալիս եզրահանգելու, որ կարելի է շատ լուրջ զարգացնել արևային ֆոտովոլտային տեխնոլոգիաները»,-ասաց Հայկ Հարությունյանը:
Հայկ Հարությունյանը նշեց, որ արևային էներգետիկայի ոլորտի զարգացումը բաժանել են երեք մակարդակի: Առաջինը միկրոկայանների մակարդակն է,  երբ քաղաքացիները կարող են պանելներ տեղադրել տանիքում, արտադրել էներգիա և ավելցուկը վաճառել էլեկտրական ցանցերին: Այս գործընթացն ազատվել է բոլոր տեսակի հարկերից, լիցենզավորման պահանջներից: Հայկ Հարությունյանի խոսքով, կառավարության այս նախաձեռնությանը ֆինանսական շուկան դրական է արձագանքել: Հաջորդ մակարդակը 1ՄՎտ հզորությամբ կայաններն են, իսկ երրորդը` 50 ՄՎտ հզորությամբ կայանները:
Հայկ Հարությունյանը նշեց, որ համաժողովին ներդրողներին ներկայացնելու են Գեղարքունիքի մարզի Մասրիկ-1 տեղանքում առաջին արևային կայանի կառուցման հնարավորությունները: Կայանի նախատեսվող հզորությունը 55 ՄՎտ է: Կանցկացվի մրցույթ, որը հնարավորություն կտա նվազագույն սակագնի առաջարկ ստանալ փորձառու կազմակերպությունների մասնակցությամբ:
Համաժողովին մասնակցում են  օտարերկրյա ներդրողներ Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, Իսպանիայից, Իտալիայից, Հոլանդիային Շվեյցարիայից, ԱՄՆ-ից, Արաբական Միացյալ Էմիրություններից:

Foreign investors to gather in Armenia for “Energy Week 2017”
YEREVAN, JANUARY 23, ARMENPRESS. The “Energy Week-2017” events and exhibition is scheduled to take place January 25-27 in Yerevan, Armenia.
The events aim at presenting the latest developments in Armenia in energy efficiency and renewable energy, existing problems, investment opportunities and perspective projects.
Tamara Babayan, director of the Armenian renewable energy and energy efficiency foundation told a press conference in ARMENPRESS that the “Energy Week” is a traditional event.
“We will present the progress in energy efficiency and renewable energy. On the other hand, we will raise the issues in order to find solutions by joint efforts. We organize this event when we have something to say, and this time we have lots to say”, Babayan said.
According to her, there is interest among companies engaged in the energy sector. Babayan says if 4 years ago it was difficult to find participating companies, now several companies have been refused because there were so many willing to take part and there was a limitation in terms of number.
Hayk Harutyunyan, deputy minister of energy infrastructures and natural resources said a key event of the Energy Week is the investment forum on solar energy.
“An investment package regarding solar energy will be presented at the forum. As you know, the development of this field is a priority for us. Armenia is an exceptionally good country in terms of solar technologies. Several factors allow us to assume, that it is possible to seriously develop solar battery technologies”, Harutyunyan said.
Harutyunyan mentioned they have separated the solar energy development into three levels. First, the micro-station level, when citizens can install solar panels, produce energy and sell the surplus to the electricity networks. Taxes and license permits have been lifted off this process. The next level is solar stations of 1MW power, and the third – 50 MW.
Investors will be presented with the construction opportunities of the first solar energy station in the Masrik-1 area in Gegharkunik province. The station’s power is planned to be 55 MW.
Foreign investors from France, Germany, Spain, Italy, Netherlands, Switzerland, USA and the UAE are taking part in the forum.