Հին Նոր տարին նշելը հայկական մշակույթի մաս չի կազմել
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի մի շարք երկրներում, ըստ ավանդույթի, հունվարի 13-ի լույս 14-ի գիշերը նշվում է Հուլյան` հին տոմարով Նոր տարին: Տոնի մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը խոսեց ազգագրագետ Կարինե Բազեյանը: «Հայաստանում հին Նոր տարին նշելը հայկական մշակույթի մաս չի կազմել, այն մեզ է փոխանցվել ռուսներից»,-«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց  ազգագրագետը:
Կարինե Բազեյանն ընդգծեց, որ հին և նոր տոմարների միջև տարբերությունը 13 օր է, և հունվարի 13-ը, բնականաբար, համապատասխանում է դեկտեմբերի 31-ին: «Հին և նոր տոմարով Նոր տարիների բաժանումն ուշ շրջանի ավանդույթ է: Մեր ավանդական ծիսական շարքում այն գոյություն չի ունեցել, քանի որ նոր տոմարը մենք ընդունել ենք 1923 թվականին»,-ասաց ազգագրագետը:
Հունվարի 1-ը որպես նոր տարվա սկիզբ ընդունվել է Հուլիոս կեսարի կողմից մ.թ.ա 45 թվականին: Մինչ այդ աշխարհի տարբեր ժողովուրդներ տարբեր կերպ են նշել Նոր տարին:
«Հուլյան տոմարով տարին հաշվվում էր 365 օր և 6 ժամ, իսկ աստղաբաշխական տարին կազմում էր 365 օր 5 ժամ 48 րոպե 46 վայրկյան: 11 րոպե 14 վայրկյանի տարբերություն կար: Տարիների ընթացքում տարբերությունը դարձավ տասը օր և խախտվեց բոլոր տոների հաշվարկների ցանկը, ուստի Գրիգորիոս 13-րդը մասնագետների միջոցով նոր հաշվարկ իրականացրեց: 1582  թվականի հոկտեմբերի 4-ի որոշմամբ հաջորդ օրը՝ հոկտեմբերի 5-ը  ընդունվեց ոչ թե հաջորդական 5, այլ հոկտեմբերի 15: Գումարվեց տասը օրը, և այս նոր տոմարը, որն ընդունվեց կաթոլիկ եկեղեցիների կողմից, կոչվեց «Գրիգորյան տոմար», և այն ժամանակի ընթացքում ճանաչվեց որպես հիմնական տոմար»,-պատմեց ազգագրագետը:
Կարինե Բազեյանը նշեց, որ Հայաստանում Նոր տարին ընտանեկան տոն է համարվում, որի խորհուրդը մեծահասակների հանդեպ հարգանք դրսևորելն է:
Տարիների ընթացքում հին տոմարով Նոր  տարին ընդունվեց նաև Հայաստանում:
«Քանի որ հին Նոր տարին արհեստականորեն ձևավորված տոն է, մենք չունենք հատուկ կերակրատեսակներ կամ տոնելու արարողակարգ»,-շեշտեց Բազեյանը:
Ազգագրագետի խոսքով`հայերը միշտ փորձում են ամեն ինչում ազգայինը գտնել, սակայն միշտ չէ, որ հաջողվում է: «Եթե չենք գտնում ազգային մոտիվներ, չի նշանակում, թե պետք չէ ընդունել և տեղայնացնել տարբեր տոները»,-շեշտեց Կարինե Բազեյանը:
Հայաստանում հինՆոր տարին նշվում է, թեև իր «հեղինակությամբ» չի հավասարվում ավանդական Ամանորին: Հեռուստատեսությամբ եթեր են հեռարձակվում տոնական` ամանորյա հաղորդումները: Տոնական եղևնին` տոնածառը, զարդարում է բնակարանները նաև հին Նոր տարուն:

Празднование Старого Нового года не было частью армянской культуры
По традиции в ряде стран мира старый Новый год отмечается в ночь с 13 на 14 января - по Юлианскому календарю (по старому стилю). По сообщению «Арменпресс», об этом рассказала журналистам этнограф Карине Базеян.
“В Армении празднование Старого Нового года не составляло часть армянской культуры, эта традиция пришла к нам из России”, - отметила она.
Карине Базеян подчеркнула что расхождение между Юлианским и Григорианским календарем составляет 13 дней, и, соответственно, дата наступления Старого Нового года соответствует Новому году по юлианскому календарю.
“Празднование Нового года по новому и старому календарю – это традиция более позднего периода. В нашем традиционном ритуальном ряду этого праздника не существовало, поскольку мы приняли современный календарь в 1923 году”, - заявила этнограф.
Празднование 1 января, как начала нового года, было принято еще Юлием Цезарем в 45 году до н. э. До этого разные народы мира по-разному отмечали Новый год.
“По юлианскому календарю год составляет 365 дней и 6 часов, а астрономический год составляет 365 дней 5 часов 48 минут 46 секунд. Разница составляет 11 минут и 14 секунд. С течением лет это расхождение составило 10 дней, и порядок подсчета всех праздников был нарушен. Поэтому Папа Римский Григорий XIII с помощью ученых произвел новый подсчет. Его решением за 4 октября 1582 года сразу последовало 15 октября. Новый календарь получил название “Григорианский”, который впоследствии стал основным”, - заявила этнограф.
Базеян отметила, что в в Армении Новый год считается семейным праздником. С течением лет Старый Новый год также стал отмечаться в Армении.
“Поскольку это искуственно созданный праздник, у нас нет особых блюд или церемоний, связанных с ним”, - подчеркнула она.
По словам этнографа, армяне всегда пытаются во всем найти национальные корни, однако это не всегда удается: “Если мы не находим национальных мотивов, это еще не означает, что не следует принимать или локализовывать различные праздники”, - подчеркнула Базеян.
В Армении также отмечают Старый Новый год, хотя его «рейтинг» несравним с традиционным Новым годом. В этот день в эфире телевидения праздничные передачи, а в домах по-прежнему украшают новогодние елки.