Չկա որևէ հավանական զարգացում, որը կստիպի մեզ շեղվել մեր ընտրած ճանապարհից. Արցախի Նախագահ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԼՂՀ առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի ընտրությունների 25-րդ տարեդարձի օրը՝ դեկտեմբերի 28-ին, Ազգային ժողովի բոլոր գումարումների մի խումբ պատգամավորներ ծաղկեպսակ են դրել խորհրդարանի ճեմասրահում զոհված պատգամավորների հիշատակը հավերժացնող հուշատախտակին և այցելել են Ստեփանակերտի հուշահամալիր ու ծաղիկներ խոնարհել ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի առաջին նախագահ Արթուր Մկրտչյանի շիրմաքարին:
Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ Ազգային ժողովի մամուլի ծառայությունից՝ հավելելով. «Ազգային ժողովի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել բոլոր գումարումների պատգամավորների հանդիսավոր ընդունելություն՝ ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի, Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի և Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանի մասնակցությամբ:
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորությամբ Ստեփանակերտում գտնվող ՀՀ պատգամավորները:
Ողջունելով և շնորհավորելով ներկաներին՝ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ 1991 թվականին իշխանության բարձրագույն մարմնի՝ Գերագույն խորհրդի ստեղծումը, սեպտեմբերին՝ Հանրապետության հռչակման և դեկտեմբերին՝ ԼՂՀ պետական անկախության հանրաքվեի տրամաբանական շարունակությունն էր: Դրանով Արցախում սկիզբ դրվեց համապետական ընտրությունների միջոցով իշխանության ձևավորման մշակույթին:
«Գերագույն խորհուրդ, խորհրդարան, Ազգային ժողով, անկախ նրանից՝ ինչ անվանում է ունեցել, մեր պատգամավորներն իրականացրել են պատմական տվյալ ժամանակահատվածին բնորոշ ու պահանջվող օրինաստեղծ քաղաքական ու ներկայացուցչական աշխատանք: Այդ հավաքական ջանքերի շնորհիվ է, որ ունենք երկրի կենսագործունեությունն ապահովող կայացած օրենսդրական դաշտ, ինստիտուցիոնալացված  հարաբերություններ՝ այլ երկրների խորհրդարանների հետ»,- այս տարիների ձեռքբերումների մասին ընդգծել է ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
Խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով, քաղաքական ներկայացվածության ու բազմակարծության այն մակարդակը, որին հասել են խորհրդարանի գոյության տարիների ընթացքում, թույլ է տալիս վստահորեն հայտարարել, որ Արցախում ժողովրդավարության զարգացումն ընթանում է ճիշտ ուղիով:
Խորհրդարանական ընտրությունների 25 ամյակի կապակցությամբ պատգամավորներին շնորհավորել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը՝ նշելով, որ նման միջոցառումները ոչ միայն հարգանք են նշանակում անցյալի հանդեպ, այլև հնարավորություն են տալիս հստակեցնելու վերաբերմունքը ապագայի նկատմամբ: Արցախյան ազատագրական շարժումը որակելով հայ ժողովրդի ամենամեծ ստեղծագործություն՝ ԼՂՀ նախագահը նշել է , որ բոլոր գումարումների անկախ Արցախի պատգամավորներն էլ դրա համահեղինակներն են:
«Այս աշխարհում չկա որևէ հավանական զարգացում, որը կստիպի մեզ շեղվել մեր ընտրած ճանապարհից»,- նշել է Արցախի Հանրապետության նախագահը:
Այնուհետև շնորհավորել և իրենց գործունեության տարիների պատգամավորական աշխատանքի  մասին պատմել են Աժ տարբեր գումարումների պատգամավորներ Համլետ Գրիգորյանը, Վարդգես Բաղրյանը, Արփիկ Խասապետյանը, Ռամելա Դադայանը և Արմեն Սարգսյանը:
Օրը պատմական է գնահատել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը և ընդգծել, որ այն կարևոր է ոչ միայն Արցախի, այլ նաև Հայաստանի և համայն հայության համար:
«Չկա արցախյան խնդիր, կա Հայկական հարցի արցախյան դրսևորում և պատահական չէ, որ արցախահայության խնդիրը և արդարացի դատը ոչ միայն Արցախում ապրող մեր քույրերի և եղբայրների խնդիրն է՝ այլ ողջ հայության խնդիրն է:  Եւս մեկ անգամ ուզում եմ հավաստիացնել, որ ՀՀ ԱԺ բոլոր միջազգային պատվիրակությունները արել և ամեն ինչ անելու են՝ մեր խնդրի հայանպաստ, արդարացի լուծման համար»,-ասել է ԱԺ փոխնախագահը:
Ամփոփելով հանդիսավոր միջոցառումը՝ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հույս է հայտնել, որ  նման կազմով հանդիպումներ կլինեն նաև ապագայում»:

В этом мире нет какого-либо вероятного развития событий, которое может заставить нас свернуть с избранного пути: президент НКР
В этом мире нет какого-либо вероятного развития событий, которое может заставить нас
свернуть с избранного пути: президент НКР
По случаю 25-й годовщины выборов в Верховный совет НКР первого созыва 28-го декабря группа депутатов Национального собрания всех созывов возложила венок к установленной в фойе парламента памятной доске погибшим депутатам, после чего посетила Степанакертский мемориальный комплекс и возложила цветы к могиле первого председателя Верховного совета НКР Артура Мкртчяна.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе НС НКР, по инициативе Национального собрания состоялся торжественный прием, в котором приняли участие президент НКР Бако Саакян, председатель Национального собрания Ашот Гулян и предводитель арцахской епархии Армянской Апостольской церкви, архиепископ Паргев Мартиросян.
В мероприятии приняли участие также депутаты Национального собрания Республики Армения во главе с заместителем председателя НС РА Эдуардом Шармазановым.
Приветствуя и поздравив присутствующих, председатель НС Ашот Гулян отметил, что в 1991 году создание высшего органа власти – Верховного совета – было логическим продолжением провозглашения Республики  в сентябре и референдума о государственной независимости НКР в декабре. Это заложило основы культуры формирования власти посредством общегосударственных выборов.
«Каждый из этих парламентов, вне зависимости от того, как он назывался – Верховный совет, Парламент, Национальное собрание, осуществлял характерную для данного исторического периода и требуемую законотворческую, политическую и представительскую работу. Именно благодаря этим коллективным усилиям вы нашей стране есть состоявшееся обеспечивающее жизнедеятельность страны законодательное поле,  институционализированные отношения с парламентами других стран», – подчеркнул председатель НС.
По словам руководителя парламента, тот уровень политической представленности и плюрализма, которого мы достигли за весь этот период существования  парламента, позволяет с уверенностью заявлять, что развитие демократии в Арцахе находится на правильном пути.
По случаю 25-й годовщины парламентских выборов депутатов поздравил также президент Республики Арцах Бако Саакян, отметив, что подобные мероприятия не только дань уважения  прошлому, но и возможность уточнить отношение к будущему. Президент охарактеризовал Арцахское освободительное движение как самое великое «произведение» армянского народа, добавив, что депутаты парламента независимого Арцаха всех созывов являются его соавторами.
«В этом мире нет какого-либо вероятного развития событий, которое может заставить нас свернуть с избранного пути», – подчеркнул президент Республики Арцах.
Затем с поздравительным словом выступили депутаты НС разных созывов Гамлет Григорян, Вардгес Багирян, Арпик Хасапетян, Рамела Дадаян и Армен Саркисян.
В свою очередь заместитель председателя НС НКР Эдуард Шармазанов назвал сегодняшний день историческим, подчеркнув, что это знаменательная дата не только для Арцаха, но для Армении и всего армянства.
«Арцахской проблемы нет: есть арцахское проявление Армянского вопроса, и не случайно, что проблема и справедливое требование армян Арцааха  – это проблема не только проживающих в Арцахе наших братьев и сестер, но и всего армянства. Ещё раз хочу заверить, что все международные делегации НС Армении сделали и будут делать всё для справедливого решения нашей проблемы, исходящего из интересов армян», – добавил Эдуард Шармазанов.
Резюмируя, председатель НС Ашот Гулян выразил надежду, что встречи в подобном составе будут организованы и в будущем.