Չկա որևէ հավանական զարգացում, որը կստիպի մեզ շեղվել մեր ընտրած ճանապարհից. Արցախի Նախագահ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԼՂՀ առաջին գումարման Գերագույն խորհրդի ընտրությունների 25-րդ տարեդարձի օրը՝ դեկտեմբերի 28-ին, Ազգային ժողովի բոլոր գումարումների մի խումբ պատգամավորներ ծաղկեպսակ են դրել խորհրդարանի ճեմասրահում զոհված պատգամավորների հիշատակը հավերժացնող հուշատախտակին և այցելել են Ստեփանակերտի հուշահամալիր ու ծաղիկներ խոնարհել ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի առաջին նախագահ Արթուր Մկրտչյանի շիրմաքարին:
Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ Ազգային ժողովի մամուլի ծառայությունից՝ հավելելով. «Ազգային ժողովի նախաձեռնությամբ տեղի է ունեցել բոլոր գումարումների պատգամավորների հանդիսավոր ընդունելություն՝ ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանի, Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանի և Հայ Առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանի մասնակցությամբ:
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորությամբ Ստեփանակերտում գտնվող ՀՀ պատգամավորները:
Ողջունելով և շնորհավորելով ներկաներին՝ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը նշել է, որ 1991 թվականին իշխանության բարձրագույն մարմնի՝ Գերագույն խորհրդի ստեղծումը, սեպտեմբերին՝ Հանրապետության հռչակման և դեկտեմբերին՝ ԼՂՀ պետական անկախության հանրաքվեի տրամաբանական շարունակությունն էր: Դրանով Արցախում սկիզբ դրվեց համապետական ընտրությունների միջոցով իշխանության ձևավորման մշակույթին:
«Գերագույն խորհուրդ, խորհրդարան, Ազգային ժողով, անկախ նրանից՝ ինչ անվանում է ունեցել, մեր պատգամավորներն իրականացրել են պատմական տվյալ ժամանակահատվածին բնորոշ ու պահանջվող օրինաստեղծ քաղաքական ու ներկայացուցչական աշխատանք: Այդ հավաքական ջանքերի շնորհիվ է, որ ունենք երկրի կենսագործունեությունն ապահովող կայացած օրենսդրական դաշտ, ինստիտուցիոնալացված  հարաբերություններ՝ այլ երկրների խորհրդարանների հետ»,- այս տարիների ձեռքբերումների մասին ընդգծել է ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
Խորհրդարանի ղեկավարի խոսքով, քաղաքական ներկայացվածության ու բազմակարծության այն մակարդակը, որին հասել են խորհրդարանի գոյության տարիների ընթացքում, թույլ է տալիս վստահորեն հայտարարել, որ Արցախում ժողովրդավարության զարգացումն ընթանում է ճիշտ ուղիով:
Խորհրդարանական ընտրությունների 25 ամյակի կապակցությամբ պատգամավորներին շնորհավորել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանը՝ նշելով, որ նման միջոցառումները ոչ միայն հարգանք են նշանակում անցյալի հանդեպ, այլև հնարավորություն են տալիս հստակեցնելու վերաբերմունքը ապագայի նկատմամբ: Արցախյան ազատագրական շարժումը որակելով հայ ժողովրդի ամենամեծ ստեղծագործություն՝ ԼՂՀ նախագահը նշել է , որ բոլոր գումարումների անկախ Արցախի պատգամավորներն էլ դրա համահեղինակներն են:
«Այս աշխարհում չկա որևէ հավանական զարգացում, որը կստիպի մեզ շեղվել մեր ընտրած ճանապարհից»,- նշել է Արցախի Հանրապետության նախագահը:
Այնուհետև շնորհավորել և իրենց գործունեության տարիների պատգամավորական աշխատանքի  մասին պատմել են Աժ տարբեր գումարումների պատգամավորներ Համլետ Գրիգորյանը, Վարդգես Բաղրյանը, Արփիկ Խասապետյանը, Ռամելա Դադայանը և Արմեն Սարգսյանը:
Օրը պատմական է գնահատել ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը և ընդգծել, որ այն կարևոր է ոչ միայն Արցախի, այլ նաև Հայաստանի և համայն հայության համար:
«Չկա արցախյան խնդիր, կա Հայկական հարցի արցախյան դրսևորում և պատահական չէ, որ արցախահայության խնդիրը և արդարացի դատը ոչ միայն Արցախում ապրող մեր քույրերի և եղբայրների խնդիրն է՝ այլ ողջ հայության խնդիրն է:  Եւս մեկ անգամ ուզում եմ հավաստիացնել, որ ՀՀ ԱԺ բոլոր միջազգային պատվիրակությունները արել և ամեն ինչ անելու են՝ մեր խնդրի հայանպաստ, արդարացի լուծման համար»,-ասել է ԱԺ փոխնախագահը:
Ամփոփելով հանդիսավոր միջոցառումը՝ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը հույս է հայտնել, որ  նման կազմով հանդիպումներ կլինեն նաև ապագայում»:

Nothing can change the course we have chosen - Artsakh President says
YEREVAN, DECEMBER 28, ARMENPRESS. Incumbent and retired parliamentarians of Artsakh (NKR) representing all the convocations of the National Assembly laid flowers on the tablet eternalizing the memory of killed parliamentarians on December 28, the day of the first election of NKR’s Supreme Council that took place 25 years ago.
As “Armenpress” was informed from the press service of the Nation al Assembly of Nagorno Karabakh Republic, at the initiative of the National Assembly a solemn reception was held for the parliamentarians of all the convocations with the participation of NKR President Bako Sahakyan, President of the National Assembly Ashot Goulyan and primate of the Artsakh Diocese of the Armenian Apostolic Church Archbishop Pargev Martirosyan.
Parliamentarians from the Republic of Armenia headed by Vice President of the National Assembly of Armenia Eduard Sharmazanov were also present at the event.
Greeting and congratulating the present, NKR National Assembly President Ashot Ghoulyan mentioned that the creation of the highest state authority in 1991, the Supreme Council, was the logical continuation of the proclamation of Nagorno Karabakh Republic in September and the referendum of State Independence in December. He stated that the level of political representativeness and pluralism the National Assembly of Artsakh has achieved during these years give the right to confidently announce that democratization of Artsakh goes on in a proper way.
President of Artsakh Republic Bako Sahakyan congratulated the MPs on the 25th anniversary of the first parliamentary elections, noting that such events demonstrate not only respect for the past, but also give an opportunity to specify the future approaches. Assessing the liberation war of Artsakh as the greatest achievement of the Armenian people, President Sahakyan stated that the parliamentarians of all the convocations have had their contribution to the victory.
“There is no possible development in this world that can force us to deviate from the course we have chosen”, President of Artsakh said.
Vice President of the Armenian Parliament Eduard Sharmazanov stated that this day is important not only for Artsakh but also Armenia and the entire Armenian nation. He particularly stated that there is no a separate issue of Artsakh, but it is a component of Armenian issue. “The problems of Armenians in Artsakh and their fair demands concern not only to our sisters and brothers living in Artsakh but to the entire Armenian nation. I want to assure once again that the international delegations of the National Assembly of Armenia have done and will do everything for a just solution of our issue”, Sharmazanov said.