Իշխանություններն ընտրական օրենսգրքի նախագծում կներառեն ընդդիմության և քաղհասարակության երկու առաջարկ
Իշխանություններն ընտրական օրենսգրքի նախագծում կներառեն ընդդիմության և
քաղհասարակության երկու առաջարկ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի կառավարությունը պատրաստվում է ընտրական օրենսգրքի նախագծի խմբագրված տարբերակը ապրիլի 18-ին ներկայացնել Ազգային ժողով: Ազգային ժողովում ընտրական օրենսգրքի 4+4+4 ձևաչափով քննարկման ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար Դավիթ Հարությունյանը: «Քանի որ մենք շատ սեղմ ժամկետներում պետք է ընդունենք ընտրական օրենսգիրքը, իսկ այն պետք է քննարկվի երեք ընթերցմամբ, պատրաստվում ենք ապրիլի 18-ին ներկայացնել Ազգային ժողով: Այն առաջարկները, որոնց վերաբերյալ մենք կարող ենք կոնսենսուսի գալ, չենք կարող բոլորը միանգամից նախագծում ներառել, բայց եթե կլինեն ընդհանուր մոտեցումներ, մենք կարող ենք մինչև երկրորդ ընթերցում համապատասխան լրացումներ անել»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Հարությունյանը:
Հարությունյանը հավելեց, որ 4+4+4 ձևաչափով քննարկումների արդյունքում իշխանությունները վերլուծել են ընդդիմության և քաղաքացիական հասարակության ներկայացրած առաջարկները և որոշում են կայացրել դրանցից ամենակարևորներն ընդգրկել ընտրական օրենսգրքում՝ անկախ նրանից, թե հետագայում ընդդիմադիրներն ու քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչները կհայտարարեն, որ այդ հարցում իշխանությունների կոնսենսուս է եղել, թե ոչ: «Այդ առաջարկներից մեկը մատնահետքով քվեարկելու էլեկտրոնային համակարգ ներդնելն է: Այսինքն, յուրաքանչյուր անձ քվեարկելու պահին թողնում է իր մատնահետքը: Քվեարկությունից հետո մատնահետքերը պետք է հավաքագրվեն ողջ հանրապետությունից և ծրագրային ապահովման միջոցով համեմատվեն՝ արդյոք կրկնվել է նույն մատնահետքը մեկ այլ տեղամասում: Դա վերաբերվում է ոչ միայն քվեարկությանը մասնակցող քաղաքացիական անձանց, այլ զինվորականներին, որպեսզի փարատենք բազմաթիվ կասկածներ»,- հստակեցրեց Հարությունյանը:

Authorities to include 2 points proposed by opposition and civil society in draft electoral code of Armenia
YEREVAN, APRIL 15, ARMENPRESS. The Government of Armenia plans to submit the edited draft electoral code to the National Assembly on April 18. TheGovernment's ChiefofStaff–Minister Davit Harutyunyantold about at the National Assembly during the discussion of the electoral code in the format 4+4+4. “As we have short time limits for the adoption of the electoral code, and it has to receive three readings, we plan to submit it to the National Assembly on April 18. We cannot include all the proposals upon which we can reach a consensus in the draft, but if there are common positions we can make relevant amendments before the second reading”, “Armenpress” reports Harutyunyan mentioning.
Harutyunyan added that based on the results of the discussions in 4+4+4 format, the authorities have analyzed the proposals of the opposition and the civil society, and made a decision to include the two important ones in the draft electoral code irrespective of whether the opposition or civil society representatives will announce in the future that there was a consensus upon them or no.
“One of those proposals is the investment of electronic voting by fingerprints. This means that the fingerprint of each voter is recorded when voting. After the elections the fingerprints from the entire republic are collected and are compared through software to see if the same fingerprint has been repeated. This refers not only to the civilians participating in the elections, but also servicemen, in order to eradicate many doubts”, Harutyunyan clarified.