Ադրբեջանն Արցախի ուղղությամբ առաջին անգամ կրակել է տանկից. հայ զինծառայող է զոհվել
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրադրությունն առաջնագծում շարունակում է մնալ լարված: Հակառակորդն առաջին անգամ հրասայլից (տանկ) արկակոծման է ենթարկել ՊԲ հարավային ուղղությամբ տեղակակայված մարտական դիրքերը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայությունից, ընդհանուր առմամբ, դեկտեմբերի 8-ին և լույս 9-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտվել է ավելի քան 180 անգամ, որի ընթացքում տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, ինչպես նաև 60 (101 արկ), 82 (193 արկ), 120 (35 արկ) միլիմետրանոց ականանետերից, ՀԱՆ-17 (27 արկ) և ՌՊԳ-7 (3 արկ) տիպի նռնականետերից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է շուրջ 1500 կրակոց: Հակառակորդը կիրառել է նաև TR-107 տիպի զենիթահրթիռային կայանք (17 արկ) և հրասայլ (5 արկ):
Հակառակորդի կողմից խոշոր տրամաչափի դիպուկահար հրացանից արձակված կրակոցից դեկտեմբերի 8-ին՝ ժամը 21:10-ի սահմաններում, ՊԲ արևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի մարտական հենակետում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել ՊԲ պայմանագրային զինծառայող, 1991թ. ծնված Գարիկ Գուրգենի Ավանեսյանը:
Դեպքի մանրամասները պարզելու համար կատարվում է քննություն: ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը կիսում է կորստյան ծանր վիշտը և իր զորակցությունը հայտնում զոհված զինծառայողի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին և ծառայակիցներին:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը հայտարարում է, որ հակառակորդի ապակայունացնող գործողությունները անպատիժ չեն մնալու և ստեղծված իրադրության հետևանքները լինելու են ծանր ու անդառնալի:

Azerbaijani tank opens fire on Artsakh for the first time, Armenian soldier dies
YEREVAN, DECEMBER 9, ARMENPRESS. The situation in the front line remains tense. For the first time the opponent’s tank opened fire on fighting positions located in the southern part of the Defense Army.  As “Armenpress” was informed by the Press Service of the Defense Ministry of the Nagorno Karabakh Republic , the rival violated the ceasefire regime for over 180 times in the line of contact of the Karabakh-Azerbaijani opposing armies on December 8 and during the night of December 9. More than 1500 shots were fired towards Armenian frontier troops from weapons of different caliber, including 60 mm, 82 mm and 120 mm mortars, AGS-17 and RPG-7 grenade launchers. The adversary also applied TR-107 artillery rocket and a tank.
Investigation is being carried out to find out the details of the incident.
The Defense Ministry of the Nagorno Karabakh Republic shares the grief of the irreparable loss, expressing their support to the family members, relatives, and fellow soldiers of the deceased.
The Defense Ministry of the Nagorno Karabakh Republic announces that the adversary’s provocative actions will not remain unpunished and the consequences of the created situation will be severe and irreversible.