Հայաստանը շահագրգիռ է խորացնելու Չեխիայի հետ համագործակցությունը. ՀՀ վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանն ընդունել է Հայաստանում Չեխիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Պետր Միկիսկային: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, վարչապետը շնորհավորել է պարոն Միկիսկային նոր պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և համոզմունք հայտնել, որ դեսպանն իր գործունեությամբ նոր թափ կհաղորդի երկու երկրների միջև քաղաքական և տնտեսական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու խորացմանը:
Հովիկ Աբրահամյանը նշել է, որ մեր երկիրը շահագրգիռ է խորացնելու համագործակցությունը Չեխիայի հետ տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ քաղաքական, տնտեսական, մշակութային և հումանիտար: Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ երկու երկրների միջև առկա է առևտրատնտեսական համագործակցության խորացման մեծ ներուժ, ինչի իրացման գործում վարչապետը կարևորել է հայ-չեխական միջկառավարական հանձնաժողովի ակտիվ գործունեությունը, բիզնես ֆորումների անցկացումն ու գործարար կապերի սերտացումը: Միաժամանակ, կառավարության ղեկավարը բարձր է գնահատել Չեխիայի դերը Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների զարգացման գործում և շնորհակալություն հայտնել չեխական կողմին՝ Արևելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակում մեր երկրին ցուցաբերած օժանդակության համար:
Դեսպան Միկիսկայի խոսքով՝ Չեխիան մեծապես կարևորում է Հայաստանի հետ միջպետական հարաբերությունների զարգացումը և առևտրատնտեսական կապերի խորացումը: Պարոն Միկիսկան վստահություն է հայտնել, որ կան մեծ հնարավորություններ երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառության ծավալներն ավելացնելու և ներդրումներ ներգրավելու համար: Դեսպանը պատրաստակամություն է հայտնել ներդնել անհրաժեշտ բոլոր ջանքերը՝ հայ-չեխական համատեղ նոր ծրագրեր կյանքի կոչելու համար: Խոսելով ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին մասին՝ Պետր Միկիսկան վստահություն է հայտնել, որ Ռիգայում տեղի ունեցած գագաթնաժողովի արդյունքներով փոխշահավետ համագործակցությունը կթևակոխի նոր փուլ և կարձանագրվեն ձեռքբերումներ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերն անդրադարձել են նաև հայ-չեխական հարաբերությունների օրակարգային մի շարք հարցերի:

Armenia is interested in deepening cooperation with the Czech Republic: Armenian PM
YEREVAN, 25 MAY, ARMENPRESS. Prime Minister Hovik Abrahamyan received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Czech Republic to Armenia Petr Mikyska. As the Department of Information and Public Relations of the Government of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”, the Prime Minister congratulated Mr. Mikyska on his appointment and expressed certainty that the Ambassador would bring a new sweep to further development and deepening of political and economic relations between the two countries through his efforts.
Hovik Abrahamyan emphasized that Armenia was interested in deepening cooperation with the Czech Republic in different sectors, including the political, economic, cultural and humanitarian sectors. According to the head of government, the two counties have great potential for the deepening of cooperation in trade and economy. The head of government also praised the role of the Czech Republic in the development of Armenia-European Union relations and expressed gratitude to the Czech Republic for the support that it has shown to Armenia through the EU Eastern Partnership.
According to Ambassador Mikyska, the Czech Republic attaches great importance to the development of interstate relations and the deepening of trade and economic relations with Armenia and voiced confidence that there are great opportunities to increase trade turnover and engage investments.