Մեքսիկայում զինված անձինք դարանակալել և սպանել են Կոտիխայի քաղաքապետին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեքսիկայի Միչոական նահանգում զինված անձինք սպանել են Կոտիխա մունիցիպալիտետի ղեկավար Յոլանդա Սանչեսին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է BBC-ն։
Յոլանդա Սանչեսը Կոտիխայում պաշտոնավարում էր 2021 թվականից․ նա այդ պաշտոնում ընտրված առաջին կինն էր։
Զինված անձինք դարանակալել են Սանչեսին և նրա վրա կրակել 19 անգամ։ Նա մահացել է հիվանդանոցում՝ հարձակումից կարճ ժամանակ անց։ Նրա թիկնապահը նույնպես սպանվել է։
Հունիսի 2-ին այդ նույն նահանգում քվեարկության մեկնարկից մի քանի ժամ առաջ սպանվել էր տեղական ընտրությունների թեկնածու Կուիտսեո Իսրայել Դելգադոն։
BBC-ն նշում է, որ Սանչեսի սպանությունից հետո ձերբակալություններ չեն կատարվել, սակայն ենթադրվում է, որ զինված անձինք եղել են կազմակերպված հանցավորության խմբի անդամներ։ Նահանգի ​​դատախազությունը հետաքննություն է սկսել։
2023 թ. սեպտեմբերին նրան առևանգել էին Գվադալախարա քաղաքում, բայց երեք օր անց ազատ էին արձակել: Յոլանդա Սանչեսն ասել էր, որ չի ճանաչում իրեն առևանգած հանցավոր խմբի անդամներին, սակայն տեղի ԶԼՄ-ները գրել են, որ նրանք, ամենայն հավանականությամբ, պատկանում են Jalisco New Generation (CJNG) կարտելին։
Հունիսի 2-ին Մեքսիկայում անցկացվել են համընդհանուր ընտրություններ։ Նախագահի պաշտոնի համար պայքարող երկու թեկնածուները կանայք էին։ Ընտրությունների նախնական արդյունքներով հաղթել է Կլաուդիա Շեյնբաումը, որը դարձել է Մեքսիկայի առաջին կին նախագահը։ Մեքսիկացիները, բացի նախագահից, ընտրում էին նաև 20 000 պաշտոնյայի, այդ թվում՝ Կոնգրեսի երկու պալատների անդամներին, մի շարք նահանգների ղեկավարների և տեղական իշխանությունների։ Ընտրությունների պաշտոնական արդյունքները կհրապարակվեն ձայների վերջնական հաշվարկից հետո, որը կտևի մինչև հունիսի 8-ը։
Երկրում ընտրարշավը նշանավորվել է բռնության ամենաբարձր մակարդակով։ 2023 թ. սեպտեմբերից ի վեր, Laboratorio Electoral հետազոտական կենտրոնի տվյալներով, Մեքսիկայում սպանվել է 83 մարդ, որոնք կապված են եղել ընտրական գործընթացների հետ․ նրանցից 34-ը տարբեր տեղական մարմինների պաշտոնների թեկնածուներ էին։

В Мексике боевики устроили засаду и убили мэра Котихи
Вооруженные люди убили женщину-мэра города в Мексике всего через несколько часов после того, как страна праздновала избрание Клаудии Шейнбаум первой женщиной-президентом страны.
Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Би-Би-Си, глава муниципалитета Котиха Йоланда Санчес Фигероа была убита в мексиканском штате Мичоакан.
Она была первой женщиной, избранной на этот пост.
Широкомасштабное насилие против политиков затмило всеобщие выборы в Мексике, на которых две женщины баллотировались на пост президента.
Йоланда Санчес попала в засаду, устроенную боевиками в центре Котихи, штат Мичоакан, в понедельник.
Местные СМИ сообщают, что в нее выстрелили 19 раз, и она скончалась в больнице вскоре после нападения. Ее телохранитель также погиб в перестрелке.
В связи с нападением пока не произведено никаких арестов, но широко распространено мнение, что боевики принадлежали к организованной преступной группировке.
Г-жа Санчес сообщила, что ей угрожали смертью после вступления в должность в сентябре 2021 года.
Ее три дня удерживали вооруженные люди, которые схватили ее под дулом пистолета во время визита в соседний штат Халиско в 2023 году. Политик заявила, что ее похитители предъявляли «требования» и устроили «психологический террор», прежде чем освободить ее.
Хотя она заявила, что не знает, к какой преступной группировке они принадлежали, местные газеты назвали наиболее вероятными виновниками картель «Новое поколение Халиско» (CJNG).
Г-жа Санчес сказала, что люди, которые угрожали ей после того, как она вступила в должность, потребовали, чтобы она передала безопасность города сотрудникам полиции штата на оплату организованных преступных группировок.
Она отказалась и попросила военных укрепить город. После инцидента мэру также предоставили вооруженную охрану.
Ее убийство в понедельник произошло менее чем через день после всеобщих выборов, которые были омрачены убийством местных кандидатов.
По официальным данным, с сентября было убито более 20 человек, баллотирующихся на пост президента, но независимые опросы показали, что это число приближается к 40.
Президентскую гонку выиграла Клаудия Шейнбаум, которая 1 октября будет приведена к присяге как первая женщина, занявшая высший пост в Мексике.