ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Իսրայելի նախագահ Իսահակ Հերցոգն ընդունել է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի գլոբալ էներգետիկ անվտանգության հարցերով ավագ խորհրդական Էյմոս Հոքսթինին, ով միջնորդ է հանդես գալիս Լիբանանի հետ Իսրայելի սահմանի շուրջ բանակցություններում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ինչպես փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը, այս մասին հայտնել է Իսրայելի նախագահի գրասենյակը։
Հաղորդագրության համաձայն՝ Իսրայելի նախագահն ու ԱՄՆ ներկայացուցիչը քննարկել են Իսրայելի հյուսիսային քաղաքներին Հեզբոլլահի հասցրած հրթիռային հարվածների, ինչպես նաև հյուսիսային սահմանի անվտանգության վերականգնման ու  բնակիչների՝ իրենց տներն ապահով վերադառնալու հրատապ անհրաժեշտության թեմաները։
Բացի այդ, նրանք անդրադարձել են Գազայի հատվածում ՀԱՄԱՍ-ի կողմից պահվող բոլոր իսրայելցի պատանդների ազատ արձակմանը հասնելու հրատապ անհրաժեշտության մասին:
Հերցոգն ընդգծել է, որ սա կարևոր առաջին քայլ է առկա խնդիրների լուծման համար։
Այսօր՝ ավելի վաղ, Իսրայել ժամանած Հոքսթինին ընդունել է վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն։
Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Իսրայելի ռազմավարական պլանավորման նախարար Ռոն Դերմերը։ Հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ կառավարության ղեկավարի գրասենյակը մանրամասներ չի հաղորդել:

Президент Израиля Ицхак Герцог принял старшего советника Госдепартамента США по глобальной энергетической безопасности Эймоса Хокстина, выступающего посредником на переговорах по вопросам вокруг израильской границы с Ливаном. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщила канцелярия главы еврейского государства.
Согласно ее заявлению, Герцог и Хокстин "обсудили беспощадные атаки и ракетные обстрелы со стороны "Хезболлах", подстрекаемые Ираном, по северным городам Израиля, а также острую необходимость восстановить безопасность на северной границе и позволить жителям безопасно вернуться в свои дома".
Кроме того, они говорили "об острой необходимости добиться освобождения всех израильских заложников, удерживаемых ХАМАС в секторе Газа". "Президент подчеркнул, что это важный первый шаг в решении имеющихся проблем", - отметили в канцелярии.
Ранее днем Хокстина, прибывшего в Израиль с визитом, принял премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху. Во встрече также принял участие министр стратегического планирования Израиля Рон Дермер. По ее итогам канцелярия главы правительства не стала сообщать детали переговоров.