ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սուրբ Աթոռը պաշտպանում է Ուկրաինայի հակամարտության կողմերի միջև երկխոսությունը, քանի որ դա կարող է լինել Ուկրաինայում իրական և կայուն խաղաղության հասնելու միակ միջոցը։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «ՏԱՍՍ»-ը, այս մասին Բյուրգենշտոկում կայացած խաղաղության համաժողովում ասել է Վատիկանի պետքարտուղար կարդինալ Պիետրո Պարոլինը։
Ըստ Vatican News պորտալի՝ նա միջազգային հանրությանը կոչ է արել միջնորդական օգնություն տրամադրելու ուղիներ գտնել մարդասիրական, թե քաղաքական բնույթի՝ հուսալով, որ Ուկրաինայի և շատ երկրների կողմից խրախուսվող դիվանագիտական ​​ջանքերը, որոնք ուղղված են արդյունքի հասնելուն, կմեծանան:
Պարոլինն ընդգծել է, որ Սուրբ Աթոռը շարունակում է ձգտել մշտական ​​կապեր պահպանել Ուկրաինայի և Ռուսաստանի իշխանությունների հետ, ինչպես նաև պատրաստ է օգնել հնարավոր միջնորդական նախաձեռնությունների իրականացմանը։
Վատիկանի ներկայացուցիչը Հռոմի Ֆրանցիսկոսի Պապի անունից աջակցություն է հայտնել ուկրաինացի ժողովրդին և հիշեցրել է, որ Պապը մշտապես ջանք է գործադրում խաղաղության հասնելու համար։ Պարոլինի խոսքով՝ ցանկացած կարգավորում պետք է հիմնված լինի միջազգային իրավունքը և ցանկացած երկրի ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականությունը հարգելու հիմնարար սկզբունքի վրա:

Святой престол выступает за диалог всех сторон, поскольку он может быть единственным средством достижения настоящего и устойчивого мира в Украине. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сказал на прошедшей в Бюргенштоке мирной конференции государственный секретарь (глава правительства) Ватикана кардинал Пьетро Паролин.
Как сообщает портал Vatican News, он призвал международное сообщество "найти способы предоставления посреднической помощи, будь то гуманитарного или политического характера" в надежде, что "дипломатические усилия, продвигаемые Украиной и многими странами, будут наращиваться для достижения результатов". Паролин подчеркнул, что Святой Престол продолжает стремиться "поддерживать постоянные контакты с украинскими и российскими властями", а также готов помочь в реализации "возможных посреднических инициатив".
Представитель Ватикана от имени Папы Римского Франциска выразил "близость украинскому народу" и напомнил "о постоянных усилиях" понтифика в достижении мира. Паролин также отметил, что любое урегулирование должно опираться на уважение международного права и "основополагающий принцип соблюдения суверенитета и территориальной целостности любой страны".
Ватикан не значился в списке подписавших итоговый документ конференции, но там объяснили, что Святой престол носит статус наблюдателя на таких мероприятиях, что не предполагает подписи. При этом Ватикан выразил поддержку основным положениям, указывает портал.