Պորոշենկոն մարտի 5-ը սգո օր է հայտարարել Դոնբասում զոհված հանքագործների հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի նախագահը հրամանագիր է ստորագրել, որով մարտի 5-ը սգո օր է հայտարարվել Դոնեցկի Զասյադկոյի անվան հանքում զոհված հանքագործների հիշատակին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել է ուկրաինական պետության մամուլի ծառայությունը:
«Պետության ղեկավարի հրամանագրի համաձայն՝ սգո օրը Ուկրաինայի ամբողջ տարածքում ժամը 12:00-ին զոհվածների հիշատակը կհարգվի լռության րոպեով: Ամբողջ երկրում կխոնարհվեն Ուկրաինայի պետական դրոշները»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Զասյադկոյի անվան հանքում պայթյուն Է տեղի ունեցել մարտի լույս 4-ի գիշերը: Դոնեցկի քաղաքապետարանի տվյալներով՝ միջադեպի պահին ածխահանքում եղել է 230 մարդ: Ինչպես ՏԱՍՍ-ին հայտնել է ինքնահռչակ Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների նախարարության ներկայացուցիչ Յուլիանա Բեդիլոն, հաստատված է 24 մարդու զոհվելը, եւս 9 հանքագործների ճակատագիրն անհայտ է մնում:
Զասյադկոյի անվան հանքը համարվում է Ուկրաինայի ածխարդյունահանման խոշորագույն ձեռնարկություններից մեկը: Վերջին 15 տարվա ընթացքում հանքում տեղի է ունեցել հինգ խոշոր վթար, որոնց զոհ է դարձել գրեթե 300 մարդ:

Президент Украины объявил 5 марта днем траура по погибшим на шахте имени Засядько горнякам
Президент Украины подписал указ, которым 5 марта объявляется траурным днем по погибшем на шахте имени Засядько в Донецке горнякам. Как передает Арменпресс, об этом сообщает пресс-служба главы украинского государства.
"Согласно указу главы государства, в день траура на всей территории Украины в 12:00 память погибших будет почтена минутой молчания. По всей стране будут приспущены государственный флаг Украины на домах и сооружениях органов государственной власти, органов местного самоуправления, государственных предприятий, учреждений и организаций", - сказано в сообщении.
Взрыв на шахте имени Засядько в Донецке произошел в ночь на среду. По данным мэрии Донецка, в момент инцидента в шахте находились 230 человек. Как сообщила ТАСС представитель МЧС провозглашенной Донецкой народной республики (ДНР) Юлиана Бедило, подтверждена гибель 24 человек, судьба еще 9 горняков остается неизвестной.
Шахта имени Засядько считается одним из крупнейших угледобывающих предприятий на Украине. За последние 15 лет на руднике произошло пять крупных аварий, жертвами которых стали в общей сложности почти 300 человек.