Պորոշենկոն մարտի 5-ը սգո օր է հայտարարել Դոնբասում զոհված հանքագործների հիշատակին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինայի նախագահը հրամանագիր է ստորագրել, որով մարտի 5-ը սգո օր է հայտարարվել Դոնեցկի Զասյադկոյի անվան հանքում զոհված հանքագործների հիշատակին: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել է ուկրաինական պետության մամուլի ծառայությունը:
«Պետության ղեկավարի հրամանագրի համաձայն՝ սգո օրը Ուկրաինայի ամբողջ տարածքում ժամը 12:00-ին զոհվածների հիշատակը կհարգվի լռության րոպեով: Ամբողջ երկրում կխոնարհվեն Ուկրաինայի պետական դրոշները»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
Զասյադկոյի անվան հանքում պայթյուն Է տեղի ունեցել մարտի լույս 4-ի գիշերը: Դոնեցկի քաղաքապետարանի տվյալներով՝ միջադեպի պահին ածխահանքում եղել է 230 մարդ: Ինչպես ՏԱՍՍ-ին հայտնել է ինքնահռչակ Դոնեցկի Ժողովրդական Հանրապետության արտակարգ իրավիճակների նախարարության ներկայացուցիչ Յուլիանա Բեդիլոն, հաստատված է 24 մարդու զոհվելը, եւս 9 հանքագործների ճակատագիրն անհայտ է մնում:
Զասյադկոյի անվան հանքը համարվում է Ուկրաինայի ածխարդյունահանման խոշորագույն ձեռնարկություններից մեկը: Վերջին 15 տարվա ընթացքում հանքում տեղի է ունեցել հինգ խոշոր վթար, որոնց զոհ է դարձել գրեթե 300 մարդ:

YEREVAN, MARCH 5, ARMENPRESS: The Ukrainian president has signed a decree declaring March 5 a day of mourning for the miners killed in an explosion at Zasyadko coal mine in Donetsk, eastern Ukraine, the presidential press service reports. State flags will fly at half-mast, and a minute’s silence will be observed across Ukraine at noon on Thursday, Armenpress reports, citing ITAR TASS.
An explosion occurred at the Zasyadko coal mine in eastern Ukraine overnight to Wednesday. According to the Donetsk Mayor’s Office, there were 230 people inside at the moment. The death of 24 miners has been confirmed and the fate of nine miners is still unclear, said Yuliana Bedilo, spokesperson for the emergencies ministry of the self-proclaimed Donetsk People’s Republic.
The Zasyadko mine is a coal producing enterprise in Donetsk. It was commissioned in 1958. The mine has seen five serious accidents over the past 15 years. The most serious one of them took the lives of 101 miners on November 18, 2007.
Two weeks later another explosion injured 52 miners. A third mine blast the day after claimed the lives of five rescuers working to liquidate the aftermath of the explosion, and left more than 30 people injured.