Արարատ Միրզոյանը և Ստեֆանո Տոմատը քննարկել են ԵՄ մշտադիտարկման քաղաքացիական առաքելության գործունեության հարցեր
Արարատ Միրզոյանը և Ստեֆանո Տոմատը քննարկել են ԵՄ մշտադիտարկման
քաղաքացիական առաքելության գործունեության հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 19-ին ընդունել է ԵՄ արտաքին գործողությունների ծառայության քաղաքացիական գործողությունների հրամանատար Ստեֆանո Տոմատին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանում ԵՄ մշտադիտարկման քաղաքացիական առաքելության գործունեությանն առնչվող հարցեր՝ անդրադառնալով երկարաժամկետ առաքելության տեղակայումից ի վեր մեկ տարվա ընթացքում կատարված աշխատանքներին: Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է Ադրբեջանի հետ միջազգային սահմանին կայունությանը նպաստելու հարցում առաքելության կարևոր ներդրումը։
Ընդգծվել է, որ առաքելությունը ՀՀ-ԵՄ ընդլայնվող փոխգործակցության լավ օրինակներից մեկն է և ցույց է տալիս դրա հետագա խորացման հարցում թե´ ՀՀ, թե´ ԵՄ ու իր անդամ պետությունների փոխադարձ անկեղծ հետաքրքրությունը: Այս համատեքստում Արարատ Միրզոյանը և Ստեֆանո Տոմատը մտքեր են փոխանակել ՀՀ-ԵՄ գործընկերության լայն օրակարգի հարցերի շուրջ, քննարկվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ուղղություններով և մեխանիզմների միջոցով ընձեռնվող հնարավորությունները։
Ըստ աղբյուրի՝ հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերի:

Ararat Mirzoyan, Stefano Tomat discuss the activities of the EU civilian monitoring mission in Armenia
Ararat Mirzoyan, Stefano Tomat discuss the activities of the EU civilian monitoring mission
YEREVAN, FEBRUARY 19, ARMENPRESS.  On February 19, Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan received Stefano Tomat, the Civilian Operations Commander of the EU External Action Service, the foreign ministry said.
According to the source, the interlocutors discussed issues related to the activities of the EU civilian monitoring mission in Armenia, touching upon the work done within one year since the deployment of the long-term mission in Armenia. Minister Mirzoyan emphasized the important contribution of the mission in promoting the stability of the international border with Azerbaijan.
It is noted that the parties stressed that the mission is one of the good examples of the expanding Armenia-EU cooperation and shows the mutual sincere interest of both Armenia and the EU and its member states in its further deepening. In this context, Ararat Mirzoyan and Stefano Tomat exchanged views on issues of the broad agenda of the Armenia-EU partnership, discussing the opportunities provided through the relevant mechanisms and in new dimensions mutual interest.