Գերմանիայի կառավարությունը ԵՄ-ից դուրս գալը սպառնալիք է անվանել երկրի համար
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Գերմանիայի դուրս գալը Եվրամիությունից սպառնալիք կհանդիսանա ժողովրդավարության համար, և այդ գաղափարի բոլոր կողմնակիցները պետք է նայեն Մեծ Բրիտանիայի պարագայում Brexit-ից հետո առաջացած հետևանքներին: ԻՆչպես տեղեկացնում է «Ամենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «Lenta.ru»-ն, այդ մասին հայտարարել է Գերմանիայի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Շտեֆեն Հեբեշտրայտը։
Նա մեկնաբանել է «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» ծայրահեղ աջ կուսակցության առաջնորդ Ալիսա Վայդելի հայտարարությունը ԵՄ-ից դուրս գալու վերաբերյալ հանրաքվե անցկացնելու մասին, եթե իր ղեկավարած քաղաքական ուժը գա իշխանության։
«Եվրոպական երկրները պետք է միասին լինեն, իսկ Գերմանիայի դուրս գալը սպառնալիք կդառնա ժողովրդավարության համար։ Ես խորհուրդ կտայի բոլորին, ովքեր ունեն նմանատիպ մտքեր, թող հարցնեն, թե հատկապես Մեծ Բրիտանիայում հիմա ինչ իրավիճակ է առաջացել»,- ասել է Գերմանիայի կառավարության ներկայացուցիչը՝ մատնանշելով Եվրամիությունից դուրս գալու բացասական հետևանքները հենց Գերմանիայի համար։
Ավելի վաղ Ալիսա Վայդելը Brexit-ն իր երկրի համար որակել էր որպես հարմար մոդել և հանդես էր եկել Գերմանիայում Եվրամիությունից դուրս գալու հանրաքվե անցկացնելոսւ օգտին։ Նա նշել էր, որ եթե կուսակցությունը մտնի կառավարություն, Գերմանիան էական փոփոխություններ կառաջարկի ԵՄ կառույցներին։

Правительство Германии назвало угрозой для страны выход из ЕС
Выход Германии из Европейского союза (ЕС) станет угрозой для демократии, а всем сторонникам идеи нужно посмотреть на последствия для Великобритании после Brexit. Как передает Арменпресс со ссылкой на lenta.ru, об этом заявил официальный представитель правительства ФРГ Штеффен Хебештрайт, сообщает Handelsblatt.
Хебештрайт прокомментировал высказывание лидера крайне правой партии «Альтернатива для Германии» Алисы Вайдель о проведении референдума о выходе из ЕС в случае прихода к власти. По его мнению, странам Европы нужно держаться вместе, а выход ФРГ станет угрозой для демократии.
Также представитель немецкого правительства указал негативные последствия выхода из Евросоюза для самой Германии. «Я бы посоветовал всем, у кого есть подобные мысли (...), спросить, особенно в Великобритании, как обстоят дела», — заявил он.
Ранее Вайдель в интервью The Financial Times назвала Brexit моделью для страны и допустила референдум о выходе из Евросоюза. Она отметила, что в случае попадания партии в правительство Германия предложила бы существенные изменения институтов ЕС.