Ֆուտբոլի Թուրքիայի հավաքականի գլխավոր մարզչի հրաժարական. թուրքական մամուլի ուշագրավ արձագանքները Հայաստանի հետ խաղին
ԿԱՐՍ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆուտբոլի Եվրո-2024-ի ընտրական փուլի չորրորդ ենթախմբի թերևս ամենասկզբունքային մրցախաղերից մեկի՝ Հայաստանի և Թուրքիայի հավաքականների Էսքիշեհիրում կայացած հանդիպման ոչ-ոքի արդյունքը հարևան երկրում բոլորի համար անակնկալ և անսպասելի արդյունք էր:
Ինչպես հաղորդում է«Արմենպրես»-ի թղթակիցը Կարսից, հանդիպման հետ կապված աշխույժ մեկնաբանություններն ու արձագանքները չեն մարում: Մրցախաղը լայնորեն քննարկվել է թուրքական մամուլում՝ հանրապետական բոլոր պարբերականների կողմից:
Մասնավորապես, «Հուրիեթը» գրել է, որ Թուրքիայի ազգային հավաքականն անակնկալ կերպով ոչ-ոքի (1-1) խաղաց Հայաստանի ընտրանու հետ, ինչից հետո Շտեֆան Կունցի ապագան դարձավ քննարկման առարկա և նրա հրաժարականը պահանջող ձայները սկսեցին ավելի բարձր հնչել: Թերթը տեղեկացնում է, որ Հայաստանի հավաքականի հետ մրցախաղից հետո ֆեդերացիայի ղեկավարությունը նոր մարզչի պաշտոնում տեսնում է «Տրաբզոնսպորի» մարզիչ Աբդուլլահ Ավջիին, և հարցն այն է, թե նոր նշանակումը կհաստատվի՞ արդյոք Ճապոնիայի հավաքականի հետ ընկերական խաղից առաջ: «Պնդվում էր, որ գերմանացի մարզիչ Շտեֆան Կունցի աթոռը տատանվում է, և ֆեդերացիան նետվեց նոր մարզչական քայլի»,- գրել է «Հուրիեթը»:
«Սաբահն» իր վերլուծականում երկու թիմերի ֆուտբոլիստների հանդիպումը համեմատել է փակուղու հետ և հավելել, որ փակուղուց առաջինը դուրս է եկել Հայաստանի հավաքականը:
«Միլիեթն» իր հերթին շեշտում է, որ Հայաստանի ազգային հավաքականը կորցրեց մեծ առավելությունը՝ խաղադաշտը լքելով ոչ-ոքի արդյունքով: Այդուհանդերձ, հանդիպումից հետո քննադատությունների կիզակետում է հայտնվել Թուրքիայի ազգային հավաքականի մարզիչը, և գերմանացի մասնագետին փոխարինելու համար անակնկալ անուն է առաջ քաշվել: Պարբերականը մեջբերել է նաև Թուրքիայի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Մեհմեդ Բույուքեքշի խոսքերը, ով Հայաստանի ընտրանու դեմ խաղից հետո չի թաքցրել իր զայրույթն ու հիասթափությունը: «Մենք պետք է մարզադաշտից հեռանայինք շատ ավելի ուրախ և Եվրոպայի առաջնության եզրափակիչ փուլ դուրս գալու երաշխիքով։ Փառք աստծո, որ հանդիպումը գոնե ոչ-ոքի արդյունքով ավարտվեց։ Ներողություն ենք խնդրում մեր ժողովրդից»,- ասել է Թուրքիայի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահը։
Ֆուտբոլային փորձագետ Մեհմեթ Օզջանը «Յենի Շաֆաք» պարբերականին տված հարցազրույցում պնդել է, որ Կունցի հետ ճանապարհները կբաժանվեն, և Աբդուլլահ Ավջին կնշանակվի ազգային հավաքականի գլխավոր մարզիչ, ով նախկինում արդեն իսկ եղել է ազգային հավաքականի ղեկին, իսկ «Տրաբզոնսպորի» հետ նախորդ տարի նվաճել է երկրի չեմպիոնի կոչումը:
Շարունակելով նույն թեման՝ «Աքշամ» պարբերականն իր հերթին վերկուծական հոդվածը վերնագրել է հետևյալ կերպ. «Կունցը հեռանում է, որսորդը գալիս է»: Որպես փաստարկ, պարբերականը նշել է այն հանդիպումը, որը կայացել է Ռիվայում, ֆեդերացիայի ղեկավարի և ազգային ընտրանու գլխավոր մարզչի պաշտոնում հավանական նոր թեկնածուի միջև: Ֆուտբոլի ֆեդերացիայի պատասխանատուներից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ Աբդուլլահ Ավջին մեկնել է Ռիվա՝ կարևոր սեմինարում որպես բանախոս մասնակցելու նպատակով, սակայն առիթը բաց չի թողել բանակցությունների համար։
Հայաստանի հավաքականի տպավորիչ խաղն այնպիսի հուսահատություն է առաջացրել Թուրքիայի ֆուտբոլային շրջանակներում, որ գլխավոր մարզչի հրաժարականի թեման կարմիր թելի պես անցնում է նաև «Ջումհուրիեթ», «Վաթան» և «Գյունեշ» պարբերականների վերլուծական հոդվածներում: «Ջումհուրիեթը» վկայակոչել է նաև անվանի մասնագետ Ֆաթիհ Թերիմի տեսակետը, ով վստահ է, որ Ավջիի նշանակումը կհաստատվի շատ շուտով։
Ինքնին հասկանալի է, որ մեր մարզիկների մրցելույթը գտնվել է նաև Թուրքիայում լույս տեսնող հայկական թերթերի ուշադրության կենտրոնում: Մասնավորապես, «Ակոս» շաբաթաթերթը նշել է, որ Էսքիշեհիրում կայացած խաղում Հայաստանի հավաքականը 49-րդ րոպեին առաջ անցնելով հաշվի մեջ՝ Դաշյանի գոլից հետո հանդես է եկել ավելի համարձակ, իսկ Թուրքիայի հավաքականն այդ պահից սկսած խաղացել է ճնշման տակ և միայն խաղավարտից երկու րոպե առաջ փրկվել է պարտությունից։
«Մարմարան» իր հերթին տեղեկացրել է, որ Հայաստանից երկրպագուների հարյուր հոգանոց խումբ էր ժամանել Թուրքիա՝ խաղին անմիջականորեն հետևելու նպատակով: Տեղի հայ համայնքից նույնպես փոքրաթիվ կազմ էր ժամանել մարզադաշտ՝ ոլորտի մարզական պատասխանատուների գլխավորությամբ:
«Ամբողջ մրցախաղի ընթացքում թուրք մարզասերները սուլոցներով, մարզադաշտ շշեր նետելով փորձեցին հոգեբանական ճնշում գործադրել հայ մարզիկների վրա: Նրանց բղավոցները սկսեցին խաղի առաջին վայրկյաններից, երբ հնչեց Հայաստանի պետական օրհներգը: Խաղն անցավ համառ պայքարում: Ընդհանուր առմամբ՝ կարելի է ասել, որ հայաստանցի ֆուտբոլիստները խաղացին ոչ միայն 11 հոգանոց մրցակցի, այլ նաև 30 հազար մարզասերների դեմ, ովքեր եկել էին զորակցելու իրենց հավաքականին»,- գրել է «Մարմարան»:
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի ազգային հավաքականը չորրորդ ենթախմբում անցկացրած չորս խաղից հետո վաստակել է յոթ միավոր և այժմ գտնվում է երրորդ տեղում: Սեպտեմբերի 11-ին մեր հավաքականը կհյուրընկալի Խորվաթիայի ընտրանուն, որն ունի նույնքան միավոր և հանգրվանել է երկրորդ հորիզոնականում: Իսկ առաջատարը Թուրքիայի հավաքականն է 10 միավորով:

Отставка главного тренера сборной Турции: примечательная реакция турецких СМИ на матч с Арменией
Пожалуй, один из самых принципиальных матчей четвертой подгруппы отборочного раунда футбола Евро-2024 — ничья между сборными Армении и Турции в Эскишехире, стала удивительным и неожиданным результатом для всех в соседней стране.
Как передает Арменпресс, оживленные комментарии и реакции на матч не утихают. Матч широко обсуждался в турецкой прессе, во всех республиканских периодических изданиях.
В частности, Huriyet писала, что сборная Турции неожиданно сыграла вничью (1:1) со сборной Армении, после чего будущее Штефана Кунца стало предметом обсуждения и голоса с требованием его отставки стали звучать все громче. Газета сообщает, что после матча со сборной Армении руководство федерации видит новым тренером тренера "Трабзонспора" Абдуллу Авджи, и вопрос в том, будет ли новое назначение подтверждено до товарищеского матча со сборной Японии. "Утверждалось, что кресло немецкого тренера Штефана Кунца шатается, и федерация приступила к новому тренерскому шагу", - пишет Hurriyet.
Sabah сравнила матч между футболистами двух команд с патовой ситуацией и добавила, что сборная Армении первой вышла из патовой ситуации.
Milliyet, в свою очередь, подчеркивает, что сборная Армении потеряла большое преимущество, покинув поле в результате ничьей. Тем не менее после матча тренер сборной Турции оказался в центре критики, а на замену немецкому специалисту было предложено неожиданное имя. Газета также процитировала слова президента Федерации футбола Турции Мехмеда Буюкекси, который не скрывал гнева и разочарования после матча со сборной Армении. «Мы должны были уйти со стадиона гораздо более счастливыми и с гарантией выхода в финал чемпионата Европы. Слава богу, что матч завершился вничью. Мы приносим извинения нашему народу», - заявил президент Федерации футбола Турции.
Футбольный эксперт Мехмет Озджан заявил в интервью изданию Yeni Şafak, что Кунц расстанется и главным тренером сборной будет назначен Абдулла Авджи, который уже возглавлял национальную сборную и выиграл с командой чемпиона страны. "Трабзонспор" в прошлом году.
Akşam, в свою очередь, озаглавила статью так: «Кунц уходит, охотник приходит». В качестве аргумента издание отметило состоявшуюся в Риве встречу главы федерации с возможным новым кандидатом на должность главного тренера сборной. По информации  официальных лиц Федерации футбола, Абдулла Авджи отправился в Риву для участия в качестве докладчика на важном семинаре, но не упустил возможности для переговоров.
Впечатляющее выступление сборной Армении вызвало такое отчаяние в футбольных кругах Турции, что тема отставки главного тренера красной нитью проходит в аналитических статьях периодических изданий Cumhuriyet, Vatan и Güneş. Cumhuriyet также привела мнение известного эксперта Фатиха Терима, который уверен, что назначение Авджи будет подтверждено в ближайшее время.
Игра наших спортсменов также оказалась в центре внимания и армянских газет, издающихся в Турции. В частности, еженедельник "Акос" отметил, что в матче, состоявшемся в Эскишехире, сборная Армении вышла вперед на 49-й минуте после гола Дашьяна и действовала смелее, а сборная Турции с этого момента играла под давлением и спаслись от поражения лишь за две минуты до конца игры.
"Мармарá", в свою очередь, сообщила, что группа из сотни болельщиков из Армении прибыла в Турцию, чтобы непосредственно посмотреть игру. На стадион также прибыла небольшая группа представителей местной армянской общины во главе со спортивными чиновниками области.
"На протяжении всего матча турецкие болельщики пытались оказать психологическое давление на армянских спортсменов, свистя и бросая бутылки на стадион. Их крики начались с первых секунд игры, когда прозвучал государственный гимн Армении. Игра была тяжелой борьбой. В целом можно сказать, что армянские футболисты играли не только против соперника из 11 человек, но и против 30 тысяч спортивных болельщиков, пришедших поддержать их команду", - написало издание "Мармарá".
Напомним, что сборная Армении после четырех матчей в четвертой подгруппе набрала семь очков и сейчас находится на третьем месте. 11 сентября наша сборная примет сборную Хорватии, которая имеет столько же очков и заняла второе место. А лидер — сборная Турции с 10 очками.