Հայաստանի ու Իրանի հիմնական շահերի համընկնումը նոր իրավիճակ են ստեղծել մեր հարաբերություններում. դեսպան
Հայաստանի ու Իրանի հիմնական շահերի համընկնումը նոր իրավիճակ են ստեղծել
մեր հարաբերություններում. դեսպան
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանն ու Հայաստանը համակարծիք են այնպիսի սկզբունքների շուրջ, ինչպիսիք են միջազգային սահմանները հարգելու անհրաժեշտությունը, վեճերի խաղաղ կարգավորումը, տարածաշրջանի ժողովուրդների իրավունքները ու անվտանգությունը հարգելու անհրաժեշտությունը և հավաքական ջանքերը կայուն տարածաշրջան ունենալու համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորմամաբ՝ այս մասին նշեց ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին «Հայաստան-Իրան հարաբերություններն ընդհանուր շահերի համատեքստում» խորագրով աշխատաժողովին, որը նվիրված էր Հայաստանի և Իրանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանը:
«Երկու երկրների տեսակետների ընդհանրությունը և հիմնական շահերի համընկնումը նոր իրավիճակ են ստեղծել մեր հարաբերություններում: Երկու երկրների ղեկավարների միակարծությունն ու քաղաքական խորհրդակցությունները հասել են աննախադեպ մակարդակի: Երկու երկրների գրեթե բոլոր բարձրաստիճան պաշտոնյաները վերջին մեկ տարվա ընթացքում առնվազն մեկ անգամ հանդիպել են իրենց գործընկերներին և կողմերի միջև հետագա մտքերի փոխանակումը շարունակվել է տարբեր ուղղություններով: Այս գործընթացի շարունակականությունը միանշանակ անհրաժեշտություն է»,- նշեց դեսպանը:
Նրա խոսքով՝ 2015 թվականի Իրանի և Եվրասիական տնտեսական միության միջև արտոնյալ առևտրի համաձայնագրի իրականացումը պատճառ դարձավ, որպեսզի երկու երկրների միջև առևտրային հարաբերությունները զգալիորեն աճեն: Դեսպանի համոզմամբ՝ նոր համաձայնագիրը ճանապարհ կհարթի առևտրային հարաբերությունները ամրապնդելու համար:
Դեսպանը կարևորեց նաև երկու երկրների լայն գործակցությունը ենթակառուցվածքային հարցերում:
«Գորիս-Կապան երթուղում առաջացած խնդիրների պատճառով ստեղծված վիճակը, ինչին, իհարկե, հետևեցին ՀՀ-ի կառավարության զգալի ջանքերը այլընտրանքային ճանապարհներ կառուցելու ուղղությամբ, ապացուցեց, որ մեզ անհրաժեշտ են հարմար և անվտանգ ճանապարհներ: Հուսով ենք, որ առաջիկա տարիների ընթացքում Իրանի և Հայաստանի միջև տրանսպորտային երթուղու պատկերը էապես կփոխվի:  Վստահ ենք, որ Իրանի և Հայաստանի միջև բարձրորակ տրանսպորտային ուղիները արդյունավետ կլինեն միջազգային ասպարեզում երկու երկրների դիրքերը բարձրացնելու առումով: Իրանով և Հայաստանով անցնող միջազգային տրանսպորտային երթուղու դեմ սպառնալիքը ոչ միայն սպառնալիք կլինի Իրանի և Հայաստանի դեմ, այլև այլ տրանսպորտային երթուղու բոլոր շահառուների համար»,- ասաց դեսպանը:
Եզրափակելով՝ դեսպանը նշեց, որ 1991 թվականին Հայաստանի անկախացումը նոր դուռ է բացել հայ-իրանական հարաբերությունների համար, և 31 տարի առաջ պաշտոնապես երկու երկրների միջև հաստատվել են քաղաքական հարաբերություններ: Նրա խոսքով՝ չնայած վերջին երեք տասնամյակների  ընթացքում տարածաշրջանում և միջազգային ասպարեզում առաջ եկած վայրիվերումներին՝՝ երկու երկրների ղեկավարությունը բարձր են գնահատում երկկողմ հարաբերությունները:
Դեսպանն ընդգծեց, որ պատրաստ է ցուցաբերել ցանկացած տեսակի աջակցություն երկու երկրների մշակութային, մտավոր հարաբերությունները խորացնելու և ամրապնդելու համար:

YEREVAN, FEBRUARY 9, ARMENPRESS. Iran and Armenia concur around principles such as the need to respect international borders, peaceful resolution of disputes, need to respect the rights and security of the peoples in the region and collective efforts for having a stable region, the Iranian Ambassador to Armenia Abbas Badakhshan Zohouri said at the Armenia-Iran Relations in Context of Common Interests forum dedicated to the establishment of diplomatic ties between the two countries.
“The similar views and matching common interests of the two countries created a new situation in our relations. The concurrence and political consultations between the leaders of the two countries have reached an unprecedented level. Almost all high-level officials of the two countries met with their counterparts at least once in the past one year and further exchange of views between the parties continued in various directions. The continuity of this process is definitely a necessity,” the Iranian ambassador said.
Ambassador Zohouri said commercial ties grew significantly as a result of the implementation of the Iran-EEU privileged trade agreement signed in 2015. He said the agreement will pave the way for further strengthening trade relations.
He attached importance to the broad partnership between the two countries in infrastructure issues.
“The situation resulting from the problems in the Goris-Kapan route, which, of course, was followed by the Armenian government’s significant efforts in direction of building an alternative road, proved that we need convenient and safe roads. We hope that in the next years the picture of transport route between Iran and Armenia will change significantly. We are sure that high-quality transport routes between Iran and Armenia will be effective in terms of elevating the positions of the two countries in the international arena. A threat against the international transport route passing through Iran and Armenia will constitute a threat not only against Iran and Armenia, but also other beneficiaries of that transport route,” the Ambassador said.
In conclusion, the Iranian Ambassador said that Armenia’s independence in 1991 opened a new door for the Armenian-Iranian relations, and political relations were officially established 31 years ago. Despite the turmoil in the region and in the world in the past three decades, the leaderships of the two countries highly appreciate the bilateral relations, the ambassador said.
The ambassador said he is ready to provide any assistance to deepen and strengthen cultural and intellectual relations.