ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կանադայի Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Գրեգ Ֆերգուսը և Կանադայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Անահիտ Հարությունյանը համատեղ Ներկայացուցիչների պալատում կազմակերպել են «Լեռնային Ղարաբաղ. հայկական ժառանգությունը վտանգված է» խորագրով լուսանկարների ցուցահանդես:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Կանադայում Հայաստանի դեսպանությունից հայտնում են, որ ցուցահանդեսում ներկայացված էին կանադահայ լուսանկարիչ Հրայր «Բազե» Խաչատրյանի աշխատանքներն՝ իր «Արցախ. լուսանկարչի աչքերով» գրքից:
c8.jpg (456 KB)
Հայաստանի դեսպանն բացման իր խոսքում շնորհակալություն է հայտնել խոսնակին և մյուս գործընկերներին՝ արդյունավետ համագործակցության համար: Դեսպան Հարությունյանը շեշտել է, որ ներկայումս Ադրբեջանը ԼՂ-ում ոչնչացնում է բնիկ հայերի ներկայության բոլոր հետքերը՝ ոչնչացնելով, յուրացնելով և պղծելով ԼՂ-ի հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգությունը:
c2.jpg (731 KB)
Այդ համատեքստում դեսպանը զուգահեռներ անցկացրեց Նախիջևանի հայկական պատմամշակութային ժառանգության գրեթե 99 տոկոսի ոչնչացման ուղղությամբ Ադրբեջանի համակարգված քաղաքականության հետ։
Ընդգծելով ԼՂ հայկական մշակութային ժառանգության պահպանման կարևորությունը՝ նա մեծ նշանակություն տվեց միջազգային հանրության՝ այս ուղղությանը միտված անհապաղ ջանքերին և պատասխանատվությանը: Խոսնակ Ֆերգուսը նշեց Լեռնային Ղարաբաղում բազմադարյա հայկական ժառանգության ոչնչացման և պղծման անթույլատրելիությունը: Նա ընդգծեց նման գործողությունները կանխելու պայքարի կարևորությունը, քանի որ այս հուշարձանները կազմում են համամարդկային ժառանգության մաս:
c6.jpg (827 KB)
Ցուցահանդեսին ներկա էին նաև Կանադայի խորհրդարանի Ներկայացուցիչների պալատի և Սենատի, այդ թվում՝ Կանադա-Հայաստան բարեկամության խմբի անդամներ, Կանադայի Քվեբեկ նահանգում ՀՀ պատվո հյուպատոսը, ինչպես նաև այլ պաշտոնատար անձինք և հյուրեր։

“Nagorno-Karabakh: Endangered Armenian Heritage” photo exhibit held in the House of Commons of Canada
YEREVAN, 25 MAY, ARMENPRESS. On May 21, the Honourable Greg Fergus, Speaker of the House of Commons of Canada and Her Excellency Anahit Harutyunyan, Ambassador of the Republic of Armenia to Canada co-hosted a photo exhibit in the House of Commons, entitled “Nagorno-Karabakh: Endangered Armenian Heritage”.
According to the Armenian Embassy in Canada, the exhibit included works of Canadian Armenian photographer Hrair “Hawk” Khatcherian from his book “Artsakh: The Photographer's Eye”.
c8.jpg (456 KB)
In her opening remarks, Armenia’s Ambassador thanked the Speaker and other colleagues for fruitful cooperation. Ambassador Harutyunyan emphasized that Azerbaijan is currently erasing all the traces of presence of indigenous Artsakh Armenians through destruction, appropriation and desecration of the Armenian cultural and religious heritage of Artsakh. In that context, the Ambassador drew parallels with the systematic policy of Azerbaijan which led to destruction of almost 99% of the Armenian historical and cultural heritage in Nakhichevan.
c2.jpg (731 KB)
While stressing the significance of preserving Armenian cultural heritage in Artsakh, she attached great importance to urgent international efforts towards that aim, as a global responsibility. Speaker Fergus touched upon the inadmissibility of destruction and desecration of the centuries-old Armenian heritage in Nagorno-Karabakh.
c6.jpg (827 KB)
He underlined the importance of fighting to prevent such actions as the mentioned items constitute part of the heritage of mankind. The exhibit was attended by the members of Parliament, Senators, including members of Canada-Armenia Parliamentary Friendship Group, the Honorary Consul of Armenia in Quebec, as well as other public officials, and guests.