Շիրակի երկրագիտական թանգարանի «Բենիամին. Հայաստանի հնագույն մայրաքաղաքը» խորագրով ցուցահանդեսը երկու շաբաթ բաց կլինի այցելուների համար
ԳՅՈՒՄՐԻ, 16 ՀՈՒՆԻՍԻ,  ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրու Ասլամազյան քույրերի պատկերասրահում տեղի ունեցավ Շիրակի երկրագիտական թանգարանի «Բենիամին. Հայաստանի հնագույն մայրաքաղաքը» խորագրով ցուցահանդեսի բացումը։  Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը ցուցադրությունում ներկայացված են այնպիսի եզակի նմուշներ ինչպիսիք են Արտաշես արքայի սահմանաքարը, բազմաթիվ զարդեր և արձանիկներ՝  գտածոներ, որոնք կարող են զարդարել ցանկացած թանգարանի ցուցադրություն։
Բենիամիանի հնավայրը  (մ․թ․ա V-մ․թ․ա IVդդ․) հայտնաբերվել է 1989 թվականին։ Հնագիտական պեղումները սկսվել են հայ-ֆրանսիական արշավախմբի կողմից և որոշակի ընդմիջումներով շարունակվում են մինչև օրս։ Շուրջ  քսան տարի տևած հնագիտական պեղումները տվել են բացառիկ արդյունքներ Հայաստանի և  ողջ տարածաշրջանի աքեմենյան և անտիկ ժամանակաշրջանների նկարագրության մասին։
Բենիամինի աքեմենյան պալատը և սյունազարդ անտիկ դահլիճը հեթանոսական Հայաստանի բացառիկ նմուշներից են։ Հատկանշական է, որ աքեմենյան սյունազարդ դահլիճը վստահաբար խոսում է Բենյամինի հզոր դերակատարության մասին հյուսիսարևելյան Հայաստանում՝ ունեցել է վարչական կենտրոնի դեր հզոր աքեմենյան կայսրությունում։
«Որոշակի դադարից հետո բացառիկ նշանակության Բենիամինի հնավայրում պեղումները վերսկսել ենք 2022 թվականին՝  Լիոնի համալսարանի հետ համատեղ։ Հնագիտական  ու գիտական առումով Բենիամինը ոչ միայն  Հաստանում, այլև տարածաշրջանում բացառիկ նշանակություն ունի և իզուր չէ, որ և՛ հայ, և՛ ֆրանսիացի հնագետների կողմից անվանվել է «դրասխանակերտ» և նույնացվել է վարչական կենտրոնի, և մենք՝ մի քիչ գեղարվեստորեն,  այն անվանում ենք մայրաքաղաք, քանի որ այն համընկնում է հայաստանյան պետականության հիմնադրման աքեմենյան շրջանի հետ։ Որպես ադմինիստրատիվ կենտրոն Բենիամինը բացառիկ  հնավայրերից է, ինչի մասին խոսում են և՛ հազվագյուտ գտածոները, և՛ պալատական համալիրները, ինչպես նաև Արտաշես արքայի սահմանաքարը»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցի ժամանակ նշեց արշավախմբի ղեկավար, ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի գիտաշխատող, հնագետ  Լևոն Աղիկյանը՝ հավելելով, որ մոտ ինը հարյուր տարի Բենիամինը Շիրակում ուներ ուրույն դեր և Շիրակի կարևորագույն կենտրոնն  էր։
Տարիներ շարունակ, չունենալով շենքային նորմալ պայմաններ ցուցադրություններ կազմակերպելու  համար՝ Շիրակի երկրագիտական թանգարանի պահոցում պատմական Շիրակ գավառի նյութական և հոգևոր մշակույթն արտացոլող 25 հազարից ավելի ցուցանմուշներ, այդ թվում  նաև Բենիամինի հայ-ֆրանսիական արշավախմբի կողմից բացահատված, մնում են պահոցներում՝  չցուցադրվելով։  Մինչ այս ցուցադրությունը Բենիամինի վերջին ամբողջական ցուցադրությունը տեղի է ունեցել Ֆրանսիայում՝  2007-2008 թվականներին։ Մի քանի անգամ որոշ  նմուշներ Բենիամինից եղել են Հայաստանի Պատմության թանգարանում։ «Այս առումով, սա եզակի ցուցադրություն է, չնայած որ սա Բենիամինի ամբողջական նյութը չէ՝  հսկայական նյութ կա պահոցներում՝  սա փոքր մասն է՝  փոքր սենյակում ցուցադրված, բայց հույս ունենանք, որ ապագայում, կունենանք ցուցադրություն ողջ Շիրակի երկրագիտական թանգարանի համար»,- նշեց Լևոն Աղիկյանը։
«Մոտ չորս տարվա ընթացքում ես կարողացա տեսնել հնագիտության ոլորոտում հայ-ֆրանսիական համագործակցությունը, ինչը գնալով զարգանում է։ Հիմա մենք տարբեր նախագծեր ունենք, այդ թվում՝ Բենիամինի  արշավախումբը, ինչը անչափ կարևոր է»,-ողջունելով ներկաներին՝ ցուցադրության բացման  ժամանակ նշեց Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանության մշակույթի և համագործակցության հարցերով խորհրդական Գիյոմ Նարժոլեն։

«Бениамин. Древняя столица Армении».  Выставка Ширакского геологического музея будет открыта в течение 2 недель
В Музее сестер Асламазян в Гюмри состоялось открытие выставки под названием «Бениамин. Древняя столица Армении».
Как передает Арменпресс, на выставке представлены такие уникальные экспонаты, как пограничный камень времен царя Арташеса, множество драгоценностей и статуэток - находок, способных украсить любую музейную экспозицию.
Древнее городище Бениамин (V-IV века до н.э.) было обнаружено в 1989 году. Археологические раскопки были начаты армяно-французской экспедицией и с определенными перерывами продолжаются до сегодняшнего дня. Археологические раскопки, продолжавшиеся около двадцати лет, дали исключительные результаты по описанию ахеменидского и античного периодов Армении и всего региона.
Ахеменидский дворец Бениамина и древний зал с колоннами относятся к уникальным образцам языческой Армении. Примечательно, что ахеменидский колонный зал, безусловно, говорит о мощной роли Вениамина в северо-восточной Армении, он играл роль административного центра в могущественной империи Ахеменидов.
«После некоторой паузы, в 2022 году в сотрудничестве с Лионским университетом, мы возобновили раскопки. С точки зрения археологии и науки Бениамин имеет исключительное значение не только в Армении, но и во всем регионе. Французские археологи назвали его «драсханакерт» и отождествили с административным центром, а мы, несколько художественно, называем его столицей, поскольку он совпадает с ахеменидским периодом основания армянской государственности.
Как административный центр, Бениамин является одним из исключительных древних памятников, о чем свидетельствуют как редкие находки, так и дворцовые комплексы, а также пограничный камень времен царя Артаксеркса», - отметил руководитель экспедиции, научный сотрудник Института археологии и этнографии Национальной академии наук РА, археолог Левон Агикян, добавив, что на протяжении около девятисот лет Бениамин играл уникальную роль и был важнейшим центром Ширака.
В течение многих лет, не имея нормальных строительных условий для организации выставок, в запасниках Ширакского геологического музея хранятся без экспонирования более 25 тысяч экспонатов, отражающих материальную и духовную культуру исторической Ширакской области, в том числе раскопанные армяно-французской экспедицией Беньямина.
До этой выставки последняя полноценная выставка Бениамина прошла во Франции в 2007–2008 годах. Несколько образцов Бениамина находились в Историческом музее Армении.
«В этом смысле это уникальная выставка, хотя это и не полное богатство Беньямина, в хранилищах хранится огромное количество материала, это лишь малая часть, выставленная в небольшом помещении, но мы надеемся, что в будущем у нас будет выставка для всего Ширакского геологического музея», - сказал Левон Агикян.
«В течение почти четырех лет я видел тесное армяно-французское сотрудничество в области археологии, которое все больше развивается. Сейчас у нас есть различные проекты, в том числе и экспедиция Бениамина, что чрезвычайно важно», - сказал Гийом Наржоле, советник по культуре и сотрудничеству посольства Франции в Армении.