Հասանելի ու որակյալ կրթություն, պատշաճ պայմաններ. Կառավարությունը հաստատեց մինչև 2030 թվականի զարգացման ծրագիրը
Հասանելի ու որակյալ կրթություն, պատշաճ պայմաններ. Կառավարությունը հաստատեց
մինչև 2030 թվականի զարգացման ծրագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը հավանության արժանացրեց «Կրթության՝ մինչև 2030 թվականը զարգացման պետական ծրագիրը հաստատելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարի տեղակալը Արթուր Մարտիրոսյանը նշեց, որ կրթության ոլորտի զարգացման վերջին պետական ծրագիրն ընդունվել է 2011 թվականին, և ժամանակի հրամայական է երկարաժամկետ պլանավորման փաստաթղթում Կառավարության կողմից գերակա ճանաչված մարդկային կապիտալի զարգացման հայեցակարգային դրույթների ամրագրումը:
«Այն անդրադառնում է ֆորմալ կրթության բոլոր մակարդակներին, շարունակական կրթությանը, ելնում այն դրույթից, որ Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական և հանրային կյանքի առաջանցիկ զարգացումը կարող է ապահովվել մարդկային կապիտալի զարգացման գործում շոշափելի ներդրումներ կատարելու միջոցով: Այս տեսանկյունից կրթությանն ուղղված ֆինանսական միջոցները ոչ թե ծախս են, այլ անհրաժեշտ ներդրում պետության և հասարակության զարգացման համար: Պետք է ասեմ, որ ծրագրի կենտրոնում մարդն է, նրա հնարավորությունների բացահայտումը»,-ասաց Արթուր Մարտիրոսյանը:
Ծրագրի վերջնական նպատակը մրցունակ կրթական համակարգ ձևավորելն է: Սահմանվել են ռազմավարական 3 հետևյալ ուղղությունները. համընդհանուր ներառական սովորողակենտրոն կրթական միջավայրի ձևավորումը Հայաստանի ամբողջ տարածքում, կրթության արդյունավետության բարձրացումը և կրթական ծառայությունների միջազգայնացումն ու արտահանումը:
«Մի քանի կարևոր դրույթներ առանձնացնեմ. ապահովել ուսումնական հաստատությունների համընդհանուր ծածկույթ, դպրոց ընդունվող երեխաներն առնվազն մեկ տարի ընդգրկված կլինեն նախադպրոցական ծրագրերում, մսուրի ծառայություններ կգործեն բոլոր խոշորացված համայնքներում: Բոլոր ուսումնական հաստատությունները կունենան պատշաճ կահավորմամբ, անհրաժեշտ սարքավորումներում հագեցած շենքեր, լաբորատորիաներ, աշխատանքային տարածքներ: Մանկավարժները կլինեն ատեստավորված: Ոչ մի երեխա  դուրս չի մնա պարտադիր կրթության համակարգից»,-ընդգծեց Արթուր Մարտիրոսյանը:
ՀՀ փոխվարչապետ Համբարձում Մաթևոսյանը տեղեկացրեց, որ նախագիծը բավական ծավալուն է, այն առաջիկայում ներկայացվելու է Ազգային ժողովին և դեռ հնարավորություններ լինելու են մանրամասն ներկայացնելու:
«Մի քանի չափանիշներ ենք սահմանել: Առաջինն այն, որ պետք է իրականացնենք մեր նախընտրական խոստումները՝ 2021-2026 թվականի ծրագիրը: Մեզ համար շատ կարևոր է, որ բարձր առաջադիմություն ցույց տվող որևէ ուսանող ուսման վարձավճարի պատճառով չզրկվի մասնագիտական կրթություն ստանալու հնարավորությունից: Ընդհանրապես, կրթական ծառայությունները պետք է  մատչելի լինեն ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու համար իր իսկ բնակության վայրում»,-ասաց Համբարձում Մաթևոսյանը: Այս համատեքստում նա հիշեցրեց, որ Կառավարությունն իրականացնում է ծրագիր, որի շրջանակում մի քանի հարյուր դպրոց ու մանկապարտեզ է կառուցվում, հիմնանորոգվում:

Доступное и качественное образование, надлежащие условия: правительство утвердило план развития образования до 2030 года
Доступное и качественное образование, надлежащие условия: правительство утвердило
план развития образования до 2030 года
Правительство РА одобрило проект Закона Республики Армения «Об утверждении государственной программы развития образования до 2030 года». Как сообщает «Арменпресс», заместитель министра образования, науки, культуры и спорта РА Артур Мартиросян представляя проект, отметил, что последняя госпрограмма развития сферы образования была принята в 2011 году и закрепление в документе долгосрочного планирования концептуальных положений развития человеческого капитала, признанных правительством приоритетными, является императивом дня.
«Он касается всех уровней формального образования, непрерывного образования и исходит из того, что поступательное развитие экономической и общественной жизни Республики Армения может быть обеспечено путем осуществления ощутимых инвестиций в развитие человеческого капитала. С этой точки зрения финансовые ресурсы на образование являются не расходом, а необходимым вложением на развитие государства и общества. Должен сказать, что в центре программы находится человек и раскрытие его возможностей», - сказал Артур Мартиросян.
Конечная цель проекта - создание конкурентоспособной системы образования. Определены 3 стратегических направления: формирование универсальной инклюзивной личностно-ориентированной образовательной среды на всей территории Армении, повышение эффективности образования, также интернационализация и экспорт образовательных услуг.
«Выделю несколько важных положений: обеспечить всеобщий охват образовательных учреждений, дети, поступающие в школу, будут охвачены дошкольными программами не менее одного года, службы яслей будут действовать во всех расширенных общинах. Все учебные заведения будут иметь благоустроенные корпуса, лаборатории, рабочие зоны, оснащенные необходимым оборудованием. Педагоги будут сертифицированы. Ни один ребенок не останется вне системы обязательного образования», - подчеркнул Артур Мартиросян.
Вице-премьер РА Амбарцум Матевосян сообщил, что проект достаточно обширный, в ближайшее время он будет представлен в Национальное собрание.
«Мы установили несколько критериев. Во-первых, мы должны выполнить наши предвыборные обещания, план на 2021-2026 годы. Для нас очень важно, чтобы ни один учащийся с высокой успеваемостью, не лишился возможности получить образование из-за платы за обучение. В целом, образовательные услуги должны быть доступны каждому гражданину РА по месту жительства», - сказал Амбарцум Матевосян. В этом контексте он напомнил, что правительство реализует программу, в рамках которой строятся и капитально ремонтируются несколько сотен школ и детских садов.