Մարդկության համար որևէ օգտակար հայտնագործություն անելը կհամարեի իմ կարիերայի գագաթնակետը. 10 հարց գիտնականին
Մարդկության համար որևէ օգտակար հայտնագործություն անելը կհամարեի իմ
կարիերայի գագաթնակետը. 10 հարց գիտնականին
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էլլա Մինասյանը գիտնական դառնալու որոշումը կայացրել է Երևանի պետական համալսարանի Քիմիայի ֆակուլտետի դեղագործական քիմիա բաժնում ուսումնառության տարիներին, երբ տեսական դասերը զուգորդվում էին լաբորատորիայում անցկացվող փորձերով: 2015 թվականից ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի «Հայկենսատեխնոլոգիա» գիտարտադրական կենտրոնի կրտսեր գիտաշխատող է: 2021 թվականից ԵՊՀ Ֆարմացիայի ինստիտուտի «Դեղերի որակի հսկման և մոնիտորինգի գիտաուսումնական կենտրոնի» փորձագետ: Նա ընդգրկված է նաև Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի (FAST) ADVANCE դրամաշնորհային ծրագրում:
Ինչպե՞ս սկսվեց գիտնական դառնալու Ձեր ուղին:
Դպրոցական տարիներին շատ էի սիրում քիմիան ու կենսաբանությունը ու, երբ եկավ մասնագիտություն ընտրելու ժամանակը, շատ արագ որոշումս կայացրեցի ու դիմեցի Երևանի պետական համալսարանի դեղագործական քիմիայի բաժին: Ուսանողական տարիներին լաբորատոր աշխատանքները, որոնք կապված էին դեղագործության և քիմիայի հետ, ինձ շատ էին դուր գալիս: Առիթ եղավ նաև աշխատելու դեղատանը, բայց հետազոտական աշխատանքն ինձ ավելի հոգեհարազատ էր, ինչով էլ ներկայում զբաղվում եմ: «Հայկենսատեխնոլոգիա» գիտարտադրական կենտրոնում նաև հայցորդ եմ:
Իհարկե, արթնանալու շատ պատճառներ ունեմ, ինչպես բոլոր մարդիկ, բայց ամենակարևորն այն անելիքներն են, որ պլանավորված են հաջորդ օրվա համար: Հենց դա էլ մոտիվացնում է արթնանալ առավոտյան, թարմ ուժերով շարունակել կիսատ մնացած գործերը:
Ինչպե՞ս կբնորոշեք գիտնականին:
Բնականաբար, երբ ուսանող ես, պատկերացումներն այլ են, երբեմն նույնիսկ կարծրատիպային: Հետագայում, երբ արդեն ինքդ էլ այդ ուղին ես ընտրում, դրանք լիովին փոխվում են: Շնորհիվ բակալավրի ու մագիստրատուրայի իմ գիտական ղեկավարի՝ ք․գ․թ․ Սաթենիկ Պետրոսյանի, ով շատ անմիջական անձնավորություն է, ես գիտնականին հենց այդպիսին էլ պատկերացրել եմ՝ մարդ, ով բանիմաց ու խելացի է, բայց միևնույն ժամանակ՝ համեստ ու անմիջական: Ցավոք, մեր հասարակության որոշակի մասը չգիտի՝ ինչով է զբաղվում գիտնականը, կցանկանայի, որ հենց երիտասարդ գիտնականների օրինակով այդ մոտեցումները փոխվեին:
Արդյո՞ք գիտությամբ զբաղվելն այնքան բարդ է, որքան մարդիկ մտածում են:
Ինձ համար ընդհանրապես բարդ չէ, ընդհակառակն այն անվերջ ստեղծագործելու հարթակ է: Մարդկանց տալիս է ինքնաիրացվելու հնարավորություն, իսկ հայտնագործություններ անելու միջոցով՝ նաև ինքնաբավության զգացողություն:
Կնշե՞ք որևէ շրջադարձային պահ, որ առանցքային է եղել գիտական ուղին ընտրելու Ձեր որոշման տեսանկյունից:
Երևի թե ուսանողական տարիների մեր հետազոտական փորձերը, որոնց շնորհիվ ավելի էր ամրապնդվում սերը քիմիայի ու դեղագործության նկատմամբ: Շրջադարձային էր նաև դեղատանն աշխատելն ու համոզվելը, որ դա ինձ համար չէ:
Ո՞րն է Ձեզ ամենաշատը տպավորած բացահայտումը Ձեր գիտական հետաքրքրությունների շրջանակում:
Կարծում եմ` բոլոր հայտնագործություններն էլ հետաքրքիր ու կարևոր են, դրանք հարստացնում են արդեն առկա գիտելիքը՝ նպաստելով նոր բացահայտումների իրագործմանը: Որպես հետազոտող, ով իրականացնում է տարատեսակ նյութերի նույնականացման ուսումնասիրություն, կկարևորեմ նաև կենսատեխնոլոգիայի բացահայտումը, որի շնորհիվ հնարավոր է բնության մեջ առկա երևույթները ծառայեցնել մարդուն։ Օրինակ, պենիցիլինի, գարեջրի, գինու հայտնագործումը կենսատեխնոլոգիայի գործընթացների արդյունք են։
Կա՞ն գիտնականներ, ում համարում եք օրինակելի կերպար և նրանց աշխատանքը ուղենշային է եղել Ձեզ համար:
Իմ ոլորտի արտասահմանյան գիտնականների աշխատանքներն ուսումնասիրել եմ, ծանոթ եմ նաև ներկայում կատարվող հետազոտություններին: Որպես գիտնական, ով ինձ ոգեշնչել է, կնշեի Մարի Կյուրիին, ով ֆիզիկայից և քիմիայից Նոբելյան մրցանակի կրկնակի դափնեկիր է: Իսկ որպես օրինակելի կերպար ինձ համար հայ գիտնականներն են, ովքեր դժվարագույն պայմաններում աշխատել ու կարողացել են արդյունք ստեղծել և շարունակել իրենց գործունեությունը Հայաստանում:
Ներկայում ի՞նչ ուսումնասիրություն եք իրականացնում:
Անալիտիկ սարքավորումների միջոցով իրականացնում ենք նյութի որակական ու քանակական վերլուծություն, պարզում ինչ տարրերից են բաղկացած: Դրանք կարող են լինել դեղեր, նոր սինթեզված նյութեր, բուսական հումքից անջատված հանուկներ: Հայցորդական աշխատանքիս շրջանակներում իրականացնում եմ բուսական հումքի թափոններից մելանինի անջատման և մաքրման տեխնոլոգիայի մշակում և ստացված մելանինի ֆիզիկոքիմիական ու կենսաբանական հատկությունների բազմակողմանի ուսումնասիրություն՝ դրա կառուցվածքային էլեմենտների բացահայտում և կիրառման նոր բնագավառների որոշում:
Ի՞նչ կասեիք այն երեխային, ով ցանկանում է դառնալ գիտնական:
Երբեք չհանձնվել, նոր հետաքրքիր մտքեր առաջադրել ու անել ամեն ինչ ապագայում դրանք կյանքի կոչելու համար: Կասեի նաև, որ դժվարություններից չվախենա: Իսկ մեծահասակներին կհորդորեի, որ քաջալերեն ու ոգևորեն իրենց երեխաներին ընտրելու այնպիսի մասնագիտական ուղի, որով նրանք պիտանի կլինեն մարդկությանը:
Ո՞րն է որպես գիտնականի Ձեր երազանքը:
Յուրաքանչյուր գիտնական իր կարիերայի գագաթնակետը կհամարեր Նոբելյան մրցանակի ստացումը: Իսկ ընդհանրապես մարդկության համար որևէ օգտակար և կարևոր հայտնագործություն անելը կհամարեի իմ կարիերայի գագաթնակետը:
Որոշեցի շարունակել գիտությամբ զբաղվելու ընտանեկան ավանդույթը. Կարեն Թռչունյան
Ոչինչ մարդուն այնպիսի հաճույք չի պատճառում, որքան գիտական արդյունքի պարգևած էմոցիան. Անի Պալոյան
Արցախի տաք աղբյուրներից հայտնաբերված Anoxybacillus karvacharensis մանրէի պատմությունը որպես ոգեշնչման աղբյուր. Դիանա Ղևոնդյան

Любое полезное для человечества открытие стало бы кульминацией моей карьеры: 10 вопросов ученому
Элла Минасян решение стать ученой приняла еще во время учебы на кафедре фармацевтической химии химического факультета ЕГУ, когда теоретические занятия совмещала с лабораторными опытами. С 2015 г. она младший научный сотрудник Научно-производственного центра «Армбиотехнология» НАН РА. Эксперт Института фармации ЕГУ «Научно-образовательный центр контроля и мониторинга качества» с 2021 года. Она также участвует в грантовой программе ADVANCE Армянского фонда науки и технологий (FAST).
С чего начался Ваш путь в науку?
Еще в школьные годы я полюбила химию и биологию, и когда пришло время выбирать профессию, я быстро приняла решение и подала документы на отделение фармацевтической химии Ереванского государственного университета. В студенческие годы мне очень нравились лабораторные работы, связанные с фармацевтической химией. Была и возможность работать в аптеке, но исследовательская работа была ближе моему сердцу, чем я сейчас и занимаюсь. Также являюсь соискателем Научно-производственного центра «Армбиотехнология».
Что вдохновляет Вас, когда Вы просыпаетесь по утрам?
Конечно, у меня много поводов просыпаться по утрам, как и у всех людей, но самые важные - это дела, которые запланированы на этот день. Именно это мотивирует вас проснуться утром, чтобы со свежими силами продолжить незаконченные дела.
Как Вы описали бы ученого?
Конечно, когда ты студент, представления совершенно иные, иногда даже стереотипные. Позже, когда вы сами выбираете этот путь, они полностью меняются. Я представляла себе ученого, таким как мой научный руководитель бакалавриата и магистратуры Сатеник Петросян. Она очень прямой человек, знающая и умная, но в то же время скромная. К сожалению, определенная часть нашего общества не знает, чем занимаются ученые, хотелось бы, чтобы эти представления изменились на примере молодых ученых.
Заниматься наукой так ли сложно, как думают люди?
Для меня это совсем не сложно, наоборот, это площадка для бесконечного творчества. Это дает людям возможность самореализации, а путем открытий дает им и чувство самодостаточности.
Можете ли Вы указать поворотный момент, который стал решающим в Вашем решении продолжать карьеру в науке?
Возможно, исследовательский опыт в студенческие годы укрепил мою любовь к химии и медицине. Поворотным моментом была работа в аптеке, и я убедилась, что это не для меня.
Самое впечатляющее открытие в сфере Ваших научных интересов?
Я все открытия считаю интересными и мощными, они обогащают имеющиеся знания, способствуя  новым открытиям. Как исследователь, который проводит исследования по идентификации различных веществ, я подчеркну и открытия биотехнологии, благодаря которым можно существующие в природе явления использовать для человека. Например, открытия пенициллина, пива, вина - результаты биотехнологических процессов.
Есть ли ученые, которых Вы считаете образцом, знакомы ли Вы с их работами?
Я изучила работы зарубежных ученых своей области, также знакома и с текущими исследованиями. В качестве вдохновившего меня ученого я назвала бы Марию Кюри, двукратного лауреата Нобелевской премии по физике и химии. Образцом для меня являются и армянские ученые, работавшие в тяжелейших условиях и сумевшие создать результаты и продолжить свою деятельность в Армении.
Какие исследования Вы сейчас проводите?
С помощью аналитического оборудования мы проводим качественный и количественный анализ материала, выясняем, из каких элементов он состоит. Это могут быть лекарственные препараты, вновь синтезированные вещества, экстракты, извлеченные из растительного сырья. В рамках своей соискательской работы я провожу комплексное изучение физико-химических и биологических свойств меланина, выделенного из отходов растительного сырья, технологии очистки, выявление его структурных элементов, определение новых областей применения.
Что Вы сказали бы подростку, который хочет стать ученым?
Никогда не сдавайтесь, придумывайте новые интересные идеи и делайте все возможное, чтобы воплотить их в жизнь в будущем. Я бы сказала, что он не должен бояться трудностей. А взрослых я призвала бы помогать и поощрять своих детей на выбор своего пути, который будет полезен человечеству.
О чем Вы мечтаете как ученый?
Каждый ученый получение Нобелевской премии считает вершиной своей карьеры. Вершиной своей карьеры я посчитала бы любое полезное для человечества открытие.