Մենք նոր էջ ենք բացում հայ-հնդկական տնտեսական համագործակցության պատմության մեջ. Արարատ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի Հնդկաստան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում ապրիլի 26-ին Նյու Դելիում տեղի է ունեցել հայ-հնդկական գործարար համաժողով: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Միջոցառման բացման արարողությանն ԱԳ նախարարը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, նշել է․
«Հարգարժա՛ն հյուրեր,
Ուրախ եմ ողջունել բոլորիդ հայ-հնդկական գործարար համաժողովին և շնորհակալ եմ Հնդկական արդյունաբերության համադաշնությանը՝ այսօր մեզ հյուրընկալելու համար:
Սա առաջին անգամն է, որ հայաստանյան գործարար և ներդրումային շրջանակների ներկայացուցիչների այսքան մեծ պատվիրակություն է ուղևորվել Հնդկաստան՝ հանդիպելու և ողջունելու իրենց գործընկերներին, հաստատելու փոխշահավետ համագործակցություն, փոխգործակցելու՝ ժամանակակից աշխարհի մարտահրավերները հաղթահարելու և մեր հասարակությունների համար արժեք ստեղծելու համար: Այսօր մենք իրապես նոր էջ ենք բացում հայ-հնդկական տնտեսական համագործակցության պատմության մեջ, և թույլ տվեք ասել՝ վերականգնում ենք մեր ժողովուրդների միջև առևտրի, զարգացման և բարգավաճման հիանալի ավանդույթները։
Տարիների ընթացքում Հնդկաստանը դարձել է մեր կարևոր տնտեսական գործընկերը։ Միևնույն ժամանակ կա չօգտագործված հսկայական ներուժ, որի իրացման համար մենք պետք է աշխատենք միասին։
Հնդկաստանը, որն անվանական ՀՆԱ-ով աշխարհի վեցերորդ երկիրն է և խոշոր տերությունների մեջ ամենաարագ զարգացող տնտեսությունը, հայ գործարարների, տեխնոլոգիաների և սկսնակ ձեռներեցների համար կարող է դառնալ անսահմանափակ հնարավորությունների երկիր: Հայաստանն, իր հերթին, գտնվելով Եվրոպայի և Ասիայի խաչմերուկում, շատ բան ունի առաջարկելու Հնդկաստանին։ Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը՝ 180 մլն բնակչությամբ և շուրջ 200 տրլն ԱՄՆ դոլար ՀՆԱ-ով, Եվրամիության հետ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի, Ճապոնիայի, Կանադայի, Նորվեգիայի և Շվեյցարիայի հետ «GSP» առևտրային ռեժիմը շոշափելի առավելություններ են Հայաստանի ներդրումային գրավչության և օտարերկրյա գործընկերների հետ արդյունավետ համագործակցության համար։
Նշեմ նաև, որ մեր կառավարությունը շարունակաբար ձեռնարկում է անհրաժեշտ քայլեր՝ Հայաստանում դրական գործարար միջավայր ապահովելու համար, որպեսզի գործարարները, ձեռնարկատերերը և ներդրողներն ունենան աշխատելու և ստեղծելու բարենպաստ պայմաններ։ Այս առումով ցանկանում եմ առանձնացնել այն հավակնոտ բարեփոխումները, որոնք ուղղված են օրենքի գերակայության խթանմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ազատ, իսկապես մրցունակ տնտեսության և շուկայական հարաբերությունների հաստատմանը։
Հայաստանն ու Հնդկաստանը կարող են փոխշահավետ համագործակցություն հաստատել տնտեսության գրեթե բոլոր ոլորտներում, սակայն հատկապես բարձր տեխնոլոգիաների, ՏՏ, կրթության, զբոսաշրջության, ավիացիայի, լոգիստիկայի և դեղագործության ոլորտները գործընկերության ամենահեռանկարային և առաջադեմ ոլորտներից են: Այսօր այստեղ են հավաքված այս ոլորտների բոլոր լավագույն ներկայացուցիչներն, ուստի վստահ եմ, որ այսօրվա միջոցառման հաջողությունը երաշխավորված է։
Ամփոփելով, հարգելի՛ մասնակիցներ, ես ձեզ մաղթում եմ արդյունավետ և հետաքրքիր աշխատանք: Եվ կարծում եմ՝ ճիշտ ժամանակն է, որ քաղաքական գործիչները խոսքը փոխանցեն գործարարներին։
Գործարար համաժողովին շնորհանդեսներով և ելույթներով հանդես են եկել նաև Հնդկաստանի արդյունաբերողների համադաշնության ներկայացուցիչները, «Էնթերփրայզ Արմենիա» հիմնադրամի տնօրենը, Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի տնօրենը և այլք:

“We open a new page in the history of Armenian-Indian economic cooperation” – FM Mirzoyan says in New Delhi
“We open a new page in the history of Armenian-Indian economic cooperation” – FM Mirzoyan
says in New Delhi
YEREVAN, APRIL 26, ARMENPRESS. On April 26, on the margins of the working visit of the Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan to India, the Armenian-Indian business forum was held in New Delhi. At the opening ceremony of the event, the Foreign Minister delivered remarks.
“Honourable guests,
I am delighted to welcome you all to the Armenian-Indian business forum and I thank the Confederation of Indian Industry for hosting us today.
It is the first time that such numerous and solid Armenian business and investment delegations travel to India to meet and greet their counterparts, establish mutually beneficial cooperation, collaborate to overcome the challenges of today’s world and create value for our societies. Indeed, today we open a new page in the history of Armenian-Indian economic cooperation and let me say, revive excellent traditions of trade, development, and shared prosperity between our nations.
Throughout the years, India has become an important economic partner of ours. At the same time, there is a huge untapped potential, for the utilization of which we must work together.
India - the world’s sixth-largest country by nominal GDP and the fastest-growing economy among major powers, can become a land of unlimited opportunities for Armenian businessmen, technologists, and startupers. In its turn, Armenia, being situated at the crossroads between Europe and Asia, has a lot to offer to India. Armenia's membership in the Eurasian Economic Union with a population of around 200 mln and 1.8 trillion US dollars GDP, Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement with the European Union, as well as the GSP regime with the US, Japan, Canada, Norway and Switzerland, are tangible advantages in the investment attractiveness of Armenia and for effective cooperation with foreign partners.
I would also like to note that our Government is continuously undertaking the necessary steps to ensure a positive business environment in Armenia so that businessmen, entrepreneurs, and investors can have favourable conditions to work and create. In this regard, I would like to mention the ambitious reforms aimed at the promotion of rule of law, the fight against corruption, and the establishment of a free, truly competitive economy and market relations.
Armenia and India can establish mutually beneficial cooperation in nearly every sphere of the economy, but especially high-tech, IT, education, tourism, aviation, logistics, and pharmaceuticals are among the most promising and forward-looking areas for partnership. Today all the best and the brightest people from these spheres are gathered here, hence I am sure that the success of today’s event is guaranteed.
In conclusion, dear participants, I wish you productive and interesting work. And I think this is the very correct time for politicians to step back and give the floor to businesses.
Thank you,” FM Mirzoyan said in the speech published by the foreign ministry.
Representatives of the Confederation of Indian Industry, the director of the “Enterprise Armenia” Foundation, the director of the “Tumo” Creative Technology Center and others delivered presentations and remarks during the business forum.