Մենք նոր էջ ենք բացում հայ-հնդկական տնտեսական համագործակցության պատմության մեջ. Արարատ Միրզոյան
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանի Հնդկաստան կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում ապրիլի 26-ին Նյու Դելիում տեղի է ունեցել հայ-հնդկական գործարար համաժողով: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ-ից:
Միջոցառման բացման արարողությանն ԱԳ նախարարը հանդես է եկել ելույթով, որում, մասնավորապես, նշել է․
«Հարգարժա՛ն հյուրեր,
Ուրախ եմ ողջունել բոլորիդ հայ-հնդկական գործարար համաժողովին և շնորհակալ եմ Հնդկական արդյունաբերության համադաշնությանը՝ այսօր մեզ հյուրընկալելու համար:
Սա առաջին անգամն է, որ հայաստանյան գործարար և ներդրումային շրջանակների ներկայացուցիչների այսքան մեծ պատվիրակություն է ուղևորվել Հնդկաստան՝ հանդիպելու և ողջունելու իրենց գործընկերներին, հաստատելու փոխշահավետ համագործակցություն, փոխգործակցելու՝ ժամանակակից աշխարհի մարտահրավերները հաղթահարելու և մեր հասարակությունների համար արժեք ստեղծելու համար: Այսօր մենք իրապես նոր էջ ենք բացում հայ-հնդկական տնտեսական համագործակցության պատմության մեջ, և թույլ տվեք ասել՝ վերականգնում ենք մեր ժողովուրդների միջև առևտրի, զարգացման և բարգավաճման հիանալի ավանդույթները։
Տարիների ընթացքում Հնդկաստանը դարձել է մեր կարևոր տնտեսական գործընկերը։ Միևնույն ժամանակ կա չօգտագործված հսկայական ներուժ, որի իրացման համար մենք պետք է աշխատենք միասին։
Հնդկաստանը, որն անվանական ՀՆԱ-ով աշխարհի վեցերորդ երկիրն է և խոշոր տերությունների մեջ ամենաարագ զարգացող տնտեսությունը, հայ գործարարների, տեխնոլոգիաների և սկսնակ ձեռներեցների համար կարող է դառնալ անսահմանափակ հնարավորությունների երկիր: Հայաստանն, իր հերթին, գտնվելով Եվրոպայի և Ասիայի խաչմերուկում, շատ բան ունի առաջարկելու Հնդկաստանին։ Հայաստանի անդամակցությունը Եվրասիական տնտեսական միությանը՝ 180 մլն բնակչությամբ և շուրջ 200 տրլն ԱՄՆ դոլար ՀՆԱ-ով, Եվրամիության հետ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը, ինչպես նաև ԱՄՆ-ի, Ճապոնիայի, Կանադայի, Նորվեգիայի և Շվեյցարիայի հետ «GSP» առևտրային ռեժիմը շոշափելի առավելություններ են Հայաստանի ներդրումային գրավչության և օտարերկրյա գործընկերների հետ արդյունավետ համագործակցության համար։
Նշեմ նաև, որ մեր կառավարությունը շարունակաբար ձեռնարկում է անհրաժեշտ քայլեր՝ Հայաստանում դրական գործարար միջավայր ապահովելու համար, որպեսզի գործարարները, ձեռնարկատերերը և ներդրողներն ունենան աշխատելու և ստեղծելու բարենպաստ պայմաններ։ Այս առումով ցանկանում եմ առանձնացնել այն հավակնոտ բարեփոխումները, որոնք ուղղված են օրենքի գերակայության խթանմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարին, ազատ, իսկապես մրցունակ տնտեսության և շուկայական հարաբերությունների հաստատմանը։
Հայաստանն ու Հնդկաստանը կարող են փոխշահավետ համագործակցություն հաստատել տնտեսության գրեթե բոլոր ոլորտներում, սակայն հատկապես բարձր տեխնոլոգիաների, ՏՏ, կրթության, զբոսաշրջության, ավիացիայի, լոգիստիկայի և դեղագործության ոլորտները գործընկերության ամենահեռանկարային և առաջադեմ ոլորտներից են: Այսօր այստեղ են հավաքված այս ոլորտների բոլոր լավագույն ներկայացուցիչներն, ուստի վստահ եմ, որ այսօրվա միջոցառման հաջողությունը երաշխավորված է։
Ամփոփելով, հարգելի՛ մասնակիցներ, ես ձեզ մաղթում եմ արդյունավետ և հետաքրքիր աշխատանք: Եվ կարծում եմ՝ ճիշտ ժամանակն է, որ քաղաքական գործիչները խոսքը փոխանցեն գործարարներին։
Գործարար համաժողովին շնորհանդեսներով և ելույթներով հանդես են եկել նաև Հնդկաստանի արդյունաբերողների համադաշնության ներկայացուցիչները, «Էնթերփրայզ Արմենիա» հիմնադրամի տնօրենը, Թումո ստեղծարար տեխնոլոգիաների կենտրոնի տնօրենը և այլք:

Мы открываем новую страницу в истории армяно-индийского экономического сотрудничества: Арарат Мирзоян
Мы открываем новую страницу в истории армяно-индийского экономического
сотрудничества: Арарат Мирзоян
ЕРЕВАН, 26 АПРЕЛЯ, АРМЕНПРЕСС. 26 апреля в Нью-Дели в рамках рабочего визита министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна в Индию состоялся армяно-индийский бизнес-форум. Об этом «Арменпресс» сообщили в МИД РА.
Министр иностранных дел выступил на церемонии открытия мероприятия, в которой, в частности, отметил:
"Уважаемые гости, леди и джентельмены,
Рад приветствовать всех вас на армяно-индийском бизнес-форуме, спасибо Конфедерации индийской промышленности за то, что приняли нас сегодня.
Впервые в Индию направляется такая большая делегация деловых и инвестиционных кругов Армении, чтобы встретиться, поприветствовать своих партнеров, наладить взаимовыгодное сотрудничество, вместе работать для решения задач современного мира, создания ценности для наших обществ. Сегодня мы действительно открываем новую страницу в истории армяно-индийского экономического сотрудничества, позвольте сказать, восстанавливаем прекрасные традиции торговли, развития и процветания между нашими народами.
За прошедшие годы Индия стала нашим потенциальным экономическим партнером. В то же время существует огромный неиспользованный потенциал, для реализации которого мы должны работать вместе.
Индия, которая является шестой по темпам роста экономикой в мире, самой быстрорастущей экономикой среди крупных держав, может стать страной неограниченных возможностей для армянских бизнесменов, технологий и стартапов. Армения, в свою очередь, находясь на перекрестке Европы и Азии, может многое предложить Индии. Членство Армении в Евразийском экономическом союзе с населением 180 млн, ВВП около 200 трлн долларов, Соглашение о всеобъемлющем партнерстве с Европейским Союзом, а также торговый режим GSP с США, Японией, Канадой, Норвегией и Швейцария создают для Армении ощутимые преимущества для инвестиционной привлекательности, для эффективного сотрудничества с зарубежными партнерами.
Должен отметить, что наше правительство продолжает предпринимать необходимые шаги для обеспечения благоприятной деловой среды в Армении, чтобы бизнесмены, предприниматели, инвесторы имели возможность работать и создавать благоприятные условия. В этой связи хотелось бы выделить амбициозные реформы, направленные на укрепление законности, борьбу с коррупцией, становление свободной, действительно конкурентоспособной экономики и рыночных отношений.
Армения и Индия могут наладить взаимовыгодное сотрудничество практически во всех отраслях экономики, но особенно сферы высоких технологий, информационных технологий, образования, туризма, авиации, логистики, фармацевтики являются одними из самых перспективных и передовых направлений партнерства. Сегодня здесь собрались все лучшие представители этих сфер, поэтому я уверен, что успех сегодняшнего мероприятия гарантирован.
В заключение, уважаемые участники, желаю вам плодотворной и интересной работы. И я думаю, что пришло время политикам передать слово бизнесменам.
Спасибо".
На бизнес-форуме с докладами и выступлениями выступили представители Конфедерации индийских производителей, директор фонда «Энтерпрайз Армения», директор Центра креативных технологий «Тумо» и другие.