Ադրբեջանցի գիտնականը 300 տարով հետ է տարել պատմական հայտնի իրադարձությունը՝ կատարելով կեղծում. «Գեղարդ» հիմնադրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամն անդրադառնալով օրերս ադրբեջանական լրատվամիջոցներով հրապարակված Հասան Հասանովի հարցազրույցին՝ նշել է, որ Հասանովի աշխատանքն իրենից ներկայացնում է պատմության տարբեր դրվագների աղավաղում և կեղծում։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Հիմնադրամի տարածած հաղորդագրության մեջ նշված է.
«Օրերս ադրբեջանական լրատվամիջոցներով հրապարակվեց «դիվանագետ, պատմաբան, պատմական գիտությունների դոկտոր» Հասան Հասանովի հարցազրույցը, որի աշխատանքը իրենից ներկայացնում է պատմության տարբեր դրվագների աղավաղում և կեղծում։
Հասանովը պնդում է, որ «ադրբեջանցի ժողովուրդը, Ստալինից 2300 տարի առաջ, հունահռոմեական աղբյուրներում կոչվել է ատրպատականցի-ադրբեջանցի»։
Հարցազրույցում առկա պնդումները ոչ միայն հակագիտական են ու հակապատմական են, այլև հակասում են տրամաբանության օրենքներին։ Հարկ չկա անգամ հակափաստարկելու, որ մ.թ.ա. 4-րդ դարում Ատրոպատեսի ստեղծած պետական միավորը ոչ մի առնչություն չի կարող ունենալ ժամանակակից Ադրբեջան պետության հետ։ Միաժամանակ՝ Հասանովն Ատրոպատենեի ստեղծումը երեք դար հետ է տանում՝ ընդհուպ մինչև Ասորեստանի տերության կործանում՝ մ.թ.ա. 612 թվական։
Իր պնդմանը «կշիռ տալու» համար հեղինակը մեջբերում է առավել ուշ շրջանի հռոմեական ու ասորական աղբյուրներ, որոնցում ոչ մի ակնարկ անգամ չկա՝ Ատրոպատենեն մ.թ.ա. 7-րդ դարով թվագրելու, առավել ևս՝ ներկայիս Ադրբեջանի հետ կապելու վերաբերյալ»:
Հիմնադրամի հայտարարության մեջ նշվում է, որ հարցին, թե ինչու ցարական կառավարման կամ խորհրդային իշխանության սկզբնական շրջանում ներկայիս ադրբեջանցիները ներկայացվել են թաթար էթնոանունով՝ Հասանովը «հանճարեղ» պատասխան ունի՝ «ադրբեջանցի» անվանումն արգելքի տակ է եղել։
Իրականությունն այն է, որ ներկայիս Ադրբեջանի տարածքում ապրող ադրբեջանցիներն այդպես են սկսել կոչվել 1920-1930-ական թվականներին՝ ԽՍՀՄ վարած քաղաքականության արդյունքում։ 1937 թ. Խորհրդային Ադրբեջանի սահմանադրության մեջ հիշատակվեց «ադրբեջանցի ժողովուրդ» եզրույթը, իսկ 1939 թ. Համամիութենական մարդահամարով՝ Ադրբեջանի «տիտղոսակիր ժողովրդի» ներկայացուցիչները (նաև՝ Խորհրդային Հայաստանի և Խորհրդային Վրաստանի թյուրքախոս մահմեդականները) ստացան «ադրբեջանցի» անվանումը: Չնայած Հասանովը նշում է, որ Ստալինը ոչ մի կապ չունի «ադրբեջանցի» էթնոնիմի ստեղծման հետ, փաստն այն է, որ հենց Ստալինի ղեկավարման տարիներին ներկայիս ադրբեջանցիների համար վերջնականապես հաստատվեց այդ անվանումը»,- եզրափակվում է «Գեղարդ» գիտավերլուծական հիմնադրամի տարածած հաղորդագրությունը:

Азербайджанский ученый отодвинул известное историческое событие на 300 лет назад, сфальсифицировав его: Фонд “Гегард”
Научно-аналитический фонд “Гегард”, касаясь интервью Гасана Гасанова, опубликованного на днях азербайджанскими СМИ, отметил, что работа Гасанова представляет собой искажение и фальсификацию различных эпизодов истории. Как передает “Арменпресс”, в сообщении, распространенном фондом, говорится:
Недавно азербайджанские СМИ опубликовали интервью “дипломата, историка, доктора исторических наук” Гасана Гасанова, работа которого - собрание фальсификаций и подлогов разных исторических эпизодов.
Гасанов утверждает, что “азербайджанский народ за 2300 лет до Сталина в греко-римских источниках назывался атропатенцами – азербайджанцами”.
Постулаты интервью не только антинаучны и антиисторичны, но также противоречат законам логики. Нет необходимости даже напоминать, что созданное Атропатом в IV веке до н.э. государственное объединение не имело никакой связи с современным государством Азербайджан. Одновременно Гасанов “удревняет” на 300 лет создание Атропатены, доводя его до гибели Ассирийского государства в 612 г. до н. э.
Чтобы придать вес своим утверждениям, автор приводит более поздние греческие и римские источники, в которых нет даже намека на возможность датировки создания Атропатены VII веком до н.э., и тем более невозможно связать античную Атропатену с современным Азербайджаном.
Более детально с этой проблемой можете ознакомиться в следующих материалах Фонда “Гегард”:
Исторические фальсификации по истории Азербайджана
Ни на одной из средневековых карт нет названия Азербайджан: Рубен Галчян
А на вопрос, почему в период царского правления или в начале советского периода современных азербайджанцевназывали “татары”, Гасанов дает “гениальный” ответ: потому что название “азербайджанец” якобы было под запретом.
О создании облика средневекового азербайджанца в советское время смотрите:
Создание «средневекового азербайджанца» в годы Великой Отечественной войны согласно работам И.Петрушевского
Население города Баку в XIX веке
Историческая правда заключается в том, что азербайджанцы, живущие на территории современного Азербайджана, стали именоваться так только в 1920-1930 гг. вследствие проводимой СССР политики. В 1937 г. в конституции Азербайджана появился новый термин – “азербайджанцы”, а в 1939 г., согласно Всесоюзной переписи, представители “титульного народа” Азербайджана (как и тюркоязычные мусульмане Армении и Грузии) получили название “азербайджанец”. Несмотря на уверения Гасанова, что Сталин не имеет связи с созданием этнонима “азербайджанец”, действительность такова, что именно в годы правления Сталина окончательно укрепилось такое наименование современных азербайджанцев”.