Միրզոյանը Լավրովին է ներկայացրել հայկական կողմի դիրքորոշումը Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների վերաբերյալ
Միրզոյանը Լավրովին է ներկայացրել հայկական կողմի դիրքորոշումը Ադրբեջանի հետ
խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարտի 21-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից, քննարկվել են հայ-ռուսական համագործակցությանը, բարձր և բարձրագույն մակարդակներում փոխայցելություններին, Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին նվիրված միջոցառումներին վերաբերող հարցեր։
Արարատ Միրզոյանն ու Սերգեյ Լավրովն անդրադարձել են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ․ հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին։
ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագոտում և Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից սադրանքների և հրադադարի ռեժիմի խախտումների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։
Արարատ Միրզոյանը նաև իր գործընկերոջն է ներկայացրել հայկական կողմի դիրքորոշումը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ, այդ համատեքստում կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:

21 марта министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян провел телефонный разговор с главой МИД РФ Сергеем Лавровым.
Как сообщили «Арменпресс» в МИД Армении, были обсуждены вопросы, касающиеся армяно-российского сотрудничества, взаимных визитов на высшем и высоком уровнях, мероприятий, посвященных 30-летию установления дипломатических отношений между Арменией и Россией.
Арарат Мирзоян и Сергей Лавров обсудили ход выполнения договоренностей, достигнутых в трехсторонних заявлениях от 9 ноября 2020 года, 11 января и 26 ноября 2021 года.
Глава МИД Армении представил ситуацию на границе Армения-Азербайджан и в Нагорном Карабахе, создавшуюся в результате провокаций со стороны Азербайджана и нарушений режима прекращения огня.
Арарат Мирзоян также представил своему коллеге позицию армянской стороны о начале переговоров по мирному договору между Арменией и Азербайджаном, в этом контексте была отмечена важность роли сопредседательства Минской группы ОБСЕ.