Միրզոյանը Լավրովին է ներկայացրել հայկական կողմի դիրքորոշումը Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների վերաբերյալ
Միրզոյանը Լավրովին է ներկայացրել հայկական կողմի դիրքորոշումը Ադրբեջանի հետ
խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունների վերաբերյալ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մարտի 21-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից, քննարկվել են հայ-ռուսական համագործակցությանը, բարձր և բարձրագույն մակարդակներում փոխայցելություններին, Հայաստանի ու Ռուսաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակին նվիրված միջոցառումներին վերաբերող հարցեր։
Արարատ Միրզոյանն ու Սերգեյ Լավրովն անդրադարձել են 2020թ. նոյեմբերի 9-ի, 2021թ․ հունվարի 11-ի և նոյեմբերի 26-ի եռակողմ հայտարարություններով ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքին։
ՀՀ ԱԳ նախարարը ներկայացրել է Հայաստան-Ադրբեջան սահմանագոտում և Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից սադրանքների և հրադադարի ռեժիմի խախտումների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։
Արարատ Միրզոյանը նաև իր գործընկերոջն է ներկայացրել հայկական կողմի դիրքորոշումը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ, այդ համատեքստում կարևորվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության դերը:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում անդրադարձ է կատարվել Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին:

During phone talk with Lavrov, Armenian FM presents stance over talks for peace treaty with Azerbaijan
YEREVAN, MARCH 21, ARMENPRESS. Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan held a phone conversation with Minister of Foreign Affairs of Russia Sergey Lavrov on March 21.
Mirzoyan and Lavrov discussed issues related to the Armenian-Russian cooperation, mutual-visits on the high and highest levels and the events dedicated to the 30th anniversary of establishment of diplomatic relations between Armenia and Russia, the foreign ministry said in a readout of the call.
The FMs addressed the course of implementation of the agreements reached under the trilateral statements of 2020 November 9, 2021 January 11 and 2021 November 26.
The Armenian FM presented the situation created as a result of Azerbaijani provocations and ceasefire violations in the Armenia-Azerbaijan borderzone and in Nagorno Karabakh.
FM Mirzoyan also presented to FM Lavrov Armenia’s stance regarding launching the negotiations around a peace treaty between Armenia and Azerbaijan and in this context attached importance to the role of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.